Av Köpekleri

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Dachshund (Sosis Köpek) Kökeni

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Dachshund namı diğer sosis köpek, uzun gövde yapısı ve kubbeli kafa tası yapısıyla tanınan, ülkemizde isminin telaffuzunun zorluğundan dolayı çoğunlukla sosis köpek olarak adlandırdığımız köpek uysal bir av köpeği ırkıdır. Almanya’da üretilmiş köpek ırkı olan Dachshund’ların ırk geçmişine baktığımızda 17. yüzyıla kadar uzandığını görebiliyoruz.

17. Yüzyılda yapılan melezleştirme çalışmaları sonrasında sosis köpek olarak bildiğimiz Dachshund köpek ırkı ortaya çıkmış ve asırlarca Almanya sınırları içerisinde kalmıştır. Almanlar bu köpek ırkını çoğunlukla porsuk ve domuz avında kullanmayı tercih etmiştir. Dachshund ırkı iyi koku alan burunları ve keskin kulakları sayesinde fiziki olarak da av köpeği olması açısından gerekliliklerin tümüne sahiptir. Dachshund İsminin manasına da baktığımızda “Dach” porsuk, “Hund”un ise köpek manasına geldiğini görebiliriz. (Porsuk Köpeği)

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Kısa boyları ve kaslı yapıları düşünüldüğünde Dachshund’lar gerçekten de porsuk avı için oldukça ideal ve yer kazma becerisine sahip olan hayvanlardır. Dachshund köpek ırkı yıllarca Almanya sınırlarında kaldıktan sonra 19. yüzyıl başlarında İngiltere ve Amerika’ya getirilmiştir. Buralarda ünlenerek hem tüm dünya tarafından tanınan hem de resmi olarak AKC tarafından tanınmış bir ırk haline gelmiştir.

Dachshund (Sosis Köpek) Özellikleri

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Dachshund köpek ırkının şuan için bilinen ve resmi olarak kayıtlar altında tutulan üç farklı ırk çeşidi vardır ki, bunların hepsi kendi içerisinde kısmen ufak farklılıklara sahiptir. Tüysüz Dachshund, Kısa tüylü Dachshund ve uzun tüylü Dachshund olmak üzere bu ırk üç farklı şekilde görülebilir. Ancak genel özellikleri şu şekildedir:

Dachshund ırkının tüyleri kısadır. Tek katmanlı, yumuşak ve düz tüy yapısına sahip olan Dachshund köpeklerinin renkleri genelde kızıl, krem, siyah, gri ve açık kahverengi tonlarında görülmektedir.

Bu köpeklerin vücut tipleri dikkat çeken bir özelliğe sahiptir. Bacakları kısa ancak vücutları uzundur. Ayrıca kaslı ve güçlü bir köpektir. Yüz ifadelerine bakıldığında zeki bir görünüme sahiptir.

Ağırlık: Erkeklerde 12-14 kg / Dişilerde 12-14 kg
Boy: Erkeklerde 15-25 cm / Dişilerde 15-25 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Dachshund’ların ideal kiloları 12 ile 14 arasında değişmektedir. Yükseklikleri açısındansa Dachshund ırkı köpekler 15 ile 25 cm arasında görülmektedir.

Dachshund (Sosis Köpek) Karakteri

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

 • Genel olarak uysal, sevecen ve neşeli bir köpektir.
 • Dachshund köpek ırkının ilk ve temel özelliği enerjik yapısıdır.
 •  Son derece enerjik yapıya sahip olan sosis köpekler oldukça sevecen birer aile köpeği olabileceği gibi iddialı ve hünerli bir av köpeği olarak da kullanılabilir.
 • Dachshund’lar uyumsuz olmamalarına karşın son derece meraklıdır ve etrafındaki hayvanlarla oyun oynamaktan zevk alır.
 • Bu köpeklerin küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekmektedir.
 • Boyuna göre çok fazla havlayabilmektedir.
 • Toprağı kazmayı seven bir köpektir.
 • Dik başlı bir köpektir ve sahibine karşı inatçı olabilir.
 • İtaat seviyeleri çok iyi değildir.
 • Koruma iç güdüleri gelişmemiştir.

Dachshund (Sosis Köpek) Bakımı

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Egzersizleri karşılandığı taktirde apartman dairesinde bakılabilir. Ev ortamı içerisinde enerjisini atamadığı durumlarda uzun gezilere çıkarmanız yada enerjisinin bir kısmını atmanız için oyun oynamanız gerekebilir. Enerjilerinin yüksekliği nedeniyle bolca ilgiye ihtiyaç duyan ve oyun canlısı bir köpek ırkıdır.

Orta derecede tüy döken sosis köpeklerin tüy bakımı için haftalık olarak düzenli fırçalama yeterli olacaktır. Dachshund’lar diğer köpek ırklarına oranla son derece farklı bir fiziki yapısı olması nedeniyle beslenmesine önem gösterilmelidir. İdeal olarak 12 ile 14 kilo arasında tutulmalı aşırı beslenmeden kaçınılmalı ve kilo almaması için gerektiği hallerde egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır.

Dachshund (Sosis Köpek) Sağlığı

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak sağlıklı olan bu köpeklerin vücut formundan dolayı bir takım ortopedik sorunlar yaşanabilir. Bunların yanında yatkın olduğu hastalıklar; disk problemleri, felç, kalp ve üriner sistem hastalıkları, diabet olarak sıralanabilir. Aynı zamanda kilo almaya yatkın olan bir köpektir.

Dachshund (Sosis Köpek) Çocuklarla İlişkisi

Dachshund (Sosis Köpek) Irkı, Bakımı ve Özellikleri Nelerdir?

Çocuklar ve aile bireyleriyle fazlasıyla ılımlı şekilde anlaşacak olan sosis köpekler kucağa alınmayı yada hareketlerinin kısatlanmasını sevmezler. Bu nedenle evinizdeki çok küçük yaşta çocuklarınız Dachshund’ı rahatsız edip havlamasına neden olabilirler. Genel olarak çocuklarla anlaşmaktadır. Özellikle belirli bir yaşı aşmış çocuklar için oldukça uygundur.

Bu köpekler sıcakkanlı olmasının yanında diğer köpek ırklarıyla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Ancak bazı zamanlarda diğer hayvanlara karşı agresif tavırlar sergileyebilir. Yabancılara karşı ise mesafeli bir tavır sergileyebilmektedir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.6

Summary

Sosis köpekler, Almanya kökenli bir ırktır. Bacaklarının boyları vücut boylarına göre orantısız olduğu için ve görüntüsü sosise benzediği için sos köpek adı verilmiştir. Bu köpek ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu