Genel

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Köpek ırklarının büyük çoğunluğu genellikle 10 ile 13 yıl arasında hayat süresine sahip oluyor. Elbette bazı köpek ırkları bu genellemelerden ayrılıyor ve genelin aksine çok daha uzun süre sahibiyle mutlu bir ömrü paylaşabiliyor. Normal skala yalnızca 10 ile 13’ü kapsarkan ekstrem köpek ırkları 20 hatta 29 yıla kadar bile yaşayabiliyor. Gerçekten ilginç değil mi? Yeni bir köpek sahipleneceksiniz ve uzun ömürlü olması tek dileğinizse belki bu listeye göz atmanız faydalı olabilir.

En Uzun Yaşayan Köpek Irkları

#1 – Chihuahua

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Hiç kuşkusuz, Chihuahua’lar en çok yaşayan köpek ırklarından biri. Bunun sırrı ise Chihuahua ırkı köpeklerin büyüklüklerinde saklı. En küçük köpek ırklarından biri olması onları daha uzun ömürlü kılıyor ve hastalıklardan da minimum etkilenmesine yardımcı oluyor. Chihuahua ırkı köpeklerin ortalama yaşam süresiyse 15 ile 20 yıl arasında yer alıyor.

Chihuahua hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#2 – Yorkshire Teriyer

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Yorkshire’lar özellikle son yıllarda köpek severlerin en çok sahiplendiği ve beslediği köpek ırklarından biri. Şirin ve tatlı olmalarının yanı sıra öyle umulur ki yaşam sürelerinin de bu popülasyonda büyük bir etkisi var. Yorkshire Teriyerler ortalama olarak 17 ile 20 yıl arasında değişen ömür çizgisine sahipler. Bu özelliği de göz önüne alacak olursak Yorkshire’ların bu kadar çok sevilmesi elbette bir tesadüf değildir.

Yorkshire Terrier hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#3 – Pomeranian

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Ülkemizde ırk olarak adı çok bilinen bir tür olmasa da Pomeranian’lar yurtdışında oldukça popüler olan köpek ırklarından biri. Pomerian’larda ortalama olarak 12 ile 16 yıl arasında yaşayabilen küçük ve neşeli bir diğer köpek ırkıdır.

Pomeranian hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#4 – Dachshund

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Yaşam dolu karakterleriyle dikkat çeken ve ülkemizde çoğu zaman “sosis köpek” olarak adlandırdığımız Dachshund’lar 12 ile 15 senesine kadar yaşayabilen köpek ırklarından. Hatta resmi kaynaklara göre Chanel isminde bu ırk bir köpek 21 yaşına kadar yaşamıştır.

Dachshund hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#5 – Toy Poodle

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

 

Birçok açıdan diğer köpek türlerine göre farklı bir yapıya sahip olan Toy Poodle’lar hem zeki hem de kolay eğitilebilen handikap olarak da en uzun yaşayan köpek ırklarından biri. Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşayan Toy Poodle ırkının kayıtlarına göre Seamus adında bir köpek 20 yaşına kadar yaşamıştır.

Toy Poodle hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#6 – Malta Köpeği

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Küçük köpek yetiştiricilerinin bir diğer favori ırklarından olan Malta köpekleri 12 ile 15 yıl arasında değişen ömür sürelerine sahip. Antik ırklardan biri olan bu köpeklerin şimdiye dek en çok yaşayan köpeğine dair ise ne yazık ki elimizde bir kayıt yer almıyor.

Malta Köpeği hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#7 – Lhasa Apso

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Lhasa Apso da tıpkı diğer küçük köpek ırklarında olduğu gibi 12-15 yıl arasında değişen ortalama yaşam süresine sahip. Budistlerin tapınakları gözlemesi için kullandığı bu köpek ırklarının da yine antik ırklardan biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Lhasa Apso hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#8 – Pug

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Tüm dünya çapında en çok bilinen ve sahiplenilen köpek ırklarından olan Pug’lar da 12 ile 15 yıl arasında yaşam süresine sahip küçük köpek ırklarındandır.

Pug hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#9 – Beagle

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Küçük çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından biri olan Beagle’lar küçük çocukların gençlik süresini kesinlikle görecek köpek ırklarından biri. 12 ile 15 yıl arasında yaşan Beagle ırkının en iyimser örneğiyse 27 yaşına kadar yaşayan ve resmi kayıtlara geçen bir Beagle köpektir.

Beagle hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

#10 – Minyatür Schnauzer

En Çok Yaşayan 10 Köpek Irkı!

Alınganlığı, yüksek enerjisi ve kolayca eğitilmesiyle nam salan Minyatür Schnauzer’lar da listemizin ortalamasına girerek 12 ile 15 yıl arasında en çok yaşayan köpeklerden biri. Bir başka listemizde görüşmek üzere.

Minyatür Schnauzer hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. chihuahua köpegi sahiplenmek istiyorum yada satın almak 5 aylıgı geçmesin bana ulasın 05378891827

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu