Teriyerler

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

American Pittbull Terrier Kökeni

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler Bull ve Terrier ırklarından üretilmiştir. Bu köpekler dayanıklılık ve azim konusunda oldukça iyidir. Bazı kişilere göre bu köpeklerde Bulldog‘dan gelmektedir. Eski yazılar ve resimlerin içerisinde bu bilgiyi doğrulayan veriler bulunmaktadır. Eski resimlerdeki figürler ile bugün ki Pitbull ırkı büyük benzerlikler göstermektedir.

Bu köpekler genel olarak nazik bir yapıya sahip olsa da, çok eskiden beri köpek dövüşleri için yetiştirenler olmuştur. Dolayısıyla agresif tavırlar sergileyenleri olabilir. Bazı ülkelerde bu köpekler yasaklanmıştır.

American Pittbull Terrier Özellikleri

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Pittbull Terrier, kaslı bir yapıya sahiptir. Sürekli bir aksiyon arıyormuş gibi görünmektedir. Kafası tuğla şeklindedir. İnanılmaz güçlü çenelere ve farklı yapıda alın ve boyna sahiptir.Amerikan Pittbull Terrierler bodur bir yapıya sahiptirler. Fakat aynı zamanda inanılmaz güçlü ve çevik köpeklerdir.

Tüyleri parlak, kalın ve kısa formdadır. Tek katmanlı bir tüy yapısı vardır. Tüyleri kısa olduğu için bakımı kolaydır. Aynı zamanda az tüy döken bir köpektir. Tüylerinin rengi hemen hemen her renkte görülebilir.

Amerikan Pittbull Terrier Karakteri

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

  • Kararlı bakışları ile birlikte öz güveni yüksek bir duruşa sahiptir.
  • Görünüşü insanlarda bir ön yargı yaratabilir fakat düşünülenin aksine, iyi huylu bir köpek olan Amerikan Pittbull Terrier, tam bir aile köpeğidir.
  • Komik, eğlenceli, sadık, iyi huylu ve çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin insanları çok seven bir köpek cinsidir.
  • Sahibinin eşyalarını ve sahibini koruma içgüdüsü ile donatılmıştır.
  • Sahibini korumak için, ona zarar verebilecek olan her şeyi paramparça edebilir.
  • Amerikan Pittbull Terrier, dominant karakterli bir köpek cinsidir.
  • Bu nedenle diğer hayvanlara karşı pek de hoş görülü değillerdir.
  • Diğer kedi ve köpekler ile birlikte yaşaması önerilmez.
  • İyi eğitildiği takdirde harika bir refakatçi olabilir.

Amerikan Pitbull Terrier Bakımı

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Aktif bir köpek cinsi olduğu için bahçeli evlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Fakat tüyleri kısa olduğu için soğuk havadan hiç hoşlanmayan Amerikan Pitbull Terrierleri, ev ortamına da ihtiyaç duyabilir. Yeterince gezdirilebiliyor ise, apartman hayatına da uygun bir köpek cinsidir.

Egzersizlerine önem verilmesi gereken bir köpek ırkıdır. Yeteri kadar egzersiz imkanı sağlanmazsa huzursuz olacaktır. Günlük olarak yürüyüş yaptırılmalıdır. Yürüyüşlerde muhakkak tasma kullanılmalıdır. Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizden bilgi alabilirsiniz.

Tüylerinin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Haftada bir iki kere tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Pitbull ırkı soğuğa karşı dayanıksız olduğu için soğuğa çıkartılmamalıdır.

Amerikan Pitbull Terrier Sağlığı

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşam süresine sahip olabilir. Oldukça çevik ve sağlıklı bir köpektir. Yatkın hastalıkları arasında; kalça çıkığı ve katarakt bulunmaktadır. Bunun haricinde bilinen bir yatkın hastalığı yoktur. Beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edilmelidir.

Amerikan Pitbull Terrier Çocuklarla İlişkisi

Amerikan Pittbull Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Pitbull köpeklerinin genel olarak saldırgan olduğu düşünülmektedir. Kısmen doğru olsa da tamamen küçük yaşlarda eğitilmesiyle alakalıdır. Eğer küçüklükten itibaren sosyalleştirilirse oldukça iyi huylu bir köpek olacaktır. Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu köpekler genel olarak çocuklarla iyi anlaşmaktadır. Onlara karşı zararsızdır, yine de çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Bu köpekler yabancılara karşı mesafeli bir davranış sergilese onlara karşı toleranslıdır.

Pitbull köpekleri dövüş köpeği olarak yetiştirildiği için diğer köpeklerle anlaşamaz. Aynı şekilde hayvanlara karşı da agresif bir köpektir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu