Genel

Köpekler Neden Ot Yerler?

Köpekler her ne kadar mama ağırlıklı beslenseler de ara ara ot yediklerini durumlara şahitlik edebiliriz. Bu durum daha önce hiç köpek sahibi olmamış veya ilk kez köpek sahibi olmuş olan kişilerde endişe ve tedirginlik uyandırabilir. Fakat endişelenecek veya korkacak herhangi bir durum yoktur. Bu nedenle köpeğiniz ot yiyorsa bu duruma müdahale etmeyin. Köpekler bunu bir nevi içgüdüyle yaparlar ve ot yemek bazı durumlarda köpeğinizin fazlasıyla yararına olacaktır.

Köpekler Neden Ot Yerler?

Genel olarak bakıldığında köpekler lifli yiyeceklerle (kabak, domates, brokoli, lahana, havuç, elma, muz, baklagiller vs…) beslenmeseler de ot yeme ihtiyacı duyarlar. Köpek sindiriminde selülozu sindiren enzimler bulunmamaktadır. Bu nedenle köpekler omnivorlar, başka bir deyişle otçullar yani otyiyenler grubuna girmezler. Fakat buna rağmen bazı köpeklerin hatta kedilerin bile ot yediği kaçınılmaz bir gerçektir. Tam ve dengeli besin alamayan köpekler de ot yeme ihtiyacı duyabilirler. Bu gibi bir soruna getirilebilecek en iyi çözüm, köpeğinizin öğün saatlerinin ve besin miktarlarının uygun şekilde ayarlanması ve köpeğinize uygun gıda takviyesi yapılmasıdır. Kimi köpekler ise sadece kötü alışkanlık olarak ot yerler ve ot yemeyi sevebilirler.

Kusmak İçin Ot Yiyebilir

Köpekler Neden Ot Yerler?

Başka bir önemli ipucuna değinecek olursak; köpekler midesi bulandığında ya da karın ağrısı çektiklerinde kusmak için ot yerler. Çok fazla yediklerinde midelerinde rahatsızlık meydana gelir ve bunu alt etmenin en iyi yolu ot yemektir. Böylelikle kusup rahatlayarak problemlerini kendi kendilerine ortadan kaldırırlar. Ot, köpeklerin midesinde hazımsızlığa neden olduğu için kusmalarına yardımcı olur fakat bu tam olarak kesin bir durum değil. Örneğin bazı köpeklerin ot yediklerinde kusmadan ve hatta hiçbir rahatsızlık yaşamadan dimdik ayakta durduklarını da görebilirsiniz. Konu merak uyandırıcı olması nedeniyle birçok uzman köpeklerin ot yemesi üzerine profesyonel gözlemler yapma gereği duymuş ve köpeklerin ot yemeyi alışkanlık haline getirebileceklerini doğrulamışlardır. Yani sadece alışkanlık kazandıkları için bile köpekler ot yiyebilirler.

Birçok uzman köpeklerin neden ot yedikleri konusunda farklı testler gerçekleştirmiş ve bu testlerin sonucunda yukarıda bahsettiğimiz gibi benzer sonuçlar elde etmiştir. Özetle köpeğinizin ot yemesi gayet doğal bir davranıştır. Öyle ki bahçeye veya dışarı çıkmayan köpeklerin yemesi için hazır halde bulunan ekilebilir ot, çimen paketleri satılmaktadır. Eğer köpeğinizi dışarı çıkaramıyorsanız bu paket ürünlerinden temin edebilir, köpeğinize bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu