Av Köpekleri

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Lakeland Terrier Kökeni 

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Lakeland Terrier önceden farklı isimlerle anılmıştır. Geçmiş zamanlarda Fell Terrier ve Bedlington Terrier olarak çağırılmış olup orijinal adı Patterdale Terrier’dir. Bu ırk İngiltere’de Lake bölgesinde farklı ırkların melezlenmesiyle ortaya çıkmış bir ırktır. Bu ırkların; Wire Fox Terrier, Old English Black and Tan Terrier, Dandie Dinmont, Border Terrier ve Bedlington olduğu bilinmektedir. Bu ırkın geliştirilme nedeni su samuru ve tilki, porsuk gibi hayvanların avını yapmasıydı.

Buna bağlı olarak dağlık ve engebeli arazilere karşı dayanıklı ve çevik bir yapıya sahipti. Aynı zamanda çok iyi yüzme bilen bu ırk avını kovalar ve yakalayana kadar peşini bırakmaz, daha sonra da tahmin edileceği üzere öldürür. Zamanla kendinden söz ettirmeyi başaran Lakeland Terrieri sıkça aranan bir pet ve show köpeği halini almıştır. 1934 yılında AKC tarafından kabul edilmiş ve kayıtlara geçmiştir.

Lakeland Terrier Özellikleri

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Lakeland Terrieri parmak ucunda duruyormuş gibi bir tiplemeye sahiptir. Kuzey İngiltere’de Cumberland bölgesinde yetiştirilmiş bir ırktır. Kümes ve çiftliklere zararlı hayvanları avlamak amacı taşırlar. Vücut yapısı olarak Welsh Terrierini andırmasına rağmen daha küçük görünümlüdür.

Vücudu kare şeklini andırır. Kafa yapısı uzundur, kulakları öne doğru V şeklinde düşük ve küçüktür. Gözleri koyu renkli ya da badem rengi olabilir ayrıca orta büyüklüktedir. Burnu uzun yüzünün hemen ucunda ve siyah renktir. Çene yapısı oldukça kuvvetlidir. Göğsü vücudunun diğer bölgelerine oranla daha derin yapılıdır ve dar yerlere rahatça girebilmesini kolaylaştıracak şekilde minyondur. Lakeland Terrierinin kürkü çift katmanlıdır ve kaba- sert tüylerden oluşur. Bu kırk zor şartlarda ırkın korunmasına yardımcı olur, bir nevi koruyucu görev üstlenir.

Kürkün rengi; tek renk ya da sırtta iki farklı renkte olabilmesinin yanında, siyah, siyah- ten, buğday rengi, kızıl- mavi, boz, boz- ten olabilir. Bu ırk yavruyken koyu renkli olarak Dünya’ya gelir fakat zamanla erişkinlik rengi üstüne oturur. Bacaklarda ve boyunda tüy daha yoğun ve uzundur. Lakeland’ın kuyruğu dik pozisyondadır ve genellikle kuyrukları kısaltılır.

Ağırlık: Erkeklerde 8 kg / Dişilerde 7 kg
Boy: Erkeklerde 37 cm / Dişilerde 37 cm
Yaşam Süresi: 12-16 yıl

Lakeland Terrier Karakteri

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

 • İnatçı ve kararlı karakterinin yanında eşeli, sevecen ve hareketli bir tavır taşıyan Lakeland Terrieri, oldukça sempatik ve ailesine düşkün bir ırktır.
 • Cesur ve kendine güveni tam olan bir köpektir. Fazla havlama eğilimi gösterebilirler ve diğer Terrier ırkları gibi toprağı kazmayı severler.
 • Çocuklarla iyi anlaştığı doğrudur.
 • Oyuncaklarını ve yemeğini korumayı seven bu ırkın eğitimi biraz zaman alabilir.
 • Zeki bir köpektir, öğrenmeye açıktır fakat tuvalet eğitimi konusunda inatçı tavırlar sergiler.
 • Diğer köpeklere karşı agresif bir tutum sergilemez, fazla tavır almaz.
 • Küçükken sosyalleştirilme yapılmazsa diğer ev hayvanlarını sevmeyebilir ve onları kovalar.

Lakeland Terrier Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Hemen hemen hiç tüy dökmemesiyle bilinen bu ırkın bakımı kolaydır. Sadece bilinmesi gereken bazı ırka has durumlar vardır. Lakeland Terrierinin tüyleri kalın ve kaba olduğu için ölü tüylerini kendi başına rahatça dökemez. Bu nedenle tüy dökümü zamanı köpeğinizin ölü tüylerini elinizle çekerek uzaklaştırabilirsiniz. Ölü tüyler, yeni ve canlı tüylerden kolayca arındırılabilir ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Bunun dışında kulak girişini kapatan ve parmak aralarındaki tüylerin düzenli olarak tıraş edilmesi gerekir.

Lakeland Terrieri çok enerjik bir ırk olduğu için ona düzenli egzersizler yaptırmanız gerekmektedir. Ara ara onu güvenli bir çevrede kendi haline bırakmalısınız. Kendisiyle vakit geçirmeli, özgürce koşup yürüyebilmeli, oyun oynayabilmelidir. Bunun dışında çeşitli spor aktivitelerine uyum sağlayabilecek bir ırk olduğu için köpeğinizi bu tür aktivitelerle de meşgul edebilirsiniz.

Lakeland Terrieri ev içinde çok aktif olduğu için bahçesiz bir eve kolayca uyum sağlayabilir. Apartman hayatı, ev içi yaşamı bu köpek için herhangi bir sorun yaratmaz.

Lakeland Terrier Sağlığı

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Diğer köpeklere göre daha uzun bir yaşantısı olabilir. Genel olarak sağlıklı, çevik ve dayanıklı bir yapısı vardır. Hatta bu köpeklerin bilinen bir genetik sorunu da bulunmamaktadır.

Lakeland Terrier Çocuklarla İlişkisi

Lakeland Teriyeri Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşabilen bir mizaca sahiptir. Hatta onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli olsa da onlara karşı agresif tavırlar sergilemeyi tercih etmez.

Lakeland terrierları diğer köpeklerle de iyi anlaşabilir, ancak diğer hayvanlara karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu yüzden küçük yaşlarda eğitilmelidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Summary

Lakeland terrier oldukça kedine güvenen ve cesur bir köpektir. Bu köpeklerin en büyük sorunlarından bir tanesi eğitim vermenin zor olmasıdır. Lakeland terrier köpekleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu