Av Köpekleri

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Birkaç yüz yıldır kuşları ve tavşanlar gibi küçük hayvanları “işaret etmek” için yetiştirilen Pointer, çok yönlü bir tarla köpeği ve olağanüstü bir aile köpeği türüdür . Sahadan gösteri halkasına, çeviklikten itaate kadar birçok alanda üstündürler.

Enerjik ve eğlenceyi seven, ailenin sevgi dolu üyeleri olabilecekleri aktif evler için çok uygundurlar. Apartman sakinleri yine de dikkatli olmalıdır. Bu köpeklerin yüksek enerjilerini kontrol altında tutmak için bol bol oyun alanına ve günlük egzersizlere ihtiyaçları vardır. Aksi takdirde istenmeyen davranışlarla hareket ederek kendi eğlencelerini bulabilirler.

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Pointer Köpeği Kökeni

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Köken olarak İngilteredir. Pointer ismini avını bulmuş olduğu yerden ve kıpırdamadan duran duruşundan dolayı almaktadır. Pointerler 1650 yılından itibaren görülmekteydi fakat fazla tercih edilen bir ırk değildi. 1700 lü yıllardan itibaren Pointerler önemli bir yere geldi ve avın yerini göstermesi nedeniyle tercih edilmeye başlandı.

Pointerlar genel olarak sudan hoşlanmamaktadır. Ancak avın yerini göstermede oldukça başarılıdır. Av getirme konusunda ise diğer av köpeklerine göre geride kalmıştır.

Pointer Özellikleri

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Pointerler İngiliz Pointer olarak isimlendirilmişlerdir. İyi bir yüz durumu ayrıca kaslı bir vücut yapıları mevcuttur. Burunları burun kısmından çok daha yukarıda durmaktadır. Dudağı tam sarkık şekilde gözükmez. Gözleri tamamen vücut rengine göre değişmektedir. Dişler tam birbirinin üstüne gelen şekilde kapanmaktadır. Kuyruğu düzdür. Renk çeşitleri olarak sarı, siyah ve koyu kahverengi gibi renkleri olabilmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 20 – 30 kg / Dişilerde 20 – 30 kg
Boy: Erkeklerde 55 – 62 cm/ Dişilerde 54 – 60 cm
Yaşam Süresi: 13-15 yıl

Pointer Karakteri

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Pointerlar mizaç olarak oldukça enerji dolu ve kuvvetli bir köpek türüdür. Genel olarak pointerların karakterleri şu şekilde özetlenebilir.

🔸Uysal, sakin ve sadık bir yapıya sahiptir.

🔸Çocuklara karşı sabırlı olmayı kendilerine görev haline getirmişlerdir.

🔸Zeki bir yapıya sahip oldukları için eğitim verilebilir.

🔸İtaat seviyeleri orta düzeydedir.

🔸Çekingen olmaları nedeniyle yavruyken sosyalleştirilmesi gerekir.

🔸Yabancı kişilere karşı oldukça mesafelidir ve bazen inatçılıkları vardır.

🔸Bazı seslere havlarlar fakat bekçilik yapabilecek bir köpek değildir.

🔸Evde beslemek konusunda ise şu bilgiyi verebilir. Evde oldukça sakindir pek beslenmesi tavsiye edilmez.

🔸Çok bağımsız davranan köpeklerdendir, çoğunlukla diğer köpeklerle araları iyidir. Diğer hayvanlara karşıda aynı şekildedir.

🔸İz sürme konusunda oldukça yeteneklidir.

Pointer Bakımı

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Bu köpek ırkı bahçede çok daha mutludur ve ev hayatı için uygun değildir. Egzersiz ihtiyacı son derece fazla olan bir ırktır. Oldukça fazla boş alana ve sürekli egzersize ihtiyacı vardır aksi halde huzursuzluk çıkarabilir. Hatta eşyalara bile zarar verebilme durumları vardır o nedenle egzersiz ihtiyacı aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Pointerların tüy bakımı da kolay sayılır. Düzenli olarak fırçalanması yeterli olacaktır. Gereken zamanlarda yıkanabilir. Ayrıca bir bez parçasıyla tüylerinin silinmesi, tüylerinin daha parlak olmasını sağlayacaktır. Eğer Pointer ırkı bir köpekle ava çıktıysanız avdan sonra parmak araları kontrol edilmelidir.

Pointer Sağlığı

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Hemen hemen her köpekte olduğu gibi pointerların da yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Pointerlar uzun köpekler sınıfında yer aldığından dolayı kalça displasizi görülebilir. Bunun haricinde deri sorunları ile de karşı karşıya kalınabilir.

Pointerların yatkın olduğu diğer hastalıklar ise troid problemleri, katarakt, progresiv retinal atrofi (retinanın işlevini bitirmesi, kay kaybı) olarak bilinmektedir.

Pointer Köpeği Beslenmesi

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Avcılık konusunda gerçekten çok başarılı olan Pointer av köpeği, aşırı aktif bir hayatı olduğundan kaliteli mamalara ve çok yemeye ihtiyaç duyar.

Günde iki öğün 2 su bardağı kuru mama gerekli enerji ve besini Pointer köpeğiniz için sağlayacaktır.

Mama alımında dikkat edilecek hususların başında taze ve son kullanma tarihi geçmemiş olması çok önemlidir. Köpeklerinizin sağlığı için en uygun mamayı seçmeli, güvenilir sitelerden alışveriş yapmalısınız.

Petzzshop.com senelerdir pet sektöründe lider firmalar arasında. Sizde güvenle ve hızlı alışveriş yapmak için sitemizi ziyaret edin.

Pointer Çocuklarla İlişkisi 

Pointer Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi

Pointerlar genellikle insanlara karşı olan sevecenliğiyle ve sadık olmasıyla bilinir. Çocuklara karşı da oldukça sabırlı ve sıcak davranır. Çocuklarla arkadaş olabilir ve onlara zarar vermez. Çocuklu ailelerin Pointer ırkı bir köpek tercih etmesinde sorun olmayacaktır. Her ne kadar insanlarla iyi anlaşabilse de yabancılara karşı mesafeli davranış sergileyebilir.

Pointerlar genellikle çocuklar ve diğer hayvanlar için iyidir, özellikle de onlarla birlikte büyütülmüşlerse. Çocuklara köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin. Her iki tarafın da bir ısırmayı veya kulak, kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki tüm etkileşimi her zaman denetleyin. Hiçbir köpek bir çocukla birlikte gözetimsiz bırakılmamalıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.2

Özet

Pointer ırkı köpekler geçmişten bu yana av köpeği olarak tercih edilmiştir. Avın yerini belirleme ve gösterme konusunda oldukça yeteneklidir. Pointer ırkının diğer özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. 5 yaşında pointer sarı solid B secereli köpeğim ferma vermiyor araması güzel aportta yapıyor keklik ve tavşanda ferma vermemesi çok üzücü bir durum nasıl bir eğitim vermeliyim ki ferma versin yaşı itibariyle eğitime açık mıdır? Dönüşlerinizi rica ederim.

  saygılarımla.

 2. Merhabalar Pointer kara kafa av köpeginde kısa kuyruk özelliği varmıdır kırmalıktan dolayımı oluşur

  1. Pointerlar Sarı Kafa ve Kara kafa olarak renk olarak 2 çeşittir.Kısa kuyruk özelliği yoktur kuyruğu kesilirse kısa kuyruk olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu