Genel

Yavru Köpekler Yıkanır Mı?

Yavru köpeklerin bakımı, orta ve yetişkin bir köpeğe nazaran daha fazla dikkat istemektedir. Nasıl ki yeni doğan bir bebeğe daha nazik, daha dikkatli yaklaşılır ve bakımına bir o kadar özen gösterilir tıpkı yavru köpeklere de yeni doğmuş bir bebeğe yaklaşır gibi yaklaşmanız ve özen göstermeniz gerekmektedir.

Henüz yenice bir köpek sahiplendiniz ve köpeğinizi yıkamak istiyorsunuz. Elbette halk arasında yavru köpek yıkanmaz nidaları kulaklarınızda çınladığı için bu konu hakkında ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İsterseniz bu konudaki kulaktan dolma bilgileri sıfırlayıp hem siz hem de köpeğiniz için en sağlıklı bilgileri verelim. Yavru köpekler elbette yıkanabilir. Ancak yavru köpeğin yıkanabilmesi için bütün aşılarının tamamlanmış olması gerekiyor. Eğer köpeğinizin aşıları tam değilse köpeğinizi yıkamak ciddi sağlık sorunları yaratarak ikinizin de canınızın sıkılmasına neden olabilir.

Yavru Köpekler Yıkanır Mı?

Köpekler karada yaşayan hayvanlar familyasından olmasının yanı sıra doğaları gereği temizliğe düşkündürler. Köpeklerinizin yattığı yerden çok uzaklarda tuvalet ihtiyacını giderme güdüleri de bunu kanıtlar nitelikte. Dolayısıyla zaten temiz olan bu hayvanları sürekli yıkamanıza ve yıkanma konusunu takıntı haline getirmenize gerek yok. Bilmeniz gereken bir diğer önemli bilgiyse köpeklerin ter bezlerinin patilerinde bulunmasıdır. Yani sürekli terlemezler ve doğal olarak kokmazlar. Bu nedenle sürekli yıkanma ihtiyaçları da ortadan kalkmış olur.

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır?

Yavru Köpekler Yıkanır Mı?

Yavru köpekleri yıkamak yetişkin köpekleri yıkamaya göre daha fazla dikkat gerektirmektedir. Bunun haricinde önemli bir fark yoktur. Bu yüzden ilk önce Köpek Nasıl Yıkanır? isimli yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Şimdi yavru köpeklere geçelim.

Yavru Köpekleri Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpekler Yıkanır Mı?

Yavru köpekler aşıları tamamlandıktan sonra ilk yıkamaya hazır demektir. Köpeğinizi ilk defa yıkarken fazlasıyla dikkatli davranmanız gerekiyor. Ilık suyla yıkamalı ve üşüme durumlarını hatta mevsimsel şartları bile göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yıkama işlemini mümkün olduğunca çabuk sonlandırmaya gayret edin. Şayet uzun uzadıya bir yıkama yaparsanız köpeğiniz hastalanabilir ve en kötü ihtimalle köpeğinizi kaybedebilirsiniz.

Kurulama işlemine de en az yıkama işlemi kadar dikkat etmelisiniz. Sadece havluyla kurutmak maalesef işe yaramıyor ve tek başına çoğu zaman yeterli olmuyor. Saç kurutma makinesi yardımıyla köpeğinizin tamamen kolayca kurutabilirsiniz. Aksi takdirde ıslak kalan bölgeler olacaktır. Bildiğiniz üzere ıslak bölgeler bakteri oluşumuna yol açmaktadır.  Bu durumda köpeğiniz bakterilerden mütevellit kolayca hastalanabilir.

Bunun dışında yavru köpekleri yıkama konusunda size verebileceğimiz bir tavsiye daha vardır ki; köpeğinizi yıkarken gözüne sabun kaçırmamaya dikkat edin. Gözüne kaçan şampuanı yalama ihtimali olduğunu unutmayınız ve bu konuda dikkatli olun. Yıkama işlemi ve kurutma işlemi bittikten sonra yavru köpeğinizi bir süreliğine sıcak ortamda tutmaya özen gösterin.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu