Teriyerler

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Kökeni

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu Irk köken olarak İngiltere kökenli bir cinstir. Diğer köpekler gibi uzun yıllardır var olan bir ırk değildir.Ortalama olarak 100 yıldır var olan bir ırktır. Kuzey İngiltereli işçiler bu ırkın gelişimi konusunda kullandıkları köpekleri kayıt etmemişler bu yüzdende bu köpeğin nasıl ortaya çıktığı hakkında çok detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bilinenlere göre bu köpeklerin ilk üretildiği tarihler daha büyük bir boyuta sahipmiş daha sonra yapılan üretimle bu boyutlara kadar olması sağlanmıştır.

Bu köpekler ortalama olarak 1870 yılları civarında yarışmalara sokulmuş ve yarışmalarda iyi bir derece alarak önemli bir köpek olduğunu göstermiştir.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Uzun ve yumuşacık tüyleriyle dikkat çeken Yorkshire Terrier, günümüz dünyasında oldukça ilgi çeken bir ırktır. İpeksi tüyleri başından başlayarak, sırt çizgisi boyunca taranmış gibi iki yana ayrılır. İnsan saçına benzeyen tüyleri ile genelde ilginin odak noktası olur. Boyutları küçük, bakışları sevimli ve heyecan doludur.

Kulakları genelde dik ya da yarı dik olur. Burunları ortalama uzunlukta, yüzüne uygun olacak şekilde yaratılmıştır. Çok sevimli bir dış görünüşe sahiplerdir. Yorkshire Terrier besleyen kişilerin çoğu evcil hayvanlarının tüylerini, değişik ya da marjinal modeller ile süsler, tıraşlar ya da çeşitli tokalar ve aksesuarlar ile renklendirir. Tam bir şov ırkıdır. Birçok güzellik yaraşmasında, ön sıralarda boy gösterirler.

Yavruları çoğunlukla siyah ve ten renginde dünyaya gelmektedir.  Düz bir kafa ve orta şekilde bir buruna sahiptirdiler. Burunları ise siyahtır. Düzgün ve düzenli dişleri vardır. Gözleri her zaman güzel sevecen bir bir ifade ile bakmaktadır. Kulakları tam diktir yada yarı dik şeklindedir.Kuyruklarının yarısı kesik vaziyettedir. Tüyleri oldukça sık bir şekilde ve uzun bir yapıdadır.

Ağırlık: Erkeklerde 3,2 kg / Dişilerde 3,2 kg
Boy: Erkeklerde 15 -17,5 cm / Dişilerde 15 -17,5 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Yorkshire Terrier Karakteri

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

 • Kısa, boyundan beklenmeyen bir cesaret ve bela arayışı içerisinde olan Yorkshire Terrier bakımı sırasında, oldukça enerji harcatacak bir türdür.
 • Hemen hemen her zaman başınıza yeni bir bela açmaya ya da hiç bilmediği maceralara atılmaya hazırdır.
 • Sahibine ya da onunla ilgilenen insanlara karşı, oldukça sadık ve sevgi doludur.
 • Sevgi ve ilgi görmekten çok hoşlanan bir ırktır.
 • Yabancı insanlara karşı bazen mesafeli davranabilir.
 • Eğitime oldukça yatkın olmasına rağmen, bazen inatçılık yaparak sıkıntı yaratabilir.
 • Yine de geçici ve kolay aşılan bir problemdir.
 • Havlamayı çok sevmelerine rağmen, gerekli ve yeterli eğitim verildiğinde, bu problemi de kolaylıkla aşacaklardır.
 • Eğitime olan yatkınlıkları, onları mükemmel bir evcil ve bekçi köpek yapabilir.

Yorkshire Terrierin Bakımı

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek ırkı apartmanda beslenmeye uygun bir ırktır. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayan bir ırktır ancak düzenli olarak egzersizleri yaptırılmalıdır. Aynı zamanda oyun oynamaktan da keyif almaktadır.

Yorkshire Terrier bakım konusunda biraz zahmetlidir. Her gün tüyleri özenle taranmalı, gerekirse özel sprey ve kremlerle yumuşatılmalıdır. Soğuktan çabuk etkilenebileceği için de özellikle kış aylarında mutlaka koruyucu giydirilmesi önerilmektedir.

Yorkshire Terrier Sağlığı

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier ırkı genel olarak sağlıklı bir köpektir. Ortalama olarak bir köpek ömründen daha fazla hayatını sürdürebilir. Ancak çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; erken diş kaybı, anezteziye karşı duyarlılık, güç doğum olarak sıralanabilir.

Yorkshire Terrier Çocuklarla İlişkisi

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire ırkı için sosyal bir köpek demek oldukça zordur. Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşabilir ancak saldırgan tavırlarda sergileyebilir. Bunun için küçük yaşlardayken sosyalleştirilmesi ve çocuklara alıştırılması gerekmektedir.

Yabancılara karşı içinde her zaman mesafe vardır ama sahibine karşı harika bir köpektir. Diğer hayvanlara ve diğer köpeklere karşı saldırgan yapıdadır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.5

Özet

Yorkshire Terrier görünümüyle ilgi çeken bir köpektir. Her ne kadar boyutları küçük olsa da iyi bir bekçi köpeği olabilir. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi için yukarıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

156 Yorum

 1. Benim. Yorkim var erkek çiftleştirmek istiyorum sadece 1 tanesi ni istiyorum yavrulardan

 2. Mrb 0 beden terier cinsi köpeğim var tüylerinde dökülme oluyor kucağıma alınca fark ediyorum bir zararı olurmu

 3. benim de bir yorkim var. Tüyleri ince biraz en uygun hangi tarak ile taramalıyım görsel paylaşırsanız memnun olurum.

 4. Bizim oğlumuz 5 aylık Tarçın tuvalet egitimi zor oluyor. Ama her güzel şeyin bir bedeli var ögretecegiz.Evde bakılacak en güzel türlerden bir tanesi. Tügleri çok cabuk sertleşiyor özel şampuanı olduğu halde ne kullanmalıyız yumuşacık pamuk gibi olması için.

 5. 8 aylik erkek yorkimizi ciftlestirmek icin uygun zaman ne zaman ve eger safkan bir disi yorkisi olanlar iletisime gecebilir 05522288065

 6. Merhaba.1.5 yaşında erkek yorki sahiplenicem.çok sıkıntı çekermiyim bana alışmasında

 7. Merhabalar yorkshire terrier 10aylık bir oğlumuz var çiftleştirmek ne zaman doğru olur yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Merhaba, OĞLUMUZ ASİL 3 YAŞINDA RENKLİ HARİKA VE ŞİMDİYE KADAR RAHATSIZLIK GEÇİRMEDİ ÇOK ŞÜKÜR İZMİR BUCADAYIZ. UYGUN OLURSA BEBEK İSTİYORUZ İLETİŞİM

 9. Arkadaşlar 5 aylık yorkshire teriyer köpeğim var tüyleri çok seyrek bu durum normal mi normal değilse tüy bakımı için ne yapmam gerekiyor…

 10. Slm 15 aylık york yerlerim var dişi çiftleştirmek istiyorum aralık başı gibi çiftleştirmek isteyen arkadaşlar benimle iletişime geçebilir 0534 865 42 70 bahattin

 11. Arkadaşlar yardım lütfen yorkshire terrier 1yasinda disi alsam tuvalet egitimi kolay olurmu yada nasil eğitim verebilirim yada 45 günlük erkek yavru mu alsam acil yardım lutfen

   1. Merhaba 5 aylık yorkiniz duruyormu eyer dişi ise ben almak isterim Beni ararsanız sevinirim 05300113871

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu