Genel

Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde tıpkı insanlar gibi bazı zamanlar hastalanabilir bu durumda tedaviye ihtiyaçları olur. En çok sorulan soru ise Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerin bizlerle olan iletişimi bakışlarınla, havlama dolayısıyla veya davranışlarınla belli olmaktadır. Köpeğinin sahibi köpeğinde bir takım değişiklikleri fark eder ve çoğu zaman onu hemen bir veterinere götürür. Ama bazı sahipler dikkatli inceleme yapmadığı için köpeğinin hasta olup olmadığını anlayamazlar.

Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır? maddeler halinde sizlere aşağıda belirtilerini yazacağız. Bu yazdığımız belirtileri sadece siz köpek sahipleri değil ailenizde anlayabilir. Çünkü belki iş gereği çalıştıktan sonra köpeğinize fazla vakit ayıramıyor olabilirsiniz ve sürekli ailenizle beraber olabilir. Ailenizi de bu konuda bilinçlendirmelisiniz. Köpeğim hasta mı anlamak aslında zor bir şey değildir çünkü normal davranışları dışında farklı davranışlar kendini gösterir.

Köpeğin Hasta Olduğuna İşaret Eden Belirtiler

Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin hasta olduğunu nasıl anlarız?

 • Dengesizlik hali sürekli daire çizme durumu
 • Yürümesinde problem
 • Şişmiş Bir karın
 • Beyaz veya mavi renkte diş etleri
 • Nefes almada zorluk
 • Bilincinin kaybolması hali
 • Nöbet geçirmesi
 • Şiddetli derecede sürekli bir şekilde ağrı
 • Vücut ısısının 40 dereceden fazla olması
 • Salyanın aşırı derecede fazla olması
 • Susuzluk konusunda durum
 • Uyuşuk bir hal
 • 2-3 gündür geçmeyen ishal
 • Devamlı olarak idrara çıkma hali
 • Kabızlık 3-4 gündür.
 • Uyuyamama sorunları
 • Köpeğin iştahsız olması
 • Halsiz bir hali bulunması
 • Köpeğin Kusması
 • Çok fazla köpeğin kaşınması derinin mat bir görünüm alması.
 • Hırlama hali ve devamlı nefes alma
 • Burnunun akması

Köpekler Sık Görülen Hastalıklar

Köpeğin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra köpeklerde sık karşılaşılan bir takım hastalıklar bulunmaktadır. Köpeklerde sık görülen hastalıklar şunlardır;

 1. Kulak İltihabı: Bu hastalık genellikle kulakları uzun ve tüylü olan köpekler görülmektedir. Bunun yanı sıra köpeklerin sürekli ıslanması ve nemli kalması da buna yol açabilir.
 2. Gençlik Hastalığı: Köpeklerde bilinen en yaygın hastalıklardan bir tanesi de gençlik hastalığıdır. Her ne kadar ölümcül olabilse de aşısı bulunmaktadır. Tespit edilmesi zor olduğu için muhakkak aşıları yaptırılmalıdır.
 3. Uyuz: Uyuz, bir tür deri hastalığıdır. Mikroskobik düzeydeki canlıların köpeğin cildinde yer etmesiyle ortaya çıkar. Başka köpeklerden geçebileceği gibi, bağışıklık sisteminden kaynaklı da ortaya çıkabilir.
 4. İç Parazitler: Bu parazitler yassı biçimdedir ve bağırsaklarda bulunmaktadır. Köpeğin beslendiği atıkları tüketerek yaşamaktadır. Bozuk, çiğ veya az pişmiş yüyeceklerin tüketilmesiyle ortaya çıkabilir. Kesinlikle veteriner kontrolüne gidilmelidir. Bazı durumlarda bu parazitler dışkıda görülebilir.  Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi isimli makalemizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
 5. Eklem İltihabı: Yaşlı köpeklerde görülen en yaygın hastalıklardan bir tanesi de eklem iltihabıdır. Genelde kalça ve dirseklerde iltihaplanmalara yol açar. Egzersiz yapmayan köpeklerde daha sık görülür.
 6. Kanlı İshal: Köpeklerin sindirim sistemini etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda kalp ve bağırsağının düzgün çalışmasını engeller. Bununla beraber kırmızı kan hücrelerinin azalmasına yol açar. Bu hastalığın da aşısı bulunmaktadır.
 7.  Mide İltihabı: Köpeklerde yanlış beslenme, yetersiz beslenme, fazla beslenme, çiğnemeden yutma gibi durumlarda mide iltihabı görülebilir. Çok karşılaşılan bir hastalık olmasının yanında veterinere başvurulmalıdır.

Yukarıda yazılan belirtiler köpeğin hasta olduğuna işarettir, Bu belirtileri gördüğünüz zaman en yakın veterinere gitmeniz gerekiyor. Bunun için vakit kaybetmeden köpeğinizi kontrol ettirmelisiniz. Bununla beraber yukarıdaki belirtilerden bazıları hamilelikte de görülmektedir. Eğer köpeğinizin hamile olmasından şüpheleneniyorsanız Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

49 Yorum

 1. Köpeğimi sokakta buldum karnında şişlik idrar yapması çok sık iştahsız şuan bi köydeyim veterinere gidemiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen.

 2. Köpeğin asi oldu o gün yemek yemedi ertesi gün yemedi veterinere götürdüm antıbıyotık başladı iştah acıcı ıgnede vuruldu akşam idrar yaptı kırmızı ama ilacın rengide kırmızıydı bir set olurmu

 3. kopegimi aşı yaptırdım ogun yemek yemedı ertesi gun yıne yemedi birsey bu gun veterınre göturdum antiboyatık tedavısı baslantı yanında bırde iştah acıcı iğnede vuruldu akşam ustu mamayı ezıp yogurta katıp sırıngıyla verdım yarım saaat sonra kustu ve idrarınıda yaptı kan renginde ama ilaçın rengi kırmızydı bunun etkisi olur mu acill

 4. Kopegim 3 haftalik ve yavru pittbull annesi emzirmeyince aldik ama usutup hasta olmus doktora goturdugumde igne yapmazsam ölecek dedi. Yaparsamda agir oldugu icin kaldiramayabilir diyor.
  Bende eve getirdim antibiyotik şurup ve vitamin verdim sizce daha ne yapmaliyim yaşaması için

 5. Merhaba kopegim 13 aylık ses kısikliğı olustu. Çok haraketli bi köpek bunun dışında sorunu yok sizce ne olabilir.

 6. Merhaba benim köpek 3 aylik 2 gündür yemek yemiyor halsizlik var titriyor neden ola bilir ve napayım

  1. Aynen benim köpeğimde aynı ve daha 3 aylık ne yapsam anlayamadım bildiğim bir veterinerde yok offff hep uyuyor kalkamıyor yemek yemiyor ve hzlı nefes alıyor burnu akıyor kusuyor korkuyorum bişey olacak
   diye

 7. Kopegim sokakta buldum yavru, çok kirli idi yıkadım sonra halsizlesti ve usumeye başladı.
  Tatil nedeni ile veterinere getirmiyorum lütfen yardım edin 🙁

  1. Koltuk altlarına ıslak bezle müdahele edin geçmediyse ılık bi duşa sokun eğer hala geçmediyse veteriner şart ihmale getirmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu