Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Kısaca kökenine bakacak olursa Poodle veya kökeni olarak kabul edilen Fransa’daki  diğer adıyla “Canishe” Kaniş, kökeninin Fransaya ait olduğu düşünülen bir köpek ırkıdır. Elimizdeki bilgilere göre Poodle cinsi köpeklerin geçmişine baktığımızda bu köpeklerin ilk defa Batı Avrupa’da bundan 400 yıl kadar önce var olmaya başladıklarını görüyoruz. Barbet ve Belçika Su Tazısı ırklarının çiftleşmesi sonucunda üremiş bir ırk olduğu düşünülen Poodle’lar o zamanlar yetenekleri de göz önüne alınarak av köpeği, bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır.

Üç farklı boyutuna göre ayırdığımız Poodle ırkını minyatür, standart ve dev türleri bulunmakta ancak bu türlerin arasında fiziksel farklılıklar dışında hiçbir fark yoktur. Fransızlar bir süre sonra Poddle’ları av köpeği olmaktan kurtarmış ve yine karakteristik özelliklerini de göz önünde tutarak bu köpekleri birer gösteri köpeği ve evcil pet haline getirmiştir. Bugün de Poddle cinsi köpekler Fransızlarda olduğu gibi şov ve gösteri köpeği olarak kullanılan köpeklerdir.

Poodle’ların Fiziki Özellikleri

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Ortalama bir köpek boyuna ve kilosuna sahip olabilen Poodle cinsi köpeklerin tüyleri kıvırcık veya kabarık olarak görülür. Beyaz ağırlıklı olmak üzere sarı ve siyaha dönük renklerde ve düz renklerde olabilmektedirler. Kare ve son derece orantılı fiziki yapısına sahiptirler. Gözlerinin yapısı oval ve göz renkleri koyudur. Asırlardır bu köpeklerin tıraş edilme farklılıkları nedeniyle görüntüleri de alıştığımızın dışında olabilmektedir. Yani, internette gördüğünüz tıraşlı bir Poodle cinsiyle yakından gördüğünüz tıraşsız bir Poodle cinsi arasında dış görünüm açısından farklılıklar olabileceğini unutmayın.

Poodle’ların Karakteristik Özellikleri

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle’lar son derece neşeli ve eğlenceli yaradılışa sahip hayvanlardır. Yüksek enerjisi nedeniyle ev içerisindeki diğer hayvanları zaman zaman zorlayabilecek bir ırk olmasına karşın özellikle küçük çocuklarla oldukça iyi ilişkiler kurabilir. Zeki ve çevik bir yapıya sahip olan bu ırk en yetenekli köpek ırklarından biridir. Zira kolay eğitilebilen ve eğitimde gördüklerinin büyük kısmını beklediğinizden daha iyi şekilde işleve dökebilen köpeklerdir. Zeka seviyesi fazlasıyla yüksek olan Poodle’lar bir evcil pet hayvanı olarak yetiştirilebileceği gibi istendiği taktirde av köpeği, bekçi köpeği yada gösteri köpeği olarak da yetiştirilebilir. Poodle’lar son derece arkadaş canlısı ve sosyal hayvanlar oldukları için yalnız kalmaktan nefret ederler. Neşeli mizaca sahip olan bu ırk, sevgiyle beslendiği taktirde uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Poodle’ların Bakımı

Poodle (Standart) Nasıl Bir Köpektir? Bakımı ve Özellikleri

Poodle’lar ve özellikle minyatür ve standart olan cinsler apartman hayatına uyum sağlayabilecek köpeklerdir ancak yüksek enerjileri nedeniyle ev veya apartman ortamı içerisinde enerjilerini atmaları bir hayli güçtür. Apartman içerisinde beslenmek isteniyorsa Poodle ile mutlaka her gün ilgilenip zaman ayırılmalı, günlük ve düzenli olarak vücut egzersizleri yaptırılmalıdır. Karakter özelliklerinde de belirttiğimiz gibi Poodle ilgiye aç bir hayvandır. Yeterli ilgiyi göstermemeniz taktirde bir Poodle edinmek büyük hata olacaktır. Suyu karşı oldukça meraklıdırlar. Bu özellikleri neticesinde Poodle ırkı banyo yapmaktan keyif alır ve uzun yürüyüşlere bayılır. Tüylerinin kıvırcık yapıya sahip olması nedeniyle sürekli tüylerinin taranması ve uzadığında şekil vererek tıraş edilmesi gerekir.

3 Yorum var

  1. Selin 8 Eylül 2017
  2. Selda 29 Şubat 2016
    • burak 14 Nisan 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın