Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı – Shih Tzu Hakkında Her Şey

Son derece küçük bir o kadarda şirin görüntüsü olan bu küçük köpek Shih Tzu özellikleri, bakımı nasıl bir köpektir? sorularının cevabını merak ediyorsanız yazımızı inceleyin.

Shih Tzu Kökeni

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu Köpeğin kökeni Çin’e dayanmaktadır. Çin’de İmparatorluk zamanında bu köpekler son derece popüler hale gelmiştir. Çin’de Avrupa’ya ticaret başladığı sıralarda başka ülkelere gönderilmesi ve satılması yasaklanmıştır. 1930 tarihinde bu köpek İngiltere’ye götürülmüştür. 1969 tarihinde Akc tarafından resmen tanınmıştır.

Shih Tzu Özellikleri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Küçük olmasına rağmen son derece dayanıklı bir cinstir. Tüyleri çift katmanlıdır ve uzundur. Shih Tzu tüyleri sayesinde kendine özel değişik bir yüz tarzı ile saç şekli vardır. Yüzünün orta kısmından gelip her tarafa doğru uzanan tüyleri vardır. Bıyık ile sakalları belli olan bir ırktır.

Burnunun ucu çok küçüktür ve burun kısmı uzun tüylüdür. Değişik renkleri olabilen bu köpeğin özellikle kızıl renkli olanlarda burun kısmı kahverengi renktedir. Gözleri büyüktür ve iki göz arasında mesafe vardır. Kulakları düşük ve tüylerle kaplıdır. Sırt kısmı düz ve vücuduna göre yüksek bir hali vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 4 – 7 kg / Dişilerde 4 – 7 kg
Boy: Erkeklerde 28 cm / Dişilerde 28 cm
Yaşam Süresi: 15 yıl

Shih Tzu Karakteri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Shih Tzu Özellikleri sayesinde her zaman hazır ve cesur köpeklerdendir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir.

 • Zeki olduğu kadar aynı zamanda inatçı huyları vardır.
 • Çoğu zaman neşeyle hareket etse de bazen kibir sergiler.
 • Sinirlendirildiğinde zaman ısırma problemi yaşanabilir.
 • Son derece oyuncu ve hareketlidir.
 • Tuvalet eğitimi ev içerisinde besleyenler için biraz sabır isteyen bir iştir.
 • Sabır ile beraber iyi bir eğitim sergilenmelidir.
 • Shih Tzu havlamayı çok seven bir köpektir.
 • Ev içerisinde ise genelde sessiz durur.

Shih Tzu Bakımı

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Evde beslemeye son derece elverişli olan bu köpek ev içerisinde de sürekli hareket halindedir. Sıcak havaları çok sevmeyen bir ırktır. Egzersiz bakımından değişik özelliklere sahiptir. Yani egzersizlerini yaptırmazsanız hem tembel olur hemde çabuk kilo alır. Tembelliğe meyilli olduğu için sürekli dışarıya çıkartıp hareket ettirmeniz gerekir.

Tüylerinin yoğun ve fazla olması nedeniyle günde en az 30 dakika kadar tüyleriyle ilgilenilmesi gerekir. Baş üstünde bulunan tüyleri toka ile toplamalıdır. Bu sayede köpeğin rahatça görmesi sağlanır. Tüylerini toplayacağınız toka seçimi çok önemlidir. Çok sıkı olan tokalardan uzak durulmalıdır. Tokalar çok sıkı olursa kıllarında ve derisinde sorun yaşanır.

Shih Tzu besleyen bir kısım insan bu köpeğin tüyleri açısından problem yaratmaması için onu tıraş ettirmektedir. Özellikle kulağın giriş kısmı ile gözlerinin çevresi temiz olmalıdır. Alerji sorunu yaşayan kişiler bu köpeği besleyebilir. Tüy dökme problemi en az olan köpeklerden biridir.

Shih Tzu Sağlığı

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda göz problemleri yaşanabilir. Eğer gözlerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız acilen veteriner kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda sırtı uzun ve bacakları kısa olduğu için omurga hastalıkları görülebilir. En büyük sorunlardan bir tanesi de kulaklarına iyi bakılmaması sonucunda oluşan enfeksiyon problemidir. Dolayısıyla kulaklarına iyi bakmanız gerekmektedir.

Shih Tzu Çocuklarla İlişkisi

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşmaktadır. Ancak eğer hoşuna gitmeyecek bir hareket yapılırsa saldırganlaşabilir. Bu yüzden küçük çocuklarla bir araya gelmesi doğru olmayacaktır. Aynı zamanda çocuklarla baş başa bırakılmaması gerekir. Aynı zamanda yabancılarla da iyi anlaşan bir köpektir.

Shih Tzu ırkı diğer köpeklerle ve hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak huysuz bir durumu görülmez.

 

Başak Shih Tzu sahibi olarak deneyim ve tavsiyelerini paylaştı:

Bizde 2 yıldır bir Shih Tzu var. Adı Cookie, Sahiplendik. Daha önce de köpek bakmıştım. Ama ben onun kadar uyumlu, sevgi dolu, insan ve çocuklar ile arası bu kadar iyi olan bir köpek tanımadım diyebilirim. Her gün benle beraber işe geliyor. Hep insanlar ile iç içe. Pek yalnız bırakmıyoruz. Tatile de çıktık beraber. Birazcık yemek konusunda arsız. Eğitimle yemeklere bulaşmasını engelledik.

Dışarıda Çiş yapmayı hemen öğrendi. Yine de gezdirirken, yere atılmış pişmiş kemikleri toplamasını engelleyemiyorum. O kadar seviyor ki çişini yapmayı bile unutuyor. Tabi çok sakıncalı olduğu için yemesine izin vermiyoruz. Ve daha uzun gezdiriyoruz.

Her gün en az 2 kere oyun oynamak istiyor. Oyuncaklarını alıp bacaklarımı dürtüyor. İlaç gibi bir şey bu.Sonrasında hep sakin, yanımda, ayaklarımın dibinde veya yatağında uyuyor, seyrediyor. Gelen geçeni kontrol ediyor. Tam bir saray köpeği. Tüy bakımı çok kolay değil. Hele bir de inşaat sahasına dönmüş olan İstanbul sokaklarında o güzelim tüyleri hep çamur oluyor. Her gün ayaklarını yıkamak lazım.

Çok uzun tüy zor olduğu için 40 günde bir traş ettiriyoruz. Bu yüzden biraz masraflı olabilir. Taramalar dışında hiç ama hiç tüy dökmüyor. Alerjisi olan ve köpek beslemek isteyenler için birebir. Kedilerden korkabilir. Çünkü onlarla da oyun oynamak ister ve sonunda da saldırıya uğrar. Bizimkinin başına geldiğinden beri, çok temkinli yaklaşıyor kedilere. Beraber büyürlerse sorun yok.

Cookie dişi. Biz kısırlaştırdık. Doğum sonrası yavrularına bakamama ve sahiplendirememe gibi endişelerimiz vardı. Doğum sırasında veya sonrasında sorun da yaşayabiliyorlarmış. O benim canım. Gerçekten öyle. Apartmanda oturanlar için en iyi seçim. Hiç kokmuyor. Bunu özellikle söylüyorum. Eve veya ofise gelenler de çok şaşırıyor. Hiç salyası yok. Sorularınız varsa cevap vermeye çalışırım.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Summary

Shih Tzu, farklı görünümüyle gönüllere taht kurmuş bir köpektir. Uzak Doğu kökenli olan bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

138 Yorum var

 1. Gamze 29 Aralık 2019
 2. Onur 4 Mart 2019
 3. Zeynep 1 Mart 2019
 4. Kaan 17 Şubat 2019
 5. Özge 3 Şubat 2019
 6. saadet 15 Aralık 2018
 7. Yeşim sert 24 Ekim 2018
 8. Nihal 23 Temmuz 2018
  • Öykü 21 Ağustos 2018
  • sena 8 Eylül 2018
  • Ilyas 20 Kasım 2018
  • Devrim 12 Şubat 2019
 9. mahbura 18 Temmuz 2018
 10. Sevda 8 Temmuz 2018
 11. Berfin 9 Haziran 2018
 12. Melinda 8 Haziran 2018
  • Ilyas 20 Kasım 2018
 13. Uğur 18 Mayıs 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın