Amerikan Bulldog Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Güncelleme 22 Eylül 2015:

Amerikan Buldoglarının atası, English Bulldoglardır. English Bulldoglarından daha sert ve iri bir ırk elde edebilmek için, genetik değişiklikler yapılarak ortaya çıkarılmıştır. Amerikan Bulldog, atasından daha hızlı, sert ve iridir.

Çiftliklerde sığır çobanlığı için kullanılan bu yeni ırk, aynı zamanda iyi bir av köpeği olduğunu da kanıtlamıştır. Yaban domuzu, ayı gibi büyük hayvanların avlarında çok güvenilen ve ihtiyaç duyulan bu ırk akıllı, güçlü, koruyucu özelliği ile de çok tercih edilen bir ırk olmuştur. Günümüzde daha çok trekinglerde yardımcı köpek olarak ve av köpeği olarak kullanılsa da, çok iyi bir arkadaş köpek olduğunu da kanıtlamıştır.

Amerikan Bulldog Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Amerikan Bulldogun Karakteristik Özellikleri

İnsanlara karşı çok sakin ve sıkılgan bir yapıya sahip olan Amerikan Bulldog, genellikle başka köpeklere karşı da sakin yaklaşımdadır. Bu cesur ve sert köpek çok gerekmedikçe ve tehlike hissetmedikçe, saldırgan olma yanlısı değildir. Bilhassa çocuklara karşı çok ilgili ve sevecen olan bu köpek, aynı zamanda aile bireylerini korumak içinde gerekli tüm özelliklere ve içgüdüye sahiptir. Gerekirse vahşi hayvanlarla bile dövüşebilecek gücü ve cesareti vardır.

Çok kolay eğitilebilen Amerikan Bulldog, çok itaatkar ve sevecendir. Ancak yanında aile bireyleri varken, yabancılara karşı çok yakın davranmaz ve bazen agresif olabilir. Bun en büyük sebebi koruma içgüdüsüdür. Sahipleri ile birlikte olduğu her an, mutlu olan bir cinstir.

Amerikan Bulldogun Fiziksel Özellikleri

En belirgin özelliği büyük başı ve güçlü çeneleri olan Amerikan Bulldog, kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Özellikle erkekleri dişilere göre daha iri ve kaslı görünürler. Gerekli durumlarda 2m yüksekliğe sıçrayabilen bu köpek, kaslı ve iri cüssesine rağmen çok estetik ve çeviktir. Tüyleri kısa ve serttir. Bu sayede bakımı da çok kolay olmaktadır. Kondisyonunu koruyabilmesi için, düzenli egzersiz ve yürüyüş şarttır.

Sizlere bu konumuzda Amerikan Bulldog özellikleri, bakımı ve nasıl bir köpektir? saldırgan mıdır? çok havlar mı? tüm bu köpek cinsi hakkında bilgileri sunacağız.

Amerikan Bulldog köpekler diğer aynı ırktan gelenlere göre oldukça çevik yapısı vardır.Bir kısmı İki metre civarındaki bir yüksekliğe sıçrama özellikleri bulunur.Büyükce bir başı vardır ve çeneleri çok güçlüdür.Kas yapısı hemen kendini belli eder.Son derece büyük bir köpek olmasına rağmen son derece hareketli bir hali vardır.Alnı geniş yanaklarıda kaslıdır.Kulaklarının yapısı sivri dik bir halde olabilmektedir.Kulakları kestirilmemiş olanlar daha cok tercih edilir.Göz çevresi özellikle çok değişik renklerde olabilmektedir fakat eğer köpek beyaz ise siyah olması gerekir.Burun rengi siyah ve gri renktedir.Ön bacakları kaslı şekildedir ve düz biçimdedir.Kuyruğu kalındır.Erkekler ile dişileri arasında gözle görülecek şekilde farklar bulunur.Erkekler daha kaslıdır.

Amerikan Bulldog Özellikleri

Amerikan Bulldog nasıl bir köpektir?

İnsanlara karşı son derece sakin bir yapı içersindedir.Diğer köpeklerle arası büyük oranda iyidir fakat bazen saldırgan halde olabilir.Saldırganlık halleri diğer Pitbull ve Stafford terrierlere hiç benzemezler.Çok azimlidir kafasından düşman bir düşünce geçirmezler.Uyanık yapıdadırlar ve çocuklarla arası her zaman iyi olmasada genellikle iyidir.Vahşi hayvanlarla bile dövüşecek kadar korkusuzdur.Eğitim konusunda başarılıdır iyi bir eğitim ile gerçekten iyi bir köpek olabilir.Amerikan Bulldog özellikleri arasında en önemlisi Çok güçlü şekilde koruma içgüdüleri fazla olmasıdır.Ailesinle olması onun mutluluk kaynağıdır.

Amerikan Bulldog Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Amerikan Bulldog Evde beslenir mi? diğer birçok köpek cinsinde olduğu gibi egzersizleri yeterince yapılabilirse ev hayatına uygundur.Fakat mutlu olması için bahçeli ev daha şarttır.

Egzersiz ihtiyacı cok aşırı yoktur cok ağır olmayacak şekilde hafif egzersiz mutlu eder.

Bakımı nasıldır? Kolay bir bakımı vardır.Kısa tüyleri vardır.Uygun bir şekilde tarakla taranabilir.Yıkanmaya çok ihtiyaç duyan bir ırk değildir.

Yükseklik Erkeklerde 55 – 70 cm
Yükseklik Dişilerde 52 – 65 cm
Kilo Erkeklerde 32 – 54 Kg
Kilo Dişilerde 27 – 45 Kg

Bu köpeğin kökeninin aslında İngiltere’den geldiği söylenmektedir.İngiliz Bulldog genleri ile oynanmış ve daha iri bir köpek ortaya çıkmıştır.Bu üretilen köpekler daha uzunca bacakları olan ve hızlı bir köpektir.Bu köpek Avcılıkta cok yoğun şekilde kullanılmıştır.Amerikan Çiftcileri onu üretime karar verir ve Amerika’da üretilen bir ırk haline gelir.Çalışmayı seven, cok koruyucu ve akıllı bir köpektir.

Amerikan Bulldog Resimleri

3 Yorum var

  1. dilara 23 Mart 2017
  2. dilara 22 Mart 2017
    • dilara 22 Mart 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın