İrlandalı Su Spanieli Özellikleri ve Bakımı

İrlandalı Su Spanieli kökeni hakkında bir çok hikayesi vardır.  Muhtemelen Poodle, İrlanda setleri yada Retriever köpek ırklarının çiftleşmesi sonucunda meydana gelen bir köpek cinsidir. İrlandalı Su Spanieli soğuk suya karşı çok dayanıklı olmasıyla dikkat çekmektedir. Soğuk hava koşullarına rağmen çok iyi bir av görevini başarabilir, bu sayede avcılıkta çok kullanılan ve büyük saygınlık kazanmış bir köpek ırkıdır. 1800 yıllarından sonra Amerika’ da olan ördek avlarında çok olarak kullanılan bir cinstir ve daha sonra kısa tüyleri olan ve bakımı daha kolay olan

İrlandalı Su Spanieli çok zeki, çevik ve dayanıklı ve sportif bir köpek cinsidir. Cesur  kendine çok güvenen ve bekçilik içinde çok uygun bir köpektir. Bazı İrlandalı Su Spaniel çok iyi bir aile dostu olabilirler. Diğer köpek cinsleriyle erkenden tanıştırılsa ilerde çok iyi bir arkadaşlık edinebilir. Eğer doğru bir şekilde tanıştırılmazsa agresif olma yapısı oldukça fazladır. Yabancı kişilere göre çekingendir. Daha olgunlaşmadan önce sosyalleştirilmesi gereken bir köpek cinsidir. Çocuklarla çok iyi bir şekilde anlaşabilir, eğlenceli oyunlar ve zamanlar geçirmek için güzel bir köpektir. Genel olarak sessiz bir cinstir. Sadece ailesini tehlikelere karşı uyarmak için havlama eylemine girerler. Suyu çok severler harika bir yüzücüdür. Enerjisi gayet çok ve burnu çok hassastır. Daha sonra Labrador Retriever ırkının bu köpeğin yerini almasından sonra popülerliğini kaybetmiştir.

İrlandalı Su Spanieli Fiziksel Özellikleri

İrlandalı Su Spanieli  hem erkeklerde hemde dişiler de boyları ortalama olarak 50-60 cm ye kadar uzanabilir. Ağırlıkları ise ortalama olarak 20-30 kg ağırlığındadır. Su Spanieli düz bir şekilde ve kahverengi, sert ve kıvırcık tüylere sahiptir. Kuyruğu ise farenin kuyruğuna benzemektedir. Yüzünde yumuşak ve kısa tüylerden oluşmaktadır. Kafası büyük kavisli bir şekildedir. Başının üzerindeki tüyler gözünün önüne düşerek kapatma ve koruma görevi görür. Kulakları uzun, yumuşak ve aşağı doğru sarkmaktadır. Arka bacakları ön bacağına göre daha uzundur ama ön bacakları daha kuvvetlidir. Yüzücü olduğundan dolayı ayaklarında perdeler bulunur.

İrlandalı Su Spanieli  Bakımı Nasıl Yapılmalı

İrlandalı Su Spanieli  tüyleri sert ve kıvırcık olmasından dolayı tüyleri bakımı oldukça çok gerektirmektedir. Düzenli bir şekilde taranması gerekir. Tüylerini neredeyse hiç dökmezler. Haftada 1 yada 2 defa banyo yaptırmak bakım için çok iyi olacaktır.

İrlandalı Su Spanieli Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Su Spanieli çok zeki olduğundan dolayı eğitimi kolay ve basit olacaktır. Biraz bağımsız olabilir ama öğrenim kapasitesi çok yüksek bir köpektir. Bu nedenden dolayı eğitim başarılı bir şekilde sonuçlanabilir.

İrlandalı Su Spanieli Egzersiz İhtiyacı

Su Spanieli köpek cinsinin enerjisi çok olduğundan dolayı onunla birlikte eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Arama getirme gibi güzel oyunlar oynayın ve onu hep çevik tutun. Suyu çok sevdiğinden dolayı suyun içinde de oynayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın