Genel

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

Köpeklerin en bilindik hastalıklarından biri parazitlerdir. Parazitler köpeklerden insanlara bulaşabilir ve bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İç parazitler çok hızlı bir şekilde yayılabilir. Köpeğin yapmış olduğu dışkıyla kendini dışarı atan parazitler; önce çevreye yayılır, sonra başka bir köpeğe bulaşır. Diğer köpekler dışkılarını bırakırken, parazitler tüylere yayılır ve buradan da insanlara bulaşır.

Köpeğinizde iç parazit olup olmadığını anlayabilmeniz için köpeğinizi gözlemlemeniz gerekiyor. Aslında bu tanıyı kesin olarak koyabilecek kişiler kesinlikle veterinerlerdir. Biz yine de belirtilerinden bahsedelim, böyle bir gözlemde bulunursanız ve belirtiler köpeğinizde parazit olduğu konusunda sizi şüphelendiriyorsa, mutlaka veterinere başvurun.

İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

İç parazit denince akla tenyalar ve bağırsak solucanları adı verilen kurtlar gelmektedir. Köpeklerin biyolojisi ve bünyesi iç parazitler için oldukça uygun bir yaşam alanıdır. Bu nedenle köpeklerde bu hastalığa rastlama ihtimaliniz çok yüksektir. Köpeklere yapılan iç parazit aşılarında, bu parazitleri önleyici maddeler bulunmaktadır fakat aşıları tam olan bir köpekte bile iç parazit nadir de olsa görülebilir.

Aşağıda sıralanmış olan maddelerden herhangi biri yada bir kaçı köpeğinizde bulunuyorsa mutlaka bir veteriner kontrolü öneriyoruz:

  • Köpeğinizin öksürmeye başlaması,
  • Köpeğinizin iştahsız ve halsiz olma durumu,
  • Köpeğinizde karın ağrısı, bununla birlikte ishal tespiti,
  • Köpeğinizin dışkısı üzerinde beyaz ve sarı renklerde pirinç benzeri şekiller tespit etme,
  • Köpeğinizin anla bölgesinin sürekli kaşınması,
  • Köpeğinizin anal bölgesinin çevresinde ip benzeri cisimlerin gözlemlenmesi,
  • Köpeğinizin tüylerinde sertleşme.

İç Parazit Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

İç parazit tedavisinin farklı şekilleri bulunmaktadır. Tedaviye başlanılması için önce köpeğinizdeki parazitin türü tespit edilmeli ve tedavi parazit türüne bağlı olarak uygulanmaya başlanmalıdır. Her parazit için aynı tedavi uygulaması yapılmamaktadır.

Bazen öyle durumlar gelişebilmektedir ki; sade köpek değil çevresi de tedaviye dahil olabilmektedir. Dışkı örneği sayesinde tedavinin ne kadar kısmının yeterli olacağı ve sadece köpek yada köpek ve köpeğin çevresinin de tedaviye dahil olup olmayacağı kararına varılmaktadır.

İç parazit tedavileri aşı ve parazit önleyici ilaçlar ile yapılmaktadır. En uygun ilaç ve tedavi yöntemi veteriner tarafından belirlenmekte ve bu doğrultuda en sağlıklı sonuç alınmaktadır. Tedavi süresi boyunca veteriner köpeğinizi sık sık kontrol etmek isteyebilir bu nedenle veteriner kontrollerini aksatmamaya özen göstermelisiniz. Tedavi bittikten sonraki süreç içerisinde de köpeğinizden yeni bir dışkı örneği almak isteyebilir bu konuda da duyarlı olmanızı öneririz.

İç Parazitlerden Korunma Yöntemleri

Köpeklerde İç Parazit Nedir, Belirtisi ve Tedavisi

Birçok hastalıkta olduğu gibi iç parazitlerden korunmanın yolları düzenli sağlık kontrolleri ve zamanında uygulanmış olan aşılardır. Bunun dışında sizin üstünüze düşen görev ise köpeğinizi sahipsiz olan dışarıdaki sokak köpekleriyle çok fazla yan yana getirmemeniz olacaktır. Çünkü dışarıdaki köpekten iç parazit bulaşma ihtimali yüksektir. Bunun dışında köpeğinizin dışkısını kesinlikle olduğu yerde bırakmamalısınız. Bu oluşabilecek iç parazit rahatsızlığının önüne geçmeniz için önemli bir koşuldur.

Eğer bütün bunlara rağmen köpeğinizde iç parazit oluşma ihtimalinden şüpheleniyorsanız, veteriner hekim aracılığıyla uygun iç parazit ilacı alabilirsiniz.

Köpek aşıları hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Akciğerde oluşan parazitin tedavisi yok.Bunuda belirtin lütfen.Akciğer bozuldugunda tedavisi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu