Smooth Fox Terrier

Sizlere bu makalemizde çok eskilerden beri varolan bir köpekten bahsedeceğiz.Smooth Fox Terrier özellikleri ve bakımı ile ilgili aranılan bütün bilgiler makalemizin içersinde.

Smooth Fox Terrier eski zamanlardan beri var olmuş İngiliz cinsi bir köpektir.100 sene kadar Amerika’da iki tip olarak bulunmuş daha sonra ise tek bir cins olarak kayıtlara geçmesi sağlanmıştır.Zarif bir köpektir.Tüyleri kısa beyaz renktedir ve genelde kahverengi ile siyah renklerde beyaza eşlik etmiştir.

Sivrice bir kafası bulunur.Vücut yapısı son derece ufak, bacak kısmı normal uzunluktadır.Gözlerinin boyutu küçük ve genelde koyu kahverengi rengindedir.Kuyrukları çoğunlukla kısaltılma işlemine tabi tutulur.Son derece cesaret içersinde hareket edebilecek dişlere ve çeneye sahiptir.

Smooth Fox Terrier Özellikleri Bakımı

Fox Terrier Nasıl Bir Köpektir? Enerjisi ve cesurluğu ile ön plana çıkan bir ırktır.Çocuklarla bütün gün oynayabilecek bir türdür ama ısırma problemide yaşanabilir.Aileye özel köpektir ve genelde kıskançtır.Neşesi hiç eksik olmaz ve sizide neşeli bir hale getirebilir.Özellikle basit numaraları öğrenmede son derece yeteneklidir.Sahibini mutlu etmek onun en büyük prensiplerindendir.Yeterli derecede onunla ilgilenilmediğini düşünürse bir takım davranış sorunları yaşar.Diğer köpeklere karşı son derece agresiftir ve kendinden büyük olsun olmasın farketmez hepsinle kavga etmek ister.Diğer hayvanlarlada anlaşması beklenmez.

Dikkat edilmez ise evin içersindeki diğer canlılara zarar verebilir hatta onları avlayabilirler.Minik halindeyken eğer sosyalleşmesi düzgün bir şekilde özenli halde yapılırsa evin içersindeki farklı köpeklerle anlaşması sağlanabilir.Fox Terrier dolaştırılacağı zaman tasma takılması gerekir.Gezdirirken tasmasız dolaştırırsanız sizden ayrılılıp kaybolabilir.Havlamayı çok sever ve bekçilik yapabilecek ırktır.Havlama sesi özellikle komşuları rahatsız edecek düzeydedir.İnatçıdırlar ve çok sıkı eğitime ihtiyaçları vardır.Sahibi ile bazı durumlarda inatlaşabilir.

Smooth Fox Terrier

Fox Terrier Evde Beslenir mi? Evde beslenmesine beslenir ama havlama sorunu yanınızdaki komşuları rahatsız edeceğinden pek sağlıklı değildir.Ayrıca bahçeli evde besliyorsanız cok yakınınızda ev var ise aynı şekilde havlama sorunu nedeni ile yanınızdaki komşular rahatsız olabilir.Havlama problemini çözebileceğinizi düşünüyorsanız eğitim ile evde beslenebilir.

Bu Köpek enerjisini kendi kendine atabilecek bir ırktır.Bahçeye bıraktığınız takdirde etrafı kapalı bir bahçede egzersizini giderebilir onunla oynayarak enerjisini daha cabuk atmasını sağlayabilirsiniz.Apartmanda besliyorsanız eğer hergün düzenli şekilde yürüyüş veya koşu yaptırmanız gerekir.Özellikle Kedi ile diğer küçük hayvanların peşinden gitmek isterler.

Fox Terrier Bakımı sadece düzenli olarak fırçalanarak hallolur.Çok gerektiği zamanlarda ise yıkanabilir.Tüy dökmesi normal derecededir.

Kökeni olarak İngiltere’ye giden bir kökeni bulunur.18. Yüzyıl’da İngiliz kişiler bu köpeği Tilki Avında görevlendirmişlerdir.1985 senesinde Akc tarafından bu ırk kabül edilmiştir.

2 Yorum var

  1. fatih 1 Ekim 2016
  2. fatih 1 Ekim 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın