Av KöpekleriGenel

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lapphund Köpeği Kökeni

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lapphund’u ya da Lappie olarak adlandırılan bu köpek cinsi, arkadaşlığı ve sizinle eğlenceli oyunlar oynamak için oldukça göze çarpa ve  güzel görünümleri ayrıca çok yönlülüğü nedeniyle son zamanlarda bu köpek cinsini beslemek amacıyla oldukça popülerlik kazanmaya başladı. Genel olarak eskilerden bu cinsi çoban köpeği olarak kullanılmaktaydı. Bu sayede daha kolay avcılık yapmak için lappshund köpeği çok yardımcı oluyordu. Şimdi ise günümüz de bu köpeğin oldukça güzel, şirin, tatlı ve insanlarla oldukça güzel anlaşabilmesi nedeniyle beslenmeye başlandı.

Lapphund Köpeği Özellikleri

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lapphund orta boy bir “Spitz” tipi köpektir. Renkleri koyu kahve, kestane rengi, beyaz ve siyah olurlar. Göğüs ve ayaklarda beyaz lekeler mevcuttur boyun ve yüz bölgesinde az da olsa leke vardır. Ama genel olarak vücudunun birçok kısmı siyah renge sahiptir.

Fiziksel olarak oldukça sevimli bir forma sahiptir. Kulakları üçgen biçiminde hafif oval ve dik durmaktadır. Suratları her zaman neşeli bir mimiğe sahiptir. Bazılarının yüzlerinde maske bulunabilir. Bacakları ise vücuduna oranla kısadır.

Lapphund Köpeği Karakteri

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

  • Lapphund oldukça disiplinli çocuklarla eğlenmeyi seven ve oldukça sabırlı bir köpek cinsidir.
  • Yabancı insanlara karşı kuşkulu davranır.
  • Mutlu ve sevecen olan Lapphund doğal olarak insanların dikkatini çok çekmektedir.
  • Muhtemelen en akıllı köpek ırklarından biridir.
  • Lapphund hızlı öğrenir ve eğitilmesi kolaydır ve hareket etmeden önce de sağlıklı düşünürler.
  • Lapphund nazik ve rahatlatıcı bir karakteri vardır, çocuk sahibi evler için mükemmel bir seçimdir.
  • Bu köpeklerin koruma içgüdüleri gelişmiştir.
  • Aynı zamanda enerjik bir yapıları bulunmaktadır.
  • Zeki bir köpek olduğu için eğitime karşı yatkındır.
  • Arkadaş canlısı bir köpek olarak bilinmektedir.

Lapphund Köpeği Bakımı

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lapphund’un çok özel yaşam ihtiyaçları yoktur. Evlerde yada bahçede rahatlıkla beslenebilen bir köpektir. Özellikle çoban köpeği ve avcılık da kullanıldığından dolayı soğuk hava şartlarına karşı dayanabilen güçlü ve akıllıdır. Lapphund’un kendisini farklı ortamlara ve koşullara rahatlıkla adapte edebilen ve sorun çıkartmayan bir köpektir.

Lapphund’un bakımında üzerinde “aslan benzeri” bir yelesi olduğu görülmektedir,  bu yelenin katmanlarını yıkanması ve temizlenmesiyle beraber iyi bir bakım yapılması gerekir. Ayrıca diğer uzun saçlı köpek cinsleri gibi uzun ve düğümlenmeye  eğilimli değildir. Haftada bir defa saçlarını güzel bir şekilde yarım saatlik fırçalama yeterli olacaktır.

Lapphund köpeği cinsi çoban köpeği olduğundan oldukça çok aktif ve çeviktir.Her gün dışarı gezintiye çıkmak veya onunla eğlenceli oyunlar oynamak ve sürekli koşturmak onun için harika olacaktır. Özellikle top ile oynamaya bayılırlar. Top ile güzel oyunlar oynamanızı öneririz. Bu sayede oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.  Eğer Lapphund köpeğini beslemek istiyorsanız sorunsuz bir şekilde besleyebilir. Onunla beraber güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Lapphund Köpeği Sağlığı

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak sağlıklı bir ırktır, ancak çoğu köpek ırkında olduğu gibi genetik olarak taşıdığı bir takım hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; dirsek ve kalça displazisi, görme kaybı, kulak enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda dişleri hassastır. Bu yüzden bu köpeklerde diş bakımı da oldukça önemlidir.

Lapphund Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Lapphund Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak sevecen ve cana yakın bir köpektir. Sahibiyle çok iyi anlaşır. Bunun yanında çocuklarla da arası çok iyidir ve onlarla vakit geçirmekten keyif alır. Ancak, korumacı bir köpek olduğu için yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

Bu köpekler diğer köpeklere ve diğer hayvanlara karşı genel olarak iyi huyludur. Kızdırılmadığı sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu