Av KöpekleriSüs Köpekleri

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle Kökeni

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Kısaca kökenine bakacak olursa Poodle veya kökeni olarak kabul edilen Fransa’daki  diğer adıyla “Canishe” Kaniş, kökeninin Fransaya ait olduğu düşünülen bir köpek ırkıdır. Elimizdeki bilgilere göre Poodle cinsi köpeklerin geçmişine baktığımızda bu köpeklerin ilk defa Batı Avrupa’da bundan 400 yıl kadar önce var olmaya başladıklarını görüyoruz. Barbet ve Belçika Su Tazısı ırklarının çiftleşmesi sonucunda üremiş bir ırk olduğu düşünülen Poodle’lar o zamanlar yetenekleri de göz önüne alınarak av köpeği, bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır.

Üç farklı boyutuna göre ayırdığımız Poodle ırkını minyatür, standart ve dev türleri bulunmakta ancak bu türlerin arasında fiziksel farklılıklar dışında hiçbir fark yoktur. Fransızlar bir süre sonra Poddle’ları av köpeği olmaktan kurtarmış ve yine karakteristik özelliklerini de göz önünde tutarak bu köpekleri birer gösteri köpeği ve evcil pet haline getirmiştir. Bugün de Poddle cinsi köpekler Fransızlarda olduğu gibi şov ve gösteri köpeği olarak kullanılan köpeklerdir.

Poodle Özellikleri

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Ortalama bir köpek boyuna ve kilosuna sahip olabilen Poodle cinsi köpeklerin tüyleri kıvırcık veya kabarık olarak görülür. Beyaz ağırlıklı olmak üzere sarı ve siyaha dönük renklerde ve düz renklerde olabilmektedirler. Kare ve son derece orantılı fiziki yapısına sahiptirler. Gözlerinin yapısı oval ve göz renkleri koyudur. Asırlardır bu köpeklerin tıraş edilme farklılıkları nedeniyle görüntüleri de alıştığımızın dışında olabilmektedir. Yani, internette gördüğünüz tıraşlı bir Poodle cinsiyle yakından gördüğünüz tıraşsız bir Poodle cinsi arasında dış görünüm açısından farklılıklar olabileceğini unutmayın.

Ağırlık: Erkeklerde 20 – 32 kg / Dişilerde 20 – 27 kg
Boy: Erkeklerde 38 cm ve üzeri / Dişilerde 38 cm ve üzeri
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Poodle Karakteri

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

 • Poodle’lar son derece neşeli ve eğlenceli yaradılışa sahip hayvanlardır.
 • Yüksek enerjisi nedeniyle ev içerisindeki diğer hayvanları zaman zaman zorlayabilecek bir ırk olmasına karşın özellikle küçük çocuklarla oldukça iyi ilişkiler kurabilir.
 • Zeki ve çevik bir yapıya sahip olan bu ırk en yetenekli köpek ırklarından biridir.
 • Zira kolay eğitilebilen ve eğitimde gördüklerinin büyük kısmını beklediğinizden daha iyi şekilde işleve dökebilen köpeklerdir.
 • Zeka seviyesi fazlasıyla yüksek olan Poodle’lar bir evcil pet hayvanı olarak yetiştirilebileceği gibi istendiği taktirde av köpeği, bekçi köpeği yada gösteri köpeği olarak da yetiştirilebilir.
 • Poodle’lar son derece arkadaş canlısı ve sosyal hayvanlar oldukları için yalnız kalmaktan nefret ederler.
 • Neşeli mizaca sahip olan bu ırk, sevgiyle beslendiği taktirde uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Poodle Bakımı

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle’lar ve özellikle minyatür ve standart olan cinsler apartman hayatına uyum sağlayabilecek köpeklerdir ancak yüksek enerjileri nedeniyle ev veya apartman ortamı içerisinde enerjilerini atmaları bir hayli güçtür. Apartman içerisinde beslenmek isteniyorsa Poodle ile mutlaka her gün ilgilenip zaman ayırılmalı, günlük ve düzenli olarak vücut egzersizleri yaptırılmalıdır.

Karakter özelliklerinde de belirttiğimiz gibi Poodle ilgiye aç bir hayvandır. Yeterli ilgiyi göstermemeniz taktirde bir Poodle edinmek büyük hata olacaktır. Suyu karşı oldukça meraklıdırlar. Bu özellikleri neticesinde Poodle ırkı banyo yapmaktan keyif alır ve uzun yürüyüşlere bayılır.

Tüylerinin kıvırcık yapıya sahip olması nedeniyle sürekli tüylerinin taranması ve uzadığında şekil vererek tıraş edilmesi gerekir. Kulaklarının tüyleri sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır ve fazla tüyler alınmalıdır. Bunun yanında çok az tüy döken bir köpektir.

Poodle Sağlığı

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle ırkı diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşam sürebilir. Ancak çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerde de yatkın olduğu hastalıklar ve problemler bulunmaktadır. Bunlar; katarakt, progressif retinal atrofi, körlük, von willebrand hastalığı, allerji, deri problemleri, kalça displazisi, göz akıntısı, kulak enfeksiyonları, Sindirim sistemi problemleri olarak sıralanabilir. Bunların yanında kahverengi poodleların tüyleri küçük yaşlardayken grileşmeye başlayabilir.

Poodle Çocuklarla İlişkisi

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle ırkı tam anlamıyla bir aile köpeğidir. Apartman yaşamına da uyum sağlayan bu köpekler çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocuklarla beraber oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Aynı zamanda yabancılara karşı da sevecen davranmaktadır.

Bu köpeklerin arası diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da iyidir. Genel yapısı olarak saldırganlaşmayı ve agresifleşmeyi tercih etmeyen bir köpek ırkıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.6

Summary

Bu köpekler Fransa ile özdeşleşmiş bir ırktır. Genelde show köpeği olarak tercih edilen poodle köpekleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu