Fox Terrier (Wire) Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Fox Terrier

Fox Terrier kökeni çok eski terrierlerden olmaktadır. 18. yüzyıl zamanında İngiltere tarafından tilki avlamalarında kullanılan bir ırktır. En büyük görevi ise tilkinin peşinden gidip yuvasından çıkartmaktır. Dışarı çıkana kadar havlıyor ve sürekli olarak rahatsız etmektedir. Sadece tilki değil bunun yanında sıçan avlamak içinde çok etkilidir. Fox Terrierin tel tüylü olanları da vardır. Bu tel tüylüler daha çok sert araziler gibi alanlarda daha uygunluk göstermektedir. Şuan ki günümüzde ise Fox Terrier daha çok eşlik köpeği olarak kullanılmaktadır. Düz tüylü ve tel tüylü fox terrier 1984 yılında Amerika’da yolları ayrılmış olsa bile bazı zamanlarda 2 ırkın da aynı olduğu söylenmektedir. Fox Terrier iz sürme, av, bekçi köpeği ve agility alanlarda daha çok kullanılmaktadır.

Fox Terrier köpeği çok enerjik ve cesurdur. Çocukları çok sever oyunlar oynamaktan çok hoşlanmaktadır. Ancak bazı dikkatsizliklerinden dolayı ısırabilirler buna oldukça dikkat edilmelidir. Ailesini çok sever zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. İlgiyi çok sever hep kendisine ilgi gösterilmesini ister gösterilmezse çok kıskançtır ve havlayabilir. Çok meraklı ve ne olursa olsun harekete geçmeye daima hazır durumdadır. Ayrıca güzel numaralar ve hareketler sergilemeye oldukça yatkındır.  Ailesinin önemli bir parçası olmaktadır. Eğer yalnız kalırsa havlar ve eşyaları kemirmeye başlar. Diğer köpeklerde arası iyi değildir, genel olarak bir kavga havasında olmaktadır. Bu yüzden dışarı çıktığınızda tasma takmanız bu yönden daha mantıklı olacaktır. Eğer yavru halde iyi bir şekilde sosyalleştirildiğinde büyüdüğü zaman fazla sorun çıkartmayacaktır.  Çok iyi bir tilki avcısıdır. Sadece tilki değil istendiği ve eğitim verildiği sürece kuş avı içinde çok etkilidir. Havlamayı çok severler sürekli havlama halinde olabilirler. Bu nedenden dolayı komşulara rahatsızlık verebilmesinden dolayı apartman ev gibi alanlarda beslenmesi zor olacaktır. Yaşam süresi de 15 yıl kadar olabilmektedir.

Fox Terrier (Wire) Köpeği Fiziksel Özellikleri

Fox Terrier köpeği boyu erkeklerde 36-41 cm uzayabilir. Dişilerde ise 33-38 cm kadar uzar. Ağırlıkları ise erkeklerde 7-9 kg olabilirken. Dişilerde 6-8 kg olabilmektedir. Fox Terrier beyaz telli, kahverengi ve siyah lekeleri vardır. Bu köpek kafası düz şekildedir. Burnu dar ve sivri şekile sahiptir. Kulakları ise V biçimindedir. Kuyruğu da sırtına doğru dik bir şekilde uzanmaktadır. Terrierin dişleri çok güçlü yapıya sahiptir. Küçük vücuda sahiptir ama oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Gözlerinin rengi koyudur ve içine çökük bir şekildedir. Boynu kalındır.

Fox Terrier (Wire) Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Fox Terrier köpeği evde beslenilirse düzenli olarak fırçalanması ve taranması gerekmektedir ve gerektiği zamanda banyo yaptırılması gerekir. Yılda 1 yada 2 defa düzenli olarak kürkünün bakıma ihtiyacı vardır. Tüy dökme alışkanlığı yoktur bu yüzden sorun çıkartmazlar.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın