Shih Tzu

Son derece küçük bir o kadarda şirin görüntüsü olan bu küçük köpek Shih Tzu özellikleri, bakımı nasıl bir köpektir? sorularının cevabını merak ediyorsanız yazımızı inceleyin.

Küçük olmasına rağmen son derece dayanıklıca bir cinstir.Tüyleri 2 katlıdır ve uzuncadır.Shih Tzu tüyleri sayesinde kendine özel değişik bir yüz tarzı ile saç şekli vardır.Yüzünün orta kısmından gelip her tarafa doğru uzanan tüyleri vardır.Bıyık ile sakalları belli olan bir ırktır.Burnunun ucu cok minikcedir ve burun kısmı uzun tüylüdür.Değişik renkleri olabilen bu köpeğin özellikle kızıl renkli olanlarda burun kısmı kahverengi renktedir.Gözleri büyükcedir ve iki göz arasında mesafe vardır.Kulakları düşüktür ve tüylerle kaplıdır.Sırt kısmı düzcedir ve vücuduna göre yüksek bir hali vardır.

Shih Tzu Özellikleri Bakımı

Shih Tzu Özellikleri sayesinde her zaman hazır ve cesur köpeklerdendir.Zeki olduğu kadar aynı zamanda inatçı huyları vardır.Çoğu zaman Neşe içersinde hareket etsede bazen kibir sergiler.Çocuklarla arası çoğu iyi zaman iyi olmasına rağmen özellikle hani hareketlerde veya sinirlendirildiği zaman ısırma problemi yaşanır.Son derece oyuncu ve hareketlidir.Yabancılarla arası mükemmeldir ve hep insanlarla iç içe yaşamak ister.Diğer hayvanlarla arası iyidir.Tuvalet eğitimi ev içersinde besleyenler için biraz sabır isteyen iştir.Sabır ile beraber iyi bir eğitim sergilenmelidir.Shih Tzu havlamayı çok seven bir köpektir.Ev içersinde ise genelde sessiz durur.

Evde beslemeye son derece elverişli olan bu köpek ev içersindede sürekli hareket halindedir.Sıcaklığı çok sevmezler.Egzersiz bakımından değişik özelliklere sahiptir.Yani Egzersizlerini yaptırmazsanız hem tembel olur hemde çabuk kilo alır.Tembelliğe meyilli olduğu için sürekli dışarıya çıkartıp hareket ettirmeniz gerekir.

Shih Tzu

Shih Tzu Bakımı

Tüylerinin yoğun ve fazla olması nedeniyle günde en asgari 30 dakika kadar tüylerinle ilgilenilmesi gerekir.Baş üstünde bulunan tüyleri toka ile toplamak gerekir.Bu sayede köpeğin rahatcana görmesi sağlanmalıdır.Tüylerini toplayacağınız toka seçimi çok önemlidir.Çok sıkı olan tokalardan uzak durmalısınız.Tokalar cok sıkı olursa kıllarda ve derisinde sorun yaşanır.Shih Tzu besleyen bir kısım insan bu köpeğin tüyleri açısından problem yaratmaması için onu traş etmektedir.Özellikle Kulağın giriş kısmı ile Gözleri temiz olması gerekir.Alerji sorunu yaşayan kişiler bu köpeği besleyebilir.Tüy dökme problemi en az olan köpeklerden biridir.

Bu Köpeğin kökeni Çin’e dayanmaktadır.Çin’de İmparatorluk zamanında bu köpekler son derece popüler hale gelmiştir.Çin’de Avrupa’ya ticaret başladığı sıralarda başka ülkelere gönderilmesi ve satılması yasaklanmıştır.1930 tarihinde bu köpek İngiltere’ye götürülmüştür.1969 tarihinde Akc tarafından resmen tanınmıştır.

Başak Shih Tzu sahibi olarak deneyim ve tavsiyelerini paylaştı:

Bizde 2 yıldır bir Shih Tzu var. Adı Cookie, Sahiplendik. Daha önce de köpek bakmıştım. Ama ben onun kadar uyumlu, sevgi dolu, insan ve çocuklar ile arası bu kadar iyi olan bir köpek tanımadım diyebilirim. Her gün benle beraber işe geliyor. Hep insanlar ile iç içe. Pek yalnız bırakmıyoruz. Tatile de çıktık beraber. Birazcık yemek konusunda arsız. Eğitimle yemeklere bulaşmasını engelledik. Dışarıda Çiş yapmayı hemen öğrendi. Yine de gezdirirken, yere atılmış pişmiş kemikleri toplamasını engelleyemiyorum. O kadar seviyor ki çişini yapmayı bile unutuyor. Tabi çok sakıncalı olduğu için yemesine izin vermiyoruz. Ve daha uzun gezdiriyoruz. Her gün en az 2 kere oyun oynamak istiyor. Oyuncaklarını alıp bacaklarımı dürtüyor. İlaç gibi bir şey bu.Sonrasında hep sakin, yanımda, ayaklarımın dibinde veya yatağında uyuyor, seyrediyor. Gelen geçeni kontrol ediyor. Tam bir saray köpeği. Tüy bakımı çok kolay değil. Hele bir de inşaat sahasına dönmüş olan İstanbul sokaklarında o güzelim tüyleri hep çamur oluyor. Her gün ayaklarını yıkamak lazım. Çok uzun tüy zor olduğu için 40 günde bir traş ettiriyoruz. Bu yüzden biraz masraflı olabilir. Taramalar dışında hiç ama hiç tüy dökmüyor. Alerjisi olan ve köpek beslemek isteyenler için birebir. Kedilerden korkabilir. Çünkü onlarla da oyun oynamak ister ve sonunda da saldırıya uğrar. Bizimkinin başına geldiğinden beri, çok temkinli yaklaşıyor kedilere. Beraber büyürlerse sorun yok. Cookie dişi. Biz kısırlaştırdık. Doğum sonrası yavrularına bakamama ve sahiplendirememe gibi endişelerimiz vardı. Doğum sırasında veya sonrasında sorun da yaşayabiliyorlarmış. O benim canım. Gerçekten öyle. Apartmanda oturanlar için en iyi seçim. Hiç kokmuyor. Bunu özellikle söylüyorum. Eve veya ofise gelenler de çok şaşırıyor. Hiç salyası yok. Sorularınız varsa cevap vermeye çalışırım.

128 Yorum var

  1. Nihal 23 Temmuz 2018
    • Ilyas 20 Kasım 2018
  2. mahbura 18 Temmuz 2018
  3. Sevda 8 Temmuz 2018
  4. Berfin 9 Haziran 2018
  5. Melinda 8 Haziran 2018
    • Ilyas 20 Kasım 2018
  6. Uğur 18 Mayıs 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın