Teriyerler

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek cinsi küçük olmasına rağmen son derece kuvvetli bir köpektir. Bu yazımız içerisinde sizlere İskoç Terrier Özellikleri ile bakımından bahsedeceğiz.

İskoç Terrier Kökeni

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

İskoç Terrier ırkı 1700’lü senelerde İskoçya’da yetiştirilmiş bir köpektir. Günümüzde bulunan İskoç Terrierlar ise 1890’dan beri üretilmektedir. Bu köpeklerde eski zamanlarda tilki, porsuk, samur ve tavşan gibi hayvanları avlamak için kullanılmıştır. Her ne kadar avcılık içgüdüleri devam ediyor olsa da günümüzde daha çok eşlik köpeği olarak bulunmaktadır.

İskoç Terrier Özellikleriİskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

İskoç Terrier tüylerinin uzunluğu nedeniyle bacaklarının durumu gözükmez fakat tüylerini kestirmesiyle beraber bacakların oldukça kısa olduğu anlaşılmaktadır. Güçlüdür ve şaşırtan bir yapıya sahiptir. Tüyleri sık ve sert haldedir. Renkleri çoğunlukla Siyahtır bazen Buğday sarısı renkte de olabilmektedirler. Kulakları dik duru ve sürekli düşünen bir yüz tipine sahiptir. Burnu son derece büyüktür. Gözlerinin renkleri siyah renktedir. Kuyruğunun kısmı ise düz yada kıvrak şekildedir.

İskoç Terrier Karakteri

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

 • İskoç Terrier koruyucu ve beraber sert bir imaja sahiptir fakat içinde sevgi bulunur.
 • Bu köpek sadece kendine özgü bir karakter içerisindedir.
 • Çok farklı değişik davranışları bulunabilir.
 • Yaşı ilerledikçe beraber bu köpek dahada sertleşebilir.
 • Bekçilik konusunda çok iyidir. Bekçi köpeği olabilir.
 • Genelde eğitime cevap vermez, bazı şeyler ancak çok erken yaşlarda başlatılırsa öğrettirilebilir.
 • İnatçı bir köpektir, eğitim sırasında sabırlı olunmazsa sahibini yönetmek isteyebilir.
 • Ailesi dışındakilerle görüşmek istemez.
 • Bu köpek havlamayı çok sever.
 • Yürüyüş yapmayı özellikle de top ile oynamayı seven bir köpektir.
 • Ev köpeği acısından son derece iyidir.

İskoç Terrier Bakımı

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

İskoç Terrier Bakımı sert tüyleri olması sebebiyle düzen isteyen bakıma ihtiyaç duyar. Yılda birkaç defa yoğun tüy dökeceği için bakımına özen gösterilmelidir. Gerektiği zamanlar hariç banyo yaptırılmamalıdır. Profesyonel kişiler tarafından tıraş ettirilmelidir. Tüy dökme problemi az yaşanan bir köpektir ve hiç tüy dökmeyen bir yapısı vardır.

Evde beslenmeye uygunca bir köpektir. Bahçeli ev şart değildir fakat serin bir iklime sahip yerleri sever. Eğer bahçesi olan bir yerde besleyecekseniz o kendi kendine egzersiz ihtiyaçlarını giderebilir. Uzun yürüyüşler özellikle onu sevindirir.

İskoç Terrier Sağlığı

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir, ancak bir takım yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; pire alerjisi, güç doğum, çene kemiği problemleri, von willebrand hastalığı, omurlar arası disk hastalığı olarak sıralanabilir. Köpeklerde görülen en sık hastalıklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İskoç Terrier Çocuklarla İlişkisi

İskoç Terrier Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler sosyal bir mizaca sahip değildir ancak küçük yaşlarda sosyalleştirilse sorun olmayacaktır. Çocuklarla arası iyidir ancak küçük çocuklar tarafından sinirlendirildiklerinde agresif olabilir. Bununla beraber genelde yabancılara karşı mesafeli bir köpektir.

Bu köpekler avcı ruha sahip oldukları için diğer hayvanlarla arası iyi sayılmaz. Özellikle avlayabileceği hayvanlara karşı sert bir köpektir. Yine de hayvanlarla ve diğer köpek ırklarıyla arası fena değildir. Eğer eğitilirse saldırgan tavırlar sergilemeyecektir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu