Teriyerler

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russell Terrier Teriyerler kategorisinde listelenmekte olan bir köpek türüdür. Bu yazımızda sizlere Jack Russel ırkının özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Jack Russel Terrier Kökeni 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek köken olarak İngiltere kökenli bir köpektir. Bir rahip tarafından geliştirilmiş olan bir cinstir. Tilki avında uzunca süre bu köpek kullanılmıştır. Genel olarak heyecanlı olarak bilinmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlara göre dış görünüş açısından çok farklılıklar göstermiştir. Jack Russel ırkı iyi bir aile köpeği olarak da tercih edilebilir.

Jack Russel Terrier Özellikleri

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek Amerikan Köpek Kulübü tarafından tanınan bir köpektir. Küçük ama sağlam bir vücut yapısı vardır. Vücutlarının yarısının rengi beyaz diğer tarafı ise siyah ve kahverengi şekilde lekeler halindedir. Alın kısmı çok belirgin yapıdadır.Burun siyah renkte ve gözleri koyu renktedir.Kulakları öne doğru kıvrıktır. Kesik olan kuyruğu sırtta dik olarak kalmaktadır.

Bu köpeklerin tüyleri kısadır. Tek katmanlı, düz ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur ve bakımı kolaydır. Ortalama bir köpek kadar tüy dökmektedir.

Ağırlık: Erkekler 7 – 8 kg / Dişiler 6-8 kg
Boy: Erkekler 25 – 38 cm / Dişiler 23 – 36 cm
Yaşam Süresi: 13- 16 yıl

Jack Russel Terrier Karakteri 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russel Terrier ırkı eski zamanlarda tam bir görev köpeği olarak kullanılmıştır. Daha sonradan iyi huylu olmasıyla beraber aile köpeği olarak tercih edilmeye başlamıştır. Bu köpeklerin genel olarak karakteristik özellikleri şu şekildedir:

 • Bu ırk çok fazla hareketli ve yaşamı çok seven bir köpektir.
 • Oldukça korkusuz bir hayvandır.
 • Oyun oynamak onun için süper bir durumdur.
 • Jack russell köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri, oldukça zeki olmalarıdır. Bu sayede biraz sabır gösterilmesi durumunda eğitilebilmektedirler.
 • Zeki olmasının yanında aynı zamanda inatçı bir yapıdadır ve söz dinlemez.
 • Eğitim konusunda başarılı olunması bekleniyorsa diğer köpeklere göre çok daha sabırlı olunmalıdır.
 • Diğer köpeklerle arası iyi değildir ve saldırma eğilimindedir.
 • Yavruyken sosyalleştirilmesi oldukça önelidir.
 • Diğer evde beslediğiniz hayvanlarla arası iyi değildir.
 • Küçük hayvan besliyorsanız bu ırk size uygun değildir onlara karşı agresif olabilir.
 • Tasmasız şekilde dolaştırılmaması gerekir.
 • Genel olarak havlamayı seven bir ırktır.
 • İlgiyi çok sever. Eğer onu yalnız bırakırsanız devamlı bulunduğu yerdeki eşyalara zarar verebilir.
 • Ayrıca ev ortamında uzun süreçli olarak yalnız bırakıldığında sürekli olarak havlama eğilimi de gösterebilen bu köpek, insanların rahatsız olmasına sebep olabilir.
 • Eve adapte olması açısından yavruyken almanız çok daha faydalı olacaktır bu sayede ailenizi tanıyacaktır.

Jack Russel Terrier Bakımı

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler apartman dairesinde yaşamak için uygundur fakat çok hareketli yapısı vardır. Dolayısıyla küçükte olsa bir bahçeye sahip olması daha uygun olacaktır.

Tüylerinin bakımı kolaydır düzenli taranma ile genel bir bakım sağlanmaktadır. Tüy sorunu açısından en asgari düzendeki köpeklerden biridir. Hem düz hem de ince olan tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada 1-2 kere düzenli tarama tüylerin genel bakımını sağlayacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Ayrıca tıraş ihtiyacı da yoktur.

Jack Russel Terrier Sağlığı 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek son derece uzun ömürlü bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpeklerin ortalama olarak 11-13 sene kadar yaşadığını kabul edersek oldukça uzun bir hayata sahiptir. Bu köpekler 15 yıl ve üstünde yaşayabilmektedir.

Jack Russel Terrier Çocuklarla İlişkisi 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak köpeklerle ve diğer hayvanlarla anlaşamamaktadır. Küçük boyutlu hayvanları avlama içgüdüsüne sahiptir. Ayrıca diğer köpeklerle kavga etme eğilimi de gösterir. Tüm bunlara rağmen insanlarla arası fena sayılmaz. Yabancılara karşı hoşgörülü davranır. Çocuklarla da arası fena sayılmaz. Ancak çocukların onu kızdırması durumunda agresif tavırlar sergileyebilir. bu yüzden çocuklu aileler için pek uygun değildir.

Jack Russel her ne kadar insanlara karşı sevecen bir yapıya sahip olsa da diğer hayvanlarla hiç anlaşamaz. Aynı şekilde diğer köpek ırklarıyla da arası iyi değildir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

Jack Russel ırkı, teriyerler grubunda yer almaktadır. Genellikle boyutlarıyla ve başardıkları işler ile anılmaktadır. Jack Russel ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

105 Yorum

 1. Herkese merhaba dedikleriniz okadar doğru ki bebekken hiç bir problemimiz yoktu sütten kesildi ve sahiplendik pedine çişini yapardı mesela uslu sessiz sakin ama aşıları oldukça büyüdükçe pedine çiş yapmıyo parçalıyo dışarı da da yapmıyo delirmek üzereyim çocuğumu kıskanıyo çok haraketli ve bugünlerde gözümün içine baka baka eve çiş yapmaya başladı bana yardım edin lütfen evde heryer sirke kokuyo çamaşırsuyu kullanamıyorum ama yinede yapıyo

 2. Arkadaslar benim jack russell kopegim var yasini bilmiyorum oldukca hareketli hic birseyi yok gibi duruyor ama buna ne versem yemiyo varmi bilen ne sever hangi marka mama yer lutfen bi yardimci olalim yoksa acliktan olucek

 3. Arkadaşlar yeni sahiplenmek üzere oldugum 6 yaşındaki jack russell köpeğimden bira. Tedirginim tuvalet eğitimi havlaması saldırğanlıgı bana alışması biraz uzun sürermi acaba ?

 4. Arkadaşlar benim 22 aylık jack russell im var erkek dişi cins jack russell arıyorum.istanbul Anadolu yakası tercihimdir.0554 8187768

 5. Benim 1 aylık bir jack russelım var.surekli veterinere gidiyoruz.hareketsiz ama yavru olmasından dolayı sanırım.yemiyor .vucut ısısı düşük.ne yapabilirim vete gidiyoruz iğne yapiyor.normal mi yoksa değil mi?

 6. Arkadaşlar merhaba, 6 aylık bir Jack Russell’ım var ve bu aralar çok tüy döküyor. Herhangi bir mama değişikliği veya ilaç tedavisi olmadı. Aşıları düzenli yapılıyor. Mevsimsel bir tüy dökme veya ergenlik ile alakalı olabilir mi? Benzer problem yaşamış arkadaşlar varsa öneri ve yorumları bekliyorum…

  1. Kesinlikle kullandığınız yemle ilgili bir problem . Jack russell 1 yaşına kadar kaliteli bir mama ile beslenmeli .

 7. Arkadaşlar 17 aylık jack russell ımız var çiftleşme zamanı geldi diye düşünüyoruz uygun bir dışı arıyoruz antalya da olan dişi jack russell sahipleri ararsa sevinirim 05464869423 hakan kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu