Av Köpekleri

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Welsh Springer Spaniel Kökeni

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Welsh Springer Spaniel av köpeği olarak bilinmektedir. Tahminen MS 1300’lü yıllarda yetiştirilmiş olup, Britanya’nın güneybatısında yer alan Galler ülkesinde meydana getirilmiştir. Welsh Springer Spaniel daha önceleri Cocker Spaniel veya Cocker olarak adlandırılmaktaydı. Daha sonraları ise Spanieller kendi aralarında bir ayrışıma girdiler. Bu ayrışım sonucu Su Spanieli ve Kara Spanieli olarak ikiye bölündüler. Bir zaman sonra ırk arasında daha fazla bölünme oldu ve Springer Spanieller’i -Cocker Spanieller’i olarak iki farklı ırk resmiyette de kabul gördü. Böylece ortaya Welsh Springer Spaniel çıktı. Welsh Springer Spaniel, av esnasında bölgeyi terk etme yahut bölgeden fazla uzaklaşma eğilimi gösterdiğinden eğitimine önem verilmesi gereken bir köpektir. Sürekli hareketli olması ve neşeli tavırlar sergilemesi nedeniyle pet olarak tercih edilmeye başlamıştır.

Welsh Springer Spaniel Özellikleri 

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Welsh Springer Spaniel, sıkı bir vücut yapısına sahip, orta boylu bir köpektir. Kafa üstü yuvarlak olarak tanımlanır, alnından burun bitimine kadar uzanan bölgeyse kare şeklindedir. Uzun kulakları yere doğru düşüktür. Kafasının hemen altında yer alan gözleri yüzüyle orantılı ve koyu renklidir. Bu ırkın tüyleri ipeksi bir yapıya sahiptir. Tüyleri orta uzunlukta olup, tüylerinin şekli düz veya hafif dalgalı olabilmektedir. Tüy uzunluğu bölge bölge değişiklik gösterebilir. Bu bölgeler; göğüs, karın, bacak ve kuyruk bölgesidir. Bu bölgelerde biraz daha uzun tüylere rastlanmaktadır. Kürkünün rengiyse kızıl veya beyaz kızıl olabilir.

Ağırlık: Erkeklerde 18 – 20 kg / Dişilerde 16 – 20 kg
Boy: Erkeklerde 43 – 48 cm / Dişilerde 41 – 46 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Welsh Springer Spaniel Karakteri

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Bu köpekler neşeli ve hareketli bir ırktır.
 • Yabancılara karşı çekingen olabilir.
 • Başına buyruk olabilir ve hassas bir köpektir.
 • Ailesine karşı oldukça sadık ve koruyucudur. Ailesiyle beraber vakit geçirmekten çok hoşlanır.
 • Çekingen bir yapıya sahip olduğu için erken yaşta sosyalleştirilmelidir.
 • Av için tercih edilecekse eğitimine erken başlanmalı ve kendi başına dolaşmasına izin verilmemelidir.
 • Oldukça enerjik bir yapısı vardır.
 • Enerjik bir yapısı olduğu için egzersiz istekleri yüksektir.
 • Koruma içgüdüleri orta düzeydedir.

Welsh Springer Spaniel Bakımı

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Welsh Springer Spaniel, orta derecede tüy döken bir köpektir. Tüylerinin görünümü ve sağlığı açısından düzenli olarak fırçalanmasında fayda vardır. Özellikle tüy dökme mevsimi geldiğinde daha itinalı bir bakım gerekmektedir. Gerek görüldükçe banyo yaptırılabilir yahut kuru şampuanla temizlenebilir. Kulakları yere düşük konumda olduğundan dolayı kulak içleri çok fazla hava alamaz. Bu nedenle enfeksiyon riskini en aza düşürmek ve kulak içi sağlığını korumak için düzenli olarak kulak içi temizliği yapılmalıdır. Bunun dışında parmak arası tüyleri ve tırnakları düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Parmak arası tüylerini ve tırnaklarını kısalmanız gerekmektedir.

Welsh Springer Spaniel düzenli olarak egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir çünkü sürekli hareket halinde ve enerji dolu bir köpektir. Mümkün olduğunca serbest kalmalı (tasma vs olmadan), serbest koşular yapması için alan sağlanmalıdır. Welsh Springer Spaniel’e yeterli egzersiz yaptırılmadığı takdirde canı sıkılır, tembelleşmeye ve buna bağlı olarak sürekli olarak kilo almaya başlar. Köpeğinizin ruh ve fiziksel sağlığı için egzersiz çok önemlidir.

Bu ırkın apartman hayatına uyum sağlayabileceğini söylemek yanlış olmaz. Ev içinde de yaşayabilir fakat yine de orta büyüklükte bir bahçeye gereksinim duyar. Ev içinde çok fazla hareketli değildir. Bu nedenle serbest hareket edebileceği ve egzersiz ihtiyacını karşılayabileceği bir alan Welsh Springer Spaniel’i mutlu eder. Kürk yapısı nedeniyle sıcak, soğuk ve nemli havalara uyum sağlayabilir.

Welsh Springer Spaniel Sağlığı

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Welsh Springer ırkı diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Bu köpeklerde kalça çıkığı, epilepsi ve entropium hastalıkları görülebilir. Anne ve babasının taşıdığı hastalıkların bilinmesi gerekebilir. Bunların haricinde oldukça sağlıklı bir köpektir.

Welsh Springer Spaniel Çocuklarla İlişkisi

Welsh Springer Spaniel Nasıl bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler için sosyal denilemez, ancak çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel yapıları gereği onlarla vakit geçirmekten de hoşlanırlar. Her ne kadar çocukları seven bir yapısı olsa da yabancılara karşı çekingen bir köpektir.

Welsh Springer Spanielleri diğer köpek ırklarıyla ve diğer hayvanlarla mesafeli olsa da onlara karşı sorunsuz bir köpek ırkıdır. Genellikle sakinliğini koruyan bir yapısı vardır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu