Genel

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

En Lezzetli Köpek Mamaları

Köpek maması seçmek ve köpekler için kaliteli bir mama seçmek uzun ve uğraştırıcı bir süreç olabilir. Bu dönem içerisinde birbirinden farklı pek çok mama denemeniz gerekebilir. Özellikle de seçici damak tadına sahip olan köpekler için bu dönem daha da uğraştırıcı olabilir. Bazı köpekler her mamayı yemek istemeyebilir. Buna bağlı olarak, ihtiyacı olan besinleri alamaz ve bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Dolayısıyla bu köpekler için lezzetli bir mama seçmek gerekmektedir. Bu yazımızı okuyarak, köpeğiniz için lezzetli mama seçmeniz için dikkat etmeniz gerekenleri ve en lezzetli köpek mamalarından bazılarını öğrenebilirsiniz.

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin Tavsiyeler

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Eğer köpeğiniz tükettiği mamasını beğenmiyorsa farklı mamaları denemeniz gerekebilir, ancak bu durum tamamen deneme yanılma yöntemine dayalı değildir. Aynı zamanda bir köpeğin beğenerek yediği mamayı başka bir köpek beğenmeyebilir. Bu yüzden göz önünde bulundurmanız gereken bir takım unsurlar bulunmaktadır.

Köpekler Neden Mama Seçer?

Köpeğinizin mama seçmesinin farklı sebepleri olabilir. Bunlardan bazıları köpeğin hastalıklarından kaynaklı olabileceği gibi bazıları psikolojisinden kaynaklanmaktadır.

 • Sindirim Sorunu: Eğer köpeğiniz mamasını kolaylıkla sindiremezse ve bu durumdan şikayetçiyse mamasını yemek istemeyebilir. Bazı durumlarda köpeğin mamasının içerisinde alerjisi olan maddeler bulunabilir. Bu yüzden köpeğinizi iyi tanımanız gerekmektedir.
 • Hormonal Sorunlar: İnsanlarda olduğu gibi bazı köpekler de beslenme alışkanlıklarında, hormonal durumlarına göre değişiklik yapmak isteyebilir.
 • Diş Sorunları: Diş sorunları köpeklerin en büyük problemlerinden bir tanesidir. Özellikle yavru ve yaşlı köpeklerde görülen bu durum, mamanın sert olmasından kaynaklanmaktadır. Buna bağlı olarak mamayı tüketmekte zorlanan köpekler daha az miktarda yemek yiyecektir. Bu durumun önüne geçmek için Köpeklerde Ağız Bakımı ve Diş Fırçalama isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
 • Kötü Anılar: Örneğin köpeğiniz yediği mamanın ardından herhangi bir hastalık geçirdiyse ve bundan etkilendiyse bir daha o mamayı yemek istemeyebilir.
 • Stres: Köpeklerde stres en bilindik durumlardan bir tanesidir. Örneğin, uzun süre yalnız kalmış bir köpekte stres ve kaygı durumu oluşabilir. Buna bağlı olarak, iştahsızlık görülebilir.
 • Kötü Beslenme Alışkanlıkları: Düzensiz zamanlarda beslenen, çok fazla ödül maması tüketen, sürekli maması değiştirilen köpekler seçici bir damak tadına sahip olabilir. Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır? Ödül Maması Tavsiyeleri isimli yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Seçici Damak Tadı Olan Köpekler İçin Mama Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Her köpeğin mama tercihi birbirinden farklı olabilir, ancak genellikle daha lezzetli ve çeşitli beslenme programları köpekler tarafından tercih edilmektedir. Köpek maması seçerken şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Daha Fazla Et: Neredeyse bütün köpekler etin tadından hoşlanmaktadır. Bu nedenle, köpeğiniz herhangi bir yiyeceğe ilgi göstermiyorsa mamasının içerisindeki et oranı düşük olabilir. Bazı köpek mamaları ise hayvansal proteinden daha fazla bitkisel bazlı protein içermektedir. Genellikle bu durum köpekler için tavsiye edilmez. Mamanın içeriğindeki protein oranının büyük bir kısmı hayvansal gıdalardan gelmelidir.
 • Hayvansal Yağlar: Mamaların içeriğinde belirli bir oranda yağ içermesi gerekir. Mamaların içeriğinde bulunan yağ oranı besinlerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden mamanın içerisinde hayvansal gıda bazlı yağ içermesine dikkat edin. Eğer köpeğiniz normalden daha fazla kiloluysa daha az yağ oranına sahip bir mama seçebilirsiniz.
 • Yeşillikler: Mamaların içerisinde meyve ve sebzeler bulunabilir. Bunlar mamanın içeriğindeki vitamin ve minerallerin oranını arttırmanın yanı sıra daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Köpekler için ıspanak, brokoli, lahana, kabak ve tatlı meyveler iyi seçeneklerden bazılarıdır.
 • Yaş Mama: Köpekler genel olarak kuru mamalara göre yaş mamaları daha lezzetli bulmaktadır. Özellikle sıvı tüketimi az olan köpekler için yaş mama tercihi daha doğru olacaktır. Bu mamaların içerisinde yer alan özel soslar ve et suyu sayesinde köpeklerin ilgisini çekmektedir.

Yemekleri Çekici Hale Getirmek İçin Yapılması Gerekenler

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Mamasını beğenmeyen ve seçici damak tadına sahip olan köpekler için mamaları daha lezzetli ve ilgi çekici hal getirmek en iyi çözümlerden bir tanesidir.

 • Köpeğiniz için beslenme programı hazırlayın ve buna düzenli olarak uyun. Aynı zamanda bu program dışında ödül maması veya normal mama vermeyin.
 • Mama paketlerinin üzerinde yazan oranlarda ve tarifte sunun.
 • Köpeğinizin mamasını çeşitlendirin. Bazı köpek ırkları sürekli aynı besinleri tüketmekten sıkılabilir. Bu yüzden, kuru mamanın yanı sıra yaş mama tüketimini de arttırabilirsiniz.
 • Köpeğinizin stres katsayısını düşürün. Köpeğinize sevginizi göstermeniz, egzersizlerini yaptırmanız ve onunla beraber vakit geçirmeniz yeterli olacaktır.
 • Köpeğinizle oyun oynadıktan sonra veya yürüyüş sonrası gibi aktivite yapılmış zamanlar köpeğiniz acıkmış olabilir. Bu durumları göz önünde bulundurun.

Tüm bunları hesaba katarak köpeğinizin beslenmesini programlayabilirsiniz.

En Lezzetli 5 Köpek Maması Tavsiyesi

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Köpeklerin farklı tatlardan hoşlandığını göz önünde bulundurarak sizler için seçtiğimiz mamaları denemenizi tavsiye ederiz. Mamaların içerisinde bulunan hayvansal bazlı gıdalar sayesinde köpeğinizin beğenerek tüketeceğine eminiz. Unutmadan, köpeğinize yeni mamasını verirken yavaş yavaş eski mamasıyla karıştırarak sunun. Bu süreci ortalama 7-10 güne yayabilirsiniz. Aksi halde köpeklerde sindirim sorunu ortaya çıkabilir.

Hills Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Ülkemizde bulunan en iyi mama üreticilerinden bir tanesi olan Hills markasının özel formülüyle hazırladığı bu mama köpeklerin ilgisini çekme konusunda oldukça iddialıdır. Yetişkin köpek ırkları için uygun olan bu mama balık bazlı ürünlerden bir tanesidir. Balık temelli olması sayesinde içerisinde yüksek oranda Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bulunur, bu sayede köpeğinizin tüy ve deri sağlığını destekleyici yapıya sahiptir.

Aynı zamanda oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. Sindirimi kolay olan bu mama köpekler için tüketilmesi kolaydır. Ayrıca köpeğinizin ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Paketin üzerinde yer alan beslenme önerileri dahilinde köpeğiniz için uygun porsiyonlarda gönül rahatlığıyla verebilirsiniz.

Hills köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Brit Care Senior Kuzu Etli Yaşlı Köpek Maması 

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Yaşlı köpekler için üretilmiş bu mama köpekler için oldukça besleyicidir. Mamanın içerisinde yer alan %35 oranında kuzu eti sayesinde köpekler için lezzetli bir mamadır. Brit Care markasının hazırlamış olduğu bu mama yaşlı köpeklerin beslenmesini karşılamasının yanı sıra yumuşak yapıya sahip olduğu için dişleri zayıf olan köpekler için de uygundur.

Mamanın içeriğinde bulunan %25 protein, %12 yağ ve %10 nem oranı sayesinde lezzetli olduğu kadar besleyici bir içeriğe sahiptir. İçerisinde yer alan yağ oranı tavuk, balık ve kuzu gibi hayvansal gıdaları içermektedir. Aynı zamanda %10 nem oranı sayesinde yumuşak bir yapıya sahiptir. Elma, pancar küspesi, narenciye ve curcuma gibi ürünler barındırmasından dolayı lezzetli ve besleyici yapıdadır. Köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

Brit Care köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Medium Puppy Yavru Köpek Maması 

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Ülkemizde en çok satan mama markaları arasında yer alan Royal Canin tarafından yavru köpeklere özel hazırlanmış bu mama oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir. Bilindiği gibi yavru köpeklerin beslenme programları daha yoğun protein oranına sahip olması gerekir. Aynı zamanda köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için doğru mama seçimi önemlidir. Seçici damak tadına sahip olan köpekler için bu tür mamalar seçmek zor olsa da Royal Canin’in yavru köpek maması en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Bu mama yavru köpeklerin bağırsak florasını destekler. Aynı zamanda sindirilebilirliği yüksek bir mama çeşidi olduğu için, yavru köpekler için tüketilmesi kolaydır. Aynı zamanda %32 protein, %20 yağ oranına sahiptir. Oldukça lezzetli bir mama olmasıyla beraber yavru köpeklerin ihtiyacı olan besinleri tam olarak almasını sağlar.

Royal Canin köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Balkabaklı Tavuk ve Narlı Köpek Konservesi 

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Köpekleri için tam bir ziyafet olan bu mama, köpeklerin beslenme programlarını çeşitlendirmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Yaş mama kategorisinde yer almasıyla beraber oldukça lezzetli yapıya sahiptir. Aynı zamanda içerisinden bulunan özel sos, bal kabağı ve nar sayesinde köpeklerin hayır diyemeyeceği bir lezzete sahiptir.

Özellikle sıvı tüketimi az olan köpekler için tüketilmesi gerekir. Yaş mamalar her ne kadar protein bakımından kuru mamalara göre daha düşük olsalar da yüksek nem oranına sahiptir. Bu mama %75 nem, %11 protein oranına sahiptir. Ayrıca köpeklerin ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller bu mamanın içerisinde yer almaktadır.

N&D yaş köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Schesir Dog Tavuk ve Ananas Köpek Konservesi 

Seçici Damak Tadına Sahip Olan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Özellikle yaş mama kategorisinde en iyi markalardan bir tanesi olan Schesir markasının hazırlamış olduğu tavuk ve ananas bazlı bu mama oldukça lezzetli bir yapıya sahiptir. Seçici damak tadına sahip olan köpekler için özel olarak hazırlanan bu mama büyük tavuk parçalarına ve özel sosa sahiptir.

Bu mamanın içerisinde %40 oranında tavuk bulunmaktadır. Aynı zamanda lezzeti pirinç ve ananas ile desteklenmiştir. Bu mama %84 nem, %10 protein oranına sahiptir. Köpeğiniz için oldukça besleyici bir yaş mama tercihidir.

Schesir yaş köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu