Pointer Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Pointer Av köpekleri kategorisinde yer alan bir ırktır.Pointer özellikleri ve bakımı hakkında merak edilen tüm soruları konu içersinde bulabilirsiniz.

Pointerler İngiliz Pointer olarak isimlendirilmişlerdir.İyi bir yüz durumu ayrıca kaslı bir vücut yapıları mevcuttur.Burunları burun kısmından çok daha yukarıda durmaktadır.Dudağı tam sarkık şekilde gözükmez.Gözleri tamamen vücut rengine göre değişmektedir.Dişler tam birbirinin üstüne gelen şekilde kapanmaktadır.Kuyruğu düzdür.Renk çeşitleri olarak sarı, siyah ve koyu kahverengi gibi renkleri olabilmektedir.Vakit geçirmeden hemen Pointer özellikleri neler onlara bakalım.bakımı nasıl?

Pointer Özellikleri

Pointer Özellikleri sayesinde oldukça enerji yapıları kuvvetli bir köpek türüdür.Sadıktırlar.Çocuklara karşı sabırlı olmayı kendilerine görev haline getirmişlerdir.Zekiler ve oldukça hijyene dikkat ederler.Çekingen olmaları nedeniyle yavruyken sosyalleştirilmesi gerekir.Yabancı kişilere karşı oldukça mesafelidir ve bazen inatçılıkları vardır.Bazı seslere havlarlar fakat bekçilik yapabilecek bir köpek değildir.Evde beslemek konusunda ise şu bilgiyi verebilir.Evde oldukça sakindir pek beslenmesi tavsiye edilmez.Çok bağımsız köpeklerdendir çoğunlukla diğer köpeklerle araları iyidir.Diğer hayvanlara karşıda aynı şekildedir.

Pointer evde beslemeye uygunmudur? bu köpek ırkı bahçede çok daha mutludur ev hayatı için uygun değildir.Egzersiz ihtiyacı son derece fazlaca olan bir ırktır.Oldukca fazla boş alana ve sürekli egzersize ihtiyacı vardır aksi halde huzursuzluk çıkarabilir.Hatta eşyalara bile zarar verebilme durumları vardır o nedenle egzersiz ihtiyacı aksatılmadan yapılması gerekmektedir.Pointer çok havlar mı? bu köpek cinsi av köpeği olduğu için avlama eğilimleri fazladır.Pointer fiyatları kaç para? Pointerler secereli olarak 750-1000 tl civarına bulmak mümkündür.

Pointer Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Pointer bakımı kısa tüylü olmasından dolayı oldukça basittir.Düzenli olarak fırçalamak yeterlidir.Yıkanması ise ancak fazlaca gerektiği durumlarda olmalıdır.Avdan geliş sonrası parmakları iyice temizlenmelidir.

Pointer boyutları:
Yükseklik Erkekde 55 – 62 cm
Yükseklik Dişide 54 – 60 cm
Kilo Erkekde 20 – 30 Kg
Kilo Dişide 20 – 30 Kg

Ortalama 13-15 sene yaşayabilen bir köpektir.

Köken olarak İngilteredir.Pointer ismini avını bulmuş olduğu yerden ve kıpırdamadan duran duruşundan dolayı almaktadır.Pointerler 1650 yılından itibaren görülmekteydi fakat fazla tercih edilen bir ırk değildi.1700 lü yıllardan itibaren Pointerler önemli bir yere geldi ve avın yerini göstermesi nedeniyle tercih edilmeye başlandı.Su için uygun bir ırk değildir.Yer gösterme konusunda cok usta olsada avı getirme konusunda cok başarılı değillerdir.

Pointer Resimleri

2 Yorum var

  1. İsmail 17 Ekim 2016
    • Engin Patır 2 Aralık 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın