Süs Köpekleri

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Kaniş, anında tanınan bir köpek türüdür. ‘Kaniş’ kelimesi, frou-frou yani aşırı şımartılmış kelimesini çağrıştırıyor. Kanişler genellikle akıllı köpek ırkları arasında ilk 5 içerisindedi. Köpek sporları söz konusu olduğunda kanişlerin ne kadar başarılı olabileceğini unutmayalım. Ayrıca, geleneksel kaniş son derece belirgin olsa da, fark edilmesi o kadar kolay olmayan birçok kaniş türü vardır.

Kaniş Kökeni

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Kaniş, Fransa’nın ulusal köpeğidir ve Fransızlar kesinlikle kanişlerini çok severler. Bununla birlikte, ırkın köklerinin, nehirlerden ve göllerden av ve kümes hayvanları almak için kullanılan bir su köpeği olarak hizmet ettiği Almanya olduğuna da inanılıyor.

Kaniş’in Fransa ile olan ilişkisine rağmen, “pudelin” kelimesinin suya sıçramayı ifade ettiği Almanya’da bir ördek avcısı olarak ortaya çıktı. Standart Kaniş, geliştirilmeye 400 yıldan daha uzun bir süre önce bir su köpeği olarak başlandı. Suya karşı koruma sağlayan gevrek, kıvrımlı bir tüy yapısı, üstün yüzme yeteneği ve sıra dışı zekasıyla, Kaniş muhteşem bir av köpeğiydi ve hala öyledir.

Kaniş Çeşitleri

Kanişler her ülkede oldukça popüler olarak beslenen apartman kültürünün gözde köpekleridir. Kendi arasında safkan ve hibrit (melezleme) olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu türlerin kendine ait özellikleri olsada safkan ırklarından bile bir çoğu dünya köpek kulubüne henüz kabul edilmemiştir.

Safkan Kanişler

Safkan kanişler birebir kaniş karakteristik ve genetik özelliğini taşıyan kaniş türleridir. Soyağacı olarak 3 grupta incelenir.

1) Standart Kaniş

Tüm kaniş çeşitleri arasında en uzun olan standart kaniş, en az 38 cm yüksekliğinde ve 35 kg ağırlığındadır.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Geliştirilen ilk kaniş ırkıydı ve bugün en akıllı, en eğitilebilir ırklardan biri olmaya devam ediyor. Zarif ve enerjiktirler, itaat ve çeviklik yarışmalarında mükemmeldirler.

Standart kanişler aynı zamanda, insanlara karşı dostça ve kibar tavırlarıyla, koruyucu ama saldırgan olmayan harika bekçi köpekleri olarakta kullanılabilmektedir.

2) Minyatür Kaniş

Minyatür kanişler 28-38 cm boyunda ve yaklaşık 7-8 kg ağırlığındadır.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Kaniş hibrit geçişlerinde en çok tercih edilen varyantlardır. Çünkü boyutları, çok çeşitli diğer köpeklerle çaprazlanabilecek çok yönlülüğe sahiptir.

Diğer iki soyağacı kaniş varyantında olduğu gibi, sıkıca kıvrılmış, az tüy döken bir tüy yapısı vardır.

3) Oyuncak Kaniş

Üç geleneksel kaniş ırkının en küçüğü olan oyuncak kanişler 24 ila 28 cm boyunda ve 6 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilir.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Tüm kaniş kuzenleri gibi, oyuncak kanişler de son derece zeki köpeklerdir ve şaşırtıcı miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar. Özellikle boyutları göz önüne alındığında adlarına ‘oyuncak’ kelimesi eklensede, oyuncak kanişler resmi olarak oyuncak köpekler olarak sınıflandırılmamaktadır.

Oyuncak kanişler, cinsin çalışma kökenlerini yansıtan yardımcı köpek grubuna girerler.

Hibrit Kanişler

Kanişlerin özel üretim olarak laboratuarlarda üretilen hibrit türleri hemen her ülkede bulunur. Kendi boyutlarındaki köpeklerle çiftleştirilen hibrit türlerin melezlemeleride mevcuttur. En popüler olan hibrit kanişleri şöyle sıralayabiliriz.

1) Cockapoo Kaniş

Kaniş ebeveynliği olan tüm yavrular arasında, cockapoo İngiltere’deki en popüler köpek türüdür.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Bu kaniş melezi, herhangi bir boyuttaki bir kanişin (minyatür kanişler genellikle tercih olmasına rağmen) bir yavru spaniel ile geçilmesiyle yetiştirilir. 1950’lerde bir yetiştirici ilk melezlemeyi yapmıştır.

Çoğu cockapoo küçük taraftadır ve kendine özgü, arzu edilen kaniş buklelerini miras alma eğilimindedir. Bu, çok fazla dökülme eğiliminde olmadıkları ve alerjileri tetikleme olasılıklarının düşük olduğu anlamına gelir.

2) Labradoodle Kaniş

Adından da anlaşılacağı gibi, labradoodle hem kaniş hem de labrador retriever ebeveyni olan bir köpektir. Aynı zamanda dünyanın ilk tanınmış melez köpeği olma unvanına da sahiptir.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

1980’lerde, Wally Conlon adlı Avustralyalı bir yetiştirici, standart bir kanişle bir labradoru çiftleştirdi ve labradoodle doğdu.

Bugün, standart kanişler hala üreme sürecinde kullanılma eğilimindedir, ancak minyatür kanişlerle de üretilebilmektedir.

Labradorlar nispeten büyük ırklar olduğundan, labradoodle da büyük tarafta olma eğilimindedir. dünyadaki en popüler üçüncü melez kaniş cinsidir.

3) Cavapoo Kaniş

Bir başka popüler kaniş kırması, bir Cavalier King Charles spaniel ile bir kanişi melezleyerek oluşturulan kaniş cinsi cavapoodur.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Oyuncak veya minyatür kanişler yaygın olarak kullanılır ve Cavalier King Charles spanielin küçük boyutu, cavapoo’ların küçük (ancak oyuncak değil) köpekler olduğu anlamına gelir. Covapoo kuzenlerinden birkaç inç daha kısa boylardadır.

Cavapoolar, çeşitli tüy yapısına, genellikle tercih edilen kaniş türüne ve bir dizi renklendirmeye sahip olabilir. Cavapoo genellikle cockapoos’tan daha sessiz bir doğaya sahiptir. Zeki, eğlenceyi seven harika bir dosttur.

4) Shihpoo Kaniş

Shihpoo, shih tzu ve minyatür veya oyuncak kanişin melezlemesiyle oluşan bir ırktır.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Ortaya çıkan köpek, çok küçük ve çok sevimlidir. Ya fino köpeğinin kıvırcık tüyleriyle ya da daha uzun shih tzunun çok daha düz tüy yapısıyla kaplıdır.

Sonuç olarak, aynı melezlemelerdeki yavruların görünüşleri oldukça farklı olabilir. Shihpoo, sevimli görünümleri ve şefkatli doğaları sayesinde köpek sahipleri arasında popüler bir seçenektir.

İnsanların etrafında olmayı seviyorlar ama henüz resmi bir cins olarak tanınmıyorlar.

5) Altın Renkli Doodle Kaniş

Goldendoodle, bir golden retriever ve bir kaniş arasındaki melezlemedir. Goldendoodle, genellikle en çok arzu edilen köpek özelliklerinden üçüne sahip olarak kabul edilir: neşeli, arkadaş canlısı ve aile köpeği mizacıyla karıştırılmış goldendoodle az tüylü kürk yapısına sahiptir.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Goldendoodle standart ve mini boyutlardadır.

6) Bichon Kaniş

Bichon kaniş, poochon veya bichpoo olarak bilinen bu cins, bir bichon frize ile minyatür veya oyuncak kaniş arasında oluşturulan bir melezdir.

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Bichon kaniş ilk olarak 1990’larda Avustralya’da yetiştirildi. Enerjik ve sevimli bir kişiliğe sahiptir. Tanıştıkları herkesle her zaman büyük ilgi oluştururlar.

Diğer Melez Kanişler

Bordoodle Border collie ve kaniş
Boxerdoodle Boxer ve kaniş
Chipoo Chihuahua ve kaniş
Corgipoo Welsh corgi ve minyatür kaniş
Maltipoo Malta ve oyuncak kaniş
Newfypoo Newfoundland ve kaniş
Peekapoo Pekinez ve kaniş
Pomapoo Pomeranian ve oyuncak kaniş
Rottle Rottweiler ve standart kaniş
Saint Berdoodle St Bernard ve standart kaniş
Schnoodle Schnauzer ve kaniş
Westiepoo West Highland ve minyatür
Whoodle Buğday teriyeri ve kaniş
Yorkipoo Yorkshire teriyeri ve minyatür kaniş

Kaniş Özellikleri

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Kanişler kıvırcık bir kürke sahiptir. Tüyleri uzundur ve sert, sık bir yapıya sahiptir. Bu yüzden düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir. Tüylerinin rengi ise çok farklı tonlarda görülebilir ve genelde tek renklidir.

Ağırlık: Erkekler 20 – 32 kg / Dişiler 20 – 27 kg
Boy: Erkekler 38 – 45 cm / Dişiler 38 – 45 cm
Yaşam Süresi: 13- 15 yıl

Kaniş Karakteri

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Kaniş köpekleri genellikle zekasıyla ve sevecenliğiyle tanınan bir ırktır. Bu köpeklerin genel olarak mizaçları şu şekildedir:

 • Çok neşeli ve güzel huylu bir köpektir.
 • Çok iyi huyları olup birçok özelliği mevcuttur bu sayede tercih edilebilen bir ırk haline gelmiştir.
 • Kulakları çok iyi duyar ve harika bir yön bulucudur.
 • Eğitilebilirliği yüksek bir köpektir ve çok iyi şekilde eğitilebilmektedir.
 • Çok sıkılmaya gelmez sürekli eğitim onları rahatsız edebilir.
 • Çocuklarla oynamayı çok seven bir köpek olmasına rağmen bazen sorun yaşatabilir.
 • Yıkanırken çoğunlukla sorun çıkartmaz.
 • Numaralar öğrenmeye bayılırlar.
 • Sahibine düşkünlüğü ve korumasıyla dikkat çeker.
 • İyi bir bekçi köpeği olabilir.
 • Yabancılara karşı temkinli olan bir köpektir. Yavruyken iyi bir sosyalleştirilme şarttır.
 • Kaniş ırkı havlamaya meyilli olan bir köpektir.
 • En zeki köpekler listesinde ilk 10 sıralamasında olan bir köpek olduğu için eğitim konusunda başarılır sadece tek sıkıntısı çabuk sıkılmasıdır. Onun haricinde komutları hemen yada kısa süre içerisinde anlayabilir. Evinizin neşesi ve iyi bir dost olur.

Kaniş Bakımı

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Apartman için uygun bir köpektir fakat havlama konusunda sorun yaşayabilir. Dolayısıyla küçük yaşlarda eğitim verilmesi gerekir.

Suyu seven bir köpektir ve uzun yürüyüşler onun için vazgeçilmezdir. Her gün yeterli egzersiz yapıldığı takdirde sorun çıkarmayacak bir ırktır.

Sık tüyleri nedeniyle ev içinde bakıldıkların çok kir tutmayacak olsalarda, aktif oldukları için haftalık banyo yaptırılmaları gerekebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Kanişlerin rutin bakımları olarak kısa tüyleri nedeniyle kolay bir bakımı vardır. Haftada 1 kez güzelce tüy bakımının yapılması gerekir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Patilerini aktif olarak kullandıklarından pati bakımlarını yapmakta önemlidir. (Köpeklerde Pati Bakımı)

Kulaklarını da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Sosyalleşme her köpekte olduğu gibi bu cins içinde önemlidir. Ne kadar aktif olarak enerjisini harcasada yabancı köpek ve kediler için sorun oluşturabilir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Beraber yaşadığınız dostunuzun ve elbetteki sizinde sınırlanırız olacaktır. Bu sınırları belli etme ve köpeğinizi daha kolay yönlendirme doğru bir itaat eğitiminden geçer. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Ev içerisinde yada dışarısında tuvalet kazalarının yaşanmaması için gerekli tuvalet eğitimlerininde verilmesi gerekir. (Köpeklerde Tuvalet Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Kaniş Sağlığı

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Bu köpeklerde bir takım hastalıklar görülebilir. Addison ve Cushing hasstalığına yakalanma ihtimalleri diğer köpeklere göre daha fazladır. Aynı zamanda kaşıntı, anormal yumrular, ve kuru cilt gibi durumların görülmesi durumunda veterinere gidilmelidir.

İdrara çıkamama, renksiz diş etleri, bulutlu gözler ve karın ağrısı ile karşılaşılırsa acilen müdahale edilmesi gerekebilir. Ayrıca Kanişlerde bazı alerjen durumlar görülebilir.

Kaniş Çocuklarla İlişkisi

Kaniş Köpeği Özellikleri, Bakımı | Şaşırtan Melez Çeşitleri

Bu köpeklerin genel olarak uysal bir yapıya sahip olduklarını belirtmiştik. Bu yapılarıyla beraber insanlarla iyi anlaşan bir ırktır. Yabancılara karşı temkinli olsa bile onlara karşı toleranslıdır. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla da iyi anlaşan bir ırktır.

Kaniş ırkı çocuklara karşı da çok sevecen davranış sergiler. Aynı zamanda onlarla beraber vakit geçirmekten keyif alır ve oyun oynamayı sever.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.9

Özet

Kaniş ırkı genellikle görünümüyle akıllarda kalan bir köpektir. Genel olarak zeki ve sevecen bir ırktır. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

41 Yorum

 1. Benimde kanis kopegim var 5 yaşında disi sürekli tüylerinin kesilmesi tüylerinin bakılması gerekiyor bahçede yaşadığı için 2 güne bir dışarı çıkartıyorum onun haricinde akıllı güzel köpek

 2. Birkaç kere köpeğim oldu ama hiç kaniş almadım. Villada oturuyoruz acaba bahcede kalırsa çok havlar mı?

 3. beyaz yavru kaniş arıyorum.ilgilenenler yada satanlar bu numaradan arayabilir.546 936 3313

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu