Amerikan Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Staffordshire Terrier, 19. Yüzyıl’da İngiltere’de Staffordshire bölgesinde Bulldog ile Beyaz Terrier’lerin melezleştirilmesi sonucu ortaya çıkartılmış olan bir köpek ırkıdır. Daha sonradan ortaya çıkan bu köpek ırkı bir şekilde Amerika’ya ulaşmış ve burada ırkın geliştirilmesi için çalışmalar meydana getirilmiştir. Bu çalışmaların sonucundaysa bugün Amerikan Staffordshire Terrier dediğimiz köpek ırkı ortaya çıkmıştır.

Mizacı açısından her ne kadar şiddete eğilimli bir köpek ırkı olsa da şiddetçi yanının baskılanması ve iyi bir eğitim verilmesi halinde Amerikan Staffordshire Terrier son derece sağdık ve zararsız bir köpek haline getirilebilmektedir. Amerika’da çoğunlukla arama ve kurtarma çalışmalarında, çocuk bakımında ve refekatçilik gibi alanlarda kullanılan bu köpeklerin kullanıldıkları alanlara bakarak da ne kadar sakin huylu olabildiklerini görebiliriz.

Amerikan Staffordshire Terrier iyi huylu ve eğlenceli olmasının yanı sıra son derece sağdık bir köpek ırkıdır. Hem insanlarla hem de çocuklarla iyi geçinebilen bir yapıya sahiptir. Sahibine itaat konusunda ırkının en iyi türü olan bu köpekler sahibini mutlu edebilecek her türlü şeyi yapmaya hazırdır. Dış görünüş olarak Pitbull’a benzetiliyor olsa da ne mizaç ne de fiziksel açıdan tam olarak Pitbull’a benzerlik gösterdiğini de ek olarak belirtelim.

Amerikan Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Özellikle Amerikan Staffordshire Terrier sahiplenmek isteyen kişilerin aklındaki en büyük soru işareti bu köpek ırkının Pitbull gibi saldırgan olup olmayacağı sorunsalıdır. Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz üzere iyi bir eğitimle ve sosyal şekilde yetiştirildiği halde Amerikan Staffordshire Terrier oldukça iyi bir dost ve arkadaş olabilir.

Amerikan Staffordshire Terrier Fiziksel Özellikleri

Amerikan Staffordshire Terrier’larda erkeklerinin boyu 43 cm ile 48 cm arasında dişilerdeyse 41 cm ile 46 cm arasındadır. Fazla kilolu bir yapıya olmamalarına karşın genellikle bu ırkın köpeklerinin kilosu 25 ile 33 arasında değişiklik göstermektedir. Renk olarak en çok görülen örneği gri, siyah veya siyah ve beyazın karışımı olan renk düzenidir.

Amerikan Staffordshire Terrier Bakımı

Eğitiminden sonra karşılaşılacak ılımlı mizacı nedeniyle Amerikan Staffordshire Terrier apartman hayatı için son derece uygun bir yapıya sahiptir. Kısa tüylü yapısı ve tıraş olma ihtiyacı duyulmayan bir ırk olması nedeniyle bakımının son derece kolay olacağını ön görebilirsiniz. Tek katlı kalın ve parlak tüy yapısına sahip olan Amerikan Staffordshire Terrier’ı haftada 1 veya 2 kez taramanız en fazla ayda bir kere yıkamanız ideal bir bakım şekli olacaktır. Amerikan Staffordshire Terrier’ın taranmasında ise sert ve ince telli taraklardan ziyade daha çok el yapısına benzeyen tarakları kullanmak ideal olacaktır.  Son olarak haftada bir kere kulak bakımını yapmanız Amerikan Staffordshire Terrier’in bakımını tamamlamanız için yeterli olacaktır.

Amerikan Staffordshire Terrier Kimler için Uygundur?

Amerikan Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Staffordshire Terrier bir köpek hemen herkesin sahiplenmesi için uygun bir ırk denebilir. Apartman yaşantısına uyum salayabilen bir hayvan olması, bakım aşamalarının oldukça uğraşsız olması ve kokusuz olması nedeniyle Amerikan Staffordshire Terrier’ı çocuklu evlerde dahi kolayca besleyebilirsiniz. Amerikan Staffordshire Terrier sosyalliği sevdiği için daha çok geniş aileler veya sürekli evde birileri olan aileler için uygun bir seçenek olacaktır. Özellikle yüksek enerji potansiyellerini göz önüne alacak olursan Amerikan Staffordshire Terrier çocuklu evler veya onunla ilgilenebilecek çok fazla bireyin olduğu alanlar için idealdir.

Farklı bir perspektiften yaklaşacak olursak korkusuz mizaçları ve şiddetçi yanlarını da göz önüne alarak Amerikan Staffordshire Terrier’ın iyi huylu bir bekçi köpeği olmasını sağlamak da mümkündür. Yani bu ırkın kçpekleri hem eviniz için bir koruyucu hem de çocuklarınıza iyi birer arkadaş olabilir.

 

14 Yorum var

 1. Soner 16 Mart 2018
  • Mert 1 Haziran 2018
 2. Ömer 29 Eylül 2017
  • ahmet efe 21 Ekim 2017
   • Ömer 6 Haziran 2018
 3. bertan 8 Eylül 2017
 4. burak 7 Eylül 2017
 5. Hasan 23 Ağustos 2017
  • ahmet efe 21 Ekim 2017
 6. Ali Mete 31 Mayıs 2017
  • Onur 17 Haziran 2017
   • Kenan 19 Haziran 2017
    • Buğra 16 Temmuz 2017
     • Okan 21 Temmuz 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın