Minyatür Schnauzer Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Minyatür Schnauzer, Schnauzer köpek ırkının üç farklı cinsinden biridir. Normalde bu ırkı Minyatür Schnauzer, Standart Schanuzer ve Dev Schnauzer olmak üzere üç farklı cins altında inceleniyor. Minyatür Schnauzer ırkı ise 19. yüz yıl sonlarında Standart Schnauzer, Affenpincher ve Poodle ırklarının melezlenmesi sonucunda elde edilmiş bir ırktır. Resmen bir köpek ırkı olarak UKC tarafından kabul edilişi 1948 yılına kadar dayanan Minyatür Schnauzer’ler köken olarak Alman’dır. Schanauzer ismiyse Almanca’da “Çene bölgesi” manasına gelmektedir.

Vakti zamanında Minyatür Schnauzer’lar zararlı kemirgenlerin avlanmasında kullanılmış ve büyük başarı elde edilmiş bir köpek ırkıdır. İlerleyen yıllardaysa Minyatür Schnauzer ırkı köpekler dış görüntüsüyle dikkat çekmeyi başarmış ve kısa sürede popüler pet hayvanlarından biri olarak kabul görmüştür. Küçük yapısı ve apartman yaşantısına sağladıkları uyum nedenyile Minyatür Schnauzer cinsi artık daha çok evcil bir pet hayvanı olarak kullanılmaktadır.

Minyatür Schnauzer Özellikleri

Fiziki özellikleri açısından incelediğimizde Minyatür Schnauzer’ların ön bacaklarının dik arka bacaklarının ise yassı olduğunu görürüz. Tüylü bir yapıya sahip olan Minyatür Schnauzer ırkı köpeklerin kareyi andıran bir görüntüsü ve hem kaş hem de sakal bölgesini belirginleştirmeye yardımcı olan tüy yapısı vardır. Yavruyken kulakları dik olan Minyatür Schnauzer’lar yeterli erişkinliğe ulaştıklarında kulakları öne doğru düşmeye başlar. Bu da onlara farklı bir görsel tatlılık sunuyor.

Minyatür Schnauzer Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Renk olarak siyah ve grinin tonlarında görülen Minyatür Schnauzer ırkı köpeklerin bacak ve göğüs bölgesinde beyaz renk dalgalanmaları olabilmektedir. Tüy bakımı açısından hassas davranılması gereken Minyatür Schnauzer’lar son derece zeki, şefkatli ve sevecen bir köpek ırkıdır. Sosyal bir yapıya sahip olan Minyatür Schnauzer ırkı sosyal olarak yetiştirilirse hem insanlarla hem de ev içerisindeki diğer hayvanlara kolaylıkla anlaşabilir bir köpek ırkıdır. Gerekli ortam şartlarına uyum sağlayabilecek kapasiteye sahip olan Minyatür Schnauzer’lar için önemli olan yetiştirme şeklidir. İyi birer kemirgen avcısı sınıfında yer alan Minyatür Schnauzer, boyutunun minyatür oluşuna karşın son derece atik ve çevik bir hayvan olması nedeniyle iyi birer bekçi köpeği de olabilmektedir.

Minyatür Schnauzer Bakımı

Minyatür Schnauzer Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Boyutu enerjisi ve bakım ihtiyaçlarını göz önünde bulunduracak olursak, Minyatür Schnauzer ırkının harika birer apartman köpei olduğunu söyleyebiliriz. Tüylerinin farklı yapısı nedeniyle düzenli olarak belli bölgelerde kısaltmaların yapılması hatta istendiği taktirde kaş ve bıyık bölgesini öne çıkartacak tıraş işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Düzenli olarak iki ayda bir tıraş edilmesi gereken tüylerinin aynı zamanda günlük aralıklarla taranması ve tüylerinin düğümlenmesinin önlenmesi gereklidir. Tüy dökme sorunu neredeyse hiç diyebileceğimiz kadar az olan Minyatür Schnauzer’lar kokusuzdurlar.

Enerjisi son derece yüksek olan Minyatür Schnauzer ırkı köpekler enerjilerinin büyük bölümünü ev içerisinde kendiliğinden atmaktadır. Geri kalan enerjinin atılmasına yardımcı olmak içinse sahibinin tek yapması gereken Minyatür Schnauzer ile uzun yürüyüşlere çıkmasıdır.

Hemen herkes tarafından tercih edilebilecek bir köpek ırkı olan bu cins dış görünüşü açısından oldukça sevimli, karakteri açısından olgun birer pet hayvanıdır. Apartman yaşantısına kolaylıkla uyum sağlayabilen Minyatür Schnauzer’ın soğuk hava şartlarından en iyi şekilde korunması gerekir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın