Teriyerler

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Pitbull cinsi köpek oldukça güçlü yapısıyla dikkat çeken bir ırktır. Pitbull Özellikleri ve genel karakteri nasıldır? bunları merak ediyorsanız hemen konumuza göz gezdirmelisiniz.

Pitbull Kökeni

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Köken olarak hem Bull hemde Terrier ırkının melezlenmesi sonucunda ortaya çıkmış bir köpektir. Dayanıklı olması onları çok cazip hale getirmiştir. Bazı kişiler kökeninin Bulldogtan geldiğini söylemektedir. Bazı eski yazılarda bunu gösterir durumdadır. O zaman ki görüntü ve yazılarda da o zaman bu köpeğin dövüş için kullanıldığı gösterilmektedir. Özellikle Amerika’da bu köpeğin dövüş eğitimine engel olunması sağlanmaya çalışılıyor. Birçok ülkede bu köpek hakkında bir takım şikayetler olmaktadır. Avrupa’da da bu konuda şikayetler artmaktadır fakat Pitbull özellikleri açısından çok yetenekli bir köpektir.

Pitbull Özellikleri

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Kaslı haliyle dikkatleri üzerine çeken bir forma sahiptir. Güçlü bir çeneleri vardır ve alın yapısıyla tanınan bir köpektir. Derince bir göğüs kısmı bulunur ve çok güçlüdürler. Gözlerinin rengi değişik renklerde görülebilir.

Tüyleri parlak, kalın ve kısa yapılıdır. Tek katmanlı bir tüy yapısı vardır. Tüyleri kısa olduğu için bakımı kolaydır. Aynı zamanda az tüy döken bir köpektir. Tüylerinin rengi hemen hemen her renkte görülebilir.

Pitbull Karakteri

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

 • Kurnaz bir gülüş biçimiyle beraber kendine çok fazla güvenen bir yapıda hali vardır.
 • Bu duruşu kimi insan için korkutucu olabilmektedir.
 • Saldırganlık konusunda eğitim verilmemesi gerekir.
 • Çünkü bu köpekler özellikle diğer köpekler ve hayvanlara karşı oldukça saldırgan bir durumdadır.
 • Çoğu zaman komik bir hali vardır.
 • Oldukça sadık bir köpektir. Sahibi için her şeyi yapabilir.
 • Yetişkin kişilerle ve çocuklarla çoğu zaman arası iyi olsa da dikkat edilmesi gerekir.
 • Sahibini ve ona ait her şeyi koruma duygusu fazla gelişmiştir.
 • Cesurdur aynı zamanda çok dayanıklı bir köpektir. Bu yüzden düşmanlarını bile parçalayacak konumdadırlar.
 • İnatçı ve dikine giden bir yapısı vardır.
 • İyi eğitim alması gerekir ve dominant bir ırk olması nedeniyle son derece tecrübeli sahipler gereklidir.
 • Diğer köpeklere ve kedilere karşı hiç tahammülleri yoktur.
 • Onlarla oyun oynamak onlar için paha biçilmez bir mutluluk biçimidir.
 • Aile dışındaki bir çocukla yada başka hayvanla yalnız bırakılmaması gerekir.

Pitbull Bakımı

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Pitbull özellikleri açısından apartman içinde uygun olsa da bahçeli bir evde yaşaması daha uygun olur, ancak soğuğu seven bir köpek değildir soğuklarda dikkat edilmesi gerekir. Düzenli bir egzersize ihtiyaç duymaktadır. Tasmasız olarak gezdirilmesi sakıncalı olabilir her zaman tasmalı olarak dolaştırılması gerekir.

Pitbull bakımı tüyleri kısa olmasından dolayı kolay bir şekildedir. Bir fırça yardımı ile düzenli olarak fırçalanabilir. Fırçalama işlemi haftada 1-2 kere yapılsa yeterli olacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılmasında bir sakınca yoktur.

 Köpek Nasıl Yıkanır Nelere Dikkat Edilmeli? isimli yazımızda bilgi alabilirsiniz.

Pitbull Sağlığı

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Bu köpekler, ortalama bir köpeğe oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Bunun yanında çevik ve sağlıklı bir ırktır. Genetik olarak taşıdığı hastalıklar arasında; kalça çıkığı ve katarakt bulunmaktadır. Beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edildiği sürece sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Pitbull Çocuklarla İlişkisi

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

Pitbull her ne kadar hırçın bir köpek olarak görülse de küçük yaşlarda verilen eğitimler sayesinde oldukça uysal bir köpek haline gelebilir. Bunun için Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir? isimli yazımızdan da yardım alabilirsiniz.

Bu köpekler genelde çocuklarla iyi anlaşmaktadır, ancak onlarla baş başa bırakılmaması gerekir. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli bir köpektir.

Pitbull köpeklerinin en çok sorun yaşadığı canlılar diğer hayvanlar ve farklı köpek ırklarıdır. Genelde bu durumlarda saldırgan bir tavır sergilemektedir. Ayrıca koruduğu bölge içerisine bir tehdit hissettiğinde saldırmaya meyillidir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

224 Yorum

 1. Pitbulları yanlış biliyorlar pitbullar sadık bir köpektir ve her yerde ne olursa olsun sahibini korurlar. pitbulları salah sayılsın diyenler harbiden buna çok kızdım çünkü hiç bir canlı silah sayılamaz kötü köpek yoktur kötü sahip vardır.

 2. PitBull’lar yanlış bilinen hayvanlardır. Tüm hayvanlar ve insanlar gibi onlar da saldırganlığı bilerek doğmuyorlar, saldırganlık öğretilmediği sürece saldırgan olmazlar. Ama bir pitbull’a öğrettiğin saldırganlığı golden a da öğretirsen golden da saldırgan olur. Yani olay şudur ki kötü köpek yoktur kötü sahip vardır.

 3. Arkadaşlar şuraya bir bilgi bırakayım malatyada 6 senden belli pitbull cinsi birçok köpek besledim halada beslemeye devam ediyorum pitbull cinsi köpek besleyecek kişi ilk olarak deneyimi olacak ilk köpek besleyeccek kişi pitbull almasın ve sıkca sorulan bir soruda pitbull şımarırmı?
  Arkadaşlar 6 seneden edindiğim bilgiye dayanarak tecrübelerime dayanarak pitbull köpeğine fazla sevgi şımartır gerektiği yerde seveceksin gerektiği yerde kızacaksın ve bağırmayıda asla ihmal etmeyeceksin sen bağırısan o sana havlar o sana havladıkça sen daha çok bağır en sonunda sesini keser çünkü pitbull köpekleri kendi yerinde kendilerini kral zannederler … sorusu olan yoruma yazabilir saygılar…

 4. Arkadaşlar bende 7 aylık pitbul var siyah beyaz ücretsiz sahiplendirmek istiyorum 4 veya 5 bin istemiyorum tek şartım şiddet olmasın çok iyi bakılmasını istiyorum eğitimlidir sahibine çok bağımlı arkadaşımdan şiddet gördü diye aldım ama Annem istemediği için vermek zorundayım iletişim için telefon no: 0533 931 33 07 arayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu