Süs Köpekleri

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Sevimli karakteri sayesinde ev ortamı içerisinde beslenmeye son derece uygun olan fino köpek cinsleri, günümüzde birçok ev ve apartmanlarda evcil olarak olarak tercih edilmektedirler. Özellikle sevimli yapıları sayesinde çocuklar ile kusursuz düzeyde dostluk bağları kuran fino köpek cinsleri, aynı zamanda oyuncu karaktere sahip olmaları sayesinde bulundukları her ortamlarda çocukların eğlenmesi açısından oyunculuk aktivitelerine katılabilmektedirler.

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Son derece sıcak kanlı bir karaktere sahip olan fino köpek cinsleri, bu özelliği sayesinde ev ortamlarında çocukların ve sevimli bebeklerin en iyi arkadaşı olabilmektedirler. Ancak tek olumsuz özelliği olarak da yapısı bakımından diğer evcil köpek türlerine oranla daha hassas olmaları sebebiyle günlük olarak özenli bir biçimde bakımları yapılması gereken fino köpek cinsleri, bu bakımdan her gün mutlak olarak bakımı yapılması, sağlığının korunması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Fino Köpek Cinsleri Özellikleri Nelerdir?

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

  • Birçok özelliklere sahip olan sevimli fino köpek cinsleri kendi türleri ile dahi en iyi düzeyde uyum içerisinde olabilen sevimli köpek türleridir.
  • Ayrıca oldukça itaatkar bir karakter yapısına sahip olan fino köpek cinsleri, bu sayede yer aldığı ortamlarda çocuklara ve sahibine karşı son derece sadık ve itaatkar olmaktadırlar.
  • Yabancılara karşı da son derece ılımlı olan fino köpek cinsleri, bu bakımdan diğer köpek türlerinden farklı olarak uzun süreçli bir eğitime gerek duymamaktadırlar.
  • Sevimli ve oyuncu bir karakter yapısına sahip olmaları sayesinde insanlar ile kusursuz iletişimler kuran fino köpek cinsleri, aynı zamanda oldukça zekidirler.
  • Bu sayede kolayca eğitilebilir olan fino köpek cinsleri, hareketli ve oldukça canlı bir karakter yapısına da sahip olduklarından yerinde duramayan ve sürekli olarak oyun oynama isteği duyan sevimli köpek cinsleridir.
  • Motivasyon yetisi oldukça gelişmiş olması sebebiyle zaman zaman normalden fazlaca havlama eylemi de gösterebilen fino köpek cinsleri, aynı zamanda bekçilik aktivitesinde de oldukça başarılı olabilmektedirler. Bu bakımdan özellikle de, lüks malikanelerin güvenliği açısından fino köpek cinsleri tercih edilebilmektedirler.
  • Sosyalleşmeye son derece uygun bir karakter yapısına sahip olmaları sayesinde sosyal ortamlara kolayca uyum sağlayan fino köpek cinsleri bu sayede yaşamın her alanında insanların eğlenmesi açısından önemli görevler üstlenmektedirler. Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir? isimli makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Kanişlerle yakın akrabadır. (Kanişlerin Şaşırtan Melez Çeşitleri)

Fino Köpek Türleri

1- Pomeranian Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Tatlı ve oldukça kibar bir karaktere sahip olan Pomeranian Fino Köpeği, özellikle de çocuklar ile muhteşem iletişim kurabilme özelliğine sahip olduğundan en fazla tercih edilen fino köpeği cinslerindendir. Tek olumsuz yönü, tüylerinin yoğun bir biçimde döküldüğü Pomeranian Fino Köpeği, bu nedenle de günlük olarak düzenli bir biçimde bakımı yapılması gerekmektedir.

Pomeranian hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

2- Maltese Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Malta Fino Köpeği olarak da bilinen Maltese Fino Köpeği, uzun tüylü bir vücut yapısına sahip olmasına karşın, orta düzeyde tüy dökmektedir. Bu bakımdan günlük olarak kolayca bakım yapılabilen Maltese Fino Köpeği, dost canlısı karaktere sahip olması, uzun ve oldukça hoş görünümlü dış görünümü sayesinde en fazla tercih edilen fino köpek cinslerinden biridir.

Maltese hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

3- Shih Tzu Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Özellikle de küçük çocuklar ile kusursuz uyum içerisinde bulunan Shih Tzu Fino Köpeği, kibar ve seviyeli karakter yapısı sayesinde en fazla tercih edilen fino köpeği türlerinden biridir. Orta düzeyde tüy dökme özelliğine sahip olan Shih Tzu Fino Köpeğinin tek olumsuz özelliği ise, derinin kalın bir yapıya sahip olması nedeniyle deride matlaşma probleminin önlenmesi açısından günlük olarak tüylerinin taranması gerekmektedir.

Shih Tzu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

4- Pekinez Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Ev ortamında beslenebilen en iyi fino köpek türüdür. Çocuklar ile kusursuz düzeyde dostluk bağları kurmaktadır. Sevecen ve korumacı bir karaktere sahiptir. Aynı zamanda orta düzeyde tüy döken bir köpektir.

Pekinez hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

5- Papillon Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Küçük ebatlı bir yapıya sahiptir. Oldukça uzun tüylü olması sayesinde günlük düzenli bir biçimde bakımı yapılmalıdır. Uzun kuyruklu ve son derece zeki bir fino köpek türüdür. Eğitilebilmekte olup, çocuklar ile son derece güzel dostluklar kurabilmektedir.

Papillon hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

6- Bichon Yorkie Fino Köpeği

Fino Köpek Cinsleri Nelerdir?

Oldukça sevimli bir karakter yapısına sahiptir. Kıvırcık bir kürk yapısına sahip olup, basık bir yüz şekline sahiptir. Son derece uysal ve iyi huylu olması ve ayrıca kolay bir biçimde eğitilebilir olması sayesinde Bichon Yorkie Fino Köpeği günümüzde en fazla tercih edilen sevimli fino köpeği cinslerinden biridir.

Bichon Yorkie hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu