Genel

Köpeklerde Oluşan Yaraların İyileşmesi İçin Yapılması Gerekenler

Köpekler heyecanlı, meraklı ve hiperaktif canlılar oldukları için bazı durumlarda kendilerini yaralayabilirler. Bununla beraber küçük operasyonlardan kaynaklı olarak bazı yaralara dikiş atılmaz ve kendi kendine iyileşmesi beklenir. Bu yazımızın içerisinde köpek yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesi için bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Köpeklerde Yaralanma

Köpeklerde ufak tefek yaralanmalar oluşması normaldir, ancak yara her ne kadar küçük olsa da bir veteriner hekime danışılması gereklidir. Veterinerinizin kararına bağlı olarak bu yaralara dikiş atılabilir veya iyileşmesi için beklenebilir.

Bununla beraber yaraların iyileşmesi için ve enfeksiyon kapmaması için bir takım ilaçlar kullanılabilir. Bu süreç içerisinde antibiyotikler etkili rol oynamaktadır. Farklı yaralar için farklı antibiyotik kullanılması gerekebilir. Bunun için, veterinere danışılmadan kullanılmamalıdır.

Köpeklerden Yara Nasıl Korunur?

Köpeklerde Oluşan Yaraların İyileşmesi İçin Yapılması Gerekenler

Aslında köpeğin üzerindeki yaranın en büyük düşmanı köpeğin kendisidir. Çünkü, köpekler içgüdüsel olarak yaraları yalamak ve çiğnemek isteyebilir. Dolayısıyla, köpeklerin yaraya zarar vermesini engellemek için önlem alınması gerekir.

Bu konuda en etkili yöntem köpekler için Elizabeth yakalığı kullanmaktır. Bu yakalıklar tıpkı bir tasma gibi köpeğin boynuna takılır. Koni biçiminde tasarlanmış olan bu ürünler, köpeğin vücudunu yalamasını ve ısırmasını engeller. Bu sayede yaralar korunmuş olur.

Genel olarak köpekler bu yakalıkları kullanmaktan hoşlanmazlar, ancak kısa bir alıştırma sonrasında yakalığını kabullenecektir. Ayrıca köpeğinizin iyileşmesi için bu yakalıklarının kullanılması önemlidir. Tüm bunlara rağmen köpeğiniz yakalığı takmak istemiyorsa köpek ağızlığı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Köpek Yakalığı Satın AL

Yara İyileştirici Krem

Köpeklerde yaraların iyileşmesi için iyileştirici kremler kullanılabilir. Bu ürünler antiseptik özelliğe sahip olduğu için yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine imkan sağlar. Bazı kremler kimyasal içerikli olabildiği gibi bazıları bitkisel özlüdür. Bitkisel özlü olan kremler daha güvenilir olarak nitelendirilebilir.

Yara iyileştirici krem satın alırken aloe veralı ürünler tercih edilebilir. Aloe vera antiseptik olmasının yanı sıra yatıştırıcı etkiye de sahiptir. Özellikle kaşınan yaralar için oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra böcek ısırığı, yara, tahriş gibi durumlara karşı kullanılabilir.

Bu kremlerin bir diğer özelliği ise kurumuş ve çatlamış cildi düzeltmesidir. Bu sayede köpeğiniz daha sağlıklı ve canlı görünecektir.

Yara Kremi Nasıl Kullanılır?

Köpeklerde Oluşan Yaraların İyileşmesi İçin Yapılması Gerekenler

İlk olarak yapmanız gereken şey köpeğinizdeki yaranın bulunduğu bölgeyi tespit etmeniz ve bu bölgedeki tüyleri kesmenizdir. Daha sonra, bu bölgeyi ılık suyla yıkıyarak temizlenmeniz gerekir. Temizleme işlemi sonrasında yaranın üzerinde kalan nemi kuru bir bez veya pamuk ile gidermelisiniz.

Bu aşamaya kadar yarayı hazırladık. Artık kremi uygulamanız gerekiyor. Bunun için elleriniz temiz olmalıdır. Daha sonra parmağınızın ucuna yaranın büyüklüğüne göre krem sürün ve bu kremi yaranın üzerine masaj yaparak uygulayın. Eğer bu yara köpeğinizin canını yakıyorsa dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Bu uygulamayı günde 2-4 kere tekrarlayabilirsiniz. Yaranın tamamen iyileşmesi için her gün kremi uygulayın.

Antiseptik Yara Kremi Satın AL 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu