Genel

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Bir köpek almaya karar verdiniz fakat bir türlü Dişi köpek mi daha iyi erkek köpek mi? karar veremediyseniz doğru yerdesiniz.Sizlere bu makalemizde dişi köpek ile erkek köpek arasındaki farklardan ve hangisinin daha iyi olacağından bahsedeceğiz.

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi? Hangisini Almalıyım?

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Aslında toplum tarafından genel bir yargı vardır bu yargıda Erkek köpeklerin dişilere göre daha iyi olduğudur fakat bu bilgi yanlış bir bilgidir.Bu köpekler dişi köpeklere göre daha zordur.Erkek köpekler eğitim konusundada özellikle biraz dik başlı tavırları vardır dişilerin çok daha kolay eğitildiği konusunda birçok makale vardır.İlk defa köpek alacak biri dişi mi erkek mi köpek almalı? diye soracak olursanız bize göre hiç tereddütsüz dişi köpek almasında fayda vardır. Ayrıca ilk defa köpek besleyecek olanlar için hazırladığımız rehberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dişi köpeklerin bir takım Erkek köpeklere göre seçilmesi açısından nedenler vardır. Bu nedenleri size maddeler halinde sıralayalım :

  1. Dişi köpekler erkek köpeklere göre cok daha zeki şekildedir.
  2. Hafızası oldukça kuvvetlidirler. Hatırlama duyguları fazladır.
  3. Eğitim açısından erkek köpeğe göre dişiler daha kolay eğitilebilir.
  4. Koruma içgüdüleri fazlacadır.
  5. Cesurluk konusunda tavizleri yoktur.
  6. Sahibine diğerine göre çok daha bağlı bir yapıdadır.
  7. Karakteri erkeğe göre daha iyidir bazı erkek köpekler daha inatçı bir karakterdedir.Dişiler daha dengeli yapıdadırlar.
  8. Verilen görevleri çok daha dikkat ederek yapmaktadırlar.

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Dişi köpekler yukarıda belirttiğimiz gibi diğerine göre çok daha olumlu özelliklere sahiptir. Dişi köpekler diğer cinse göre daha az sahiplenilmemesinin en önemli nedenlerinden biride dişi köpeklerde hamile durumlarının oluşması ve zorluklardır. Bu durumda köpeğin eğitimi de aksayacak ayrıca zorlu bir bakım serüvenine geçilecektir. Bu yazdığımız zaten üretim amaçlı olanlar için geçerlidir evde bakılacaklar için bu son kısımda yazdığımız geçerli bir durum olmamaktadır.

Boyut farkı

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Çoğu köpek ırkında erkek köpekler dişi köpeklere göre daha büyük bir yapıya sahiptir. Bazı ırklarda ise bu durum neredeyse eşittir. Erkek köpeklerin en önemli özelliği dişilere göre çok daha gösterişli bir yapıdadır.

Davranış Farklılıkları

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Erkek köpekler idrarlarını yaptıklarında o bölgeyi sahiplendiklerini ifade ederler. Ayrıca kızgınlık dönemlerinde agresif olabilir ve evden kaçabilir. Bu zamanlarda diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir.

Dişi köpeklerin de regl dönemi bulunmaktadır. Dolayısıyla bulunduğu yerlere istenmeyen lekeler bırakabilir. Bununla beraber dişi köpekler de kızgınlık döneminde agresifleşmektedir. Bazı durumlarda tam aksine sakinleştikleri de görülebilir. Bu dönemde dişi köpeklerin cinsel arzuları tetiklendiği için daha gergin bir yapıya sahip olacaktır. Dolayısıyla sürekli göz önünde bulundurulmalıdır.

Evde Başka Köpek Var Mı?

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

Bir diğer önemli unsur da evinizde başka bir köpek olup olmamasıdır. Eğer evinizde dişi bir köpek varsa ve yavru köpekler istemiyorsanız erkek köpek tercih etmemeniz gerekmektedir. Genel olarak iki erkek köpeğin anlaşması da zor olacaktır. Eğer ikinci bir köpek alınacaksa ve yavru istenmiyorsa köpeklerden bir tanesi kısırlaştırılabilir.

Ayrıca dışarıda çok sayıda sokak köpeği bulunuyorsa, dişi köpek seçimi doğru olmayabilir. Çünkü köpeğinizle beraber yürüyüşe çıktığınızda köpeğiniz diğer köpeklerden kaçabilir veya arkanızdan pek çok köpek sizinle beraber yürüyebilir.

Dişi Köpek mi Daha iyi Erkek Köpek mi?

İşte bir makalemizin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Dişi köpek mi daha iyi erkek köpek mi hangisini almalıyım? diyorsanız size detaylarıyla bahsettik. Seçim yaparken iyice düşünün ve kalbinizin sesini dinleyin, şunu unutmayın köpekler bir dosttur, bir arkadaştır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

5 Yorum

    1. Dişi alınmalı bence çünkü davranışları iyi. Bakımıda kolay. Sindy e ben çok kolay alıştım. Sıcak kanlılar çünkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu