Genel

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Özellikle kış aylarına eriştiğimizde kafamızda köpeklerimizin soğukla imtihanıyla ilgili sayısız sorun durmaksızın dönüp durur. Köpekler üşürler mi? Yada üşürlerse köpekler ne kadar soğukta üşürler? İnsan ile köpeği karşılaştırmak elbette mantıklı bir karşılaştırma şekli olmayacaktır fakat yine de nasıl ki insanlar belli bir soğuk derecesinin altında mekanlarda bulunduğunda üşüyorsa köpeklerde belli soğukluk derecelerinin altındaki mekanlarda üşüyebilirler.

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Unutmayalım ki her ne kadar daha yünlü ve kalın bir derileri olsa dahi köpeklerin de bir deri tabakası vardır ve bu deri tabakası onları tüm ortam koşullarından koruyabilecek yetenekli bir zırhla karıştırılmamalıdır. Köpeklerin üşüme eşiği elbette insanlarınkiyle bir değil fakat bazı köpeklerin üşüme eşiğinin insanlarınkine fazlasıyla yakın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle süs köpekleri kategorisine giren ırka sahip olan köpeklerin derileri soğuğa karşı son derece dayanıksızdır. Bu nedenle ortalama olarak sizin üşüdüğünüz hava sıcaklıklarında onlar da üşüyecek ve muhtemelen olası bir hastalık sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Hadi biraz daha detaya inelim;

Hangi Köpek Cinsleri Üşür?

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Elbette ayrım yapılmaksızın bu kategorinin altında tüm köpek cinslerini sayabiliriz. Yine de özellikle ince derili ve tüy tabaklı köpeklerin üşüme eşiğinin bazı diğer cinslere göre çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Başta süs köpeği cinsleri olmak üzere tazılar ve teriyerler özellikle havanın eksi derecelere inmesiyle birlikte üşüyecek başlıca cinslerdir.

Bir diğer konuysa köpeğinizin yaşı ve barınma olanaklarıdır. Soğuğa karşı dayanıklı bir çoban köpeği cinsini daha kışın soğukta dışarda bıkarısanız hasta olmasına hatta ölümüne bile neden olabilirsiniz. Bu nedenle özellikle henüz yavru sınıfına sokulabilecek köpeklerinizi kesinlikle soğuk altında bırakmamaya dikkat edin.

Bazı köpek ırklarıysa soğuğa karşı çok dayanıklıdır. Hatta sıcak iklimlere dayanamazlar. Bunun genel sebebi kürklerinin yapısıdır. Çift katmanlı, yünlü ve suya dayanıklı kürkleri olan köpekler kışın pek üşümezken, ince bir kürke sahip olan köpekler üşüyebilir.

Köpekler Karda Oynayabilir Mi?

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Sibirya kurdu gibi kar ve kış sezonunun şartları için yaratılmış olan köpekler için kar bazen en büyük mutluluklardan biri olabilir. Bu cins soğuğa dayanıklı mizaca sahip olan kurt ve çoban köpeklerinin karla oynamasında bir sakınca yoktur. Ancak bu oyun sizin koyduğunuz sınırlar içerisinde gerçekleştirilmeli ve mutlaka kar yeme aktivitesinden uzakta olmalıdır. Kar içerisinde kolayca zararlı maddelerin ve mikro organizmaların yer alabileceği bir nesnedir. Köpeğinizin kar yemesi zehirlenmesi neden olabileceği gibi aniden köpeğinizin vücudunun ısı kaybına da yol açabilir.

Üşüyen ve Soğuğa Dayanıksız Köpek Cinsleri için Öneriler

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Belki bu durumu yadırgıyor olabilirsiniz ancak böylesi durumlarda yapılabilecek şeyler listesinin zirvesinde giyim ve kuşam gelir. Köpeğiniz soğuktan çok fazla etkileniyorsa onu olabildiğince sıcak tutacak ve mümkün olduğunda hareket kabilyetini etkilemeyecek kıyafetlerle soğuktan korumanın ilk adımını atabilirsiniz. Köpeğiniz ilk aşamada alışkın olmadığı için bu tür doğasına kısmen aykırı kıyafetleri tuhaf ve sinir bozucu karşılayacak olsa da zamanla mutlaka bu huyundan vazgeçecektir.

Köpeğinizin barınacağı yer de soğuk hava şartlarından korunma için oldukça önemli bir etmendir. Şayet imkanınız varsa kulübesini kapalı bir ortama taşıyın veya kulübesinin içerisini sıcak tutmak için ekstradan saman ve dışına yalıtım malzemesi koyabilirsiniz. Bilhassa köpeğin barınacağı yerin kesinlikle cereyanda kalmıyor olmasına ve kar yağmur gibi hava olayları sonrasında ıslanmıyor olmasına dikkat ediniz.

Köpeklerin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Köpekler Üşür mü? Köpeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Köpekler üşüdüklerinde farklı türde belirtiler ortaya koyabilir, ancak genelde bilinen bir kaç belirtisi vardır.

 • Titreme: Köpeğinizle yürüyüşe çıktıysanız ve bir süre sonra köpeğiniz titremeye başladıysa muhtemelen köpeğiniz üşüyordur. Bu durumda yürüyüşü bitirebilirsiniz.
 • Uykulu Görünme: Eğer köpeğiniz, yorgun, mutsuz ve uykusuz görünüyorsa üşüyor olabilir.
 • Nefes Sıklığı: Köpeğiniz normale göre daha yavaş nefes alıp veriyorsa üşüme ihtimali bulunmaktadır, ancak bu bir hastalık belirtisi de olabilir. Bu yüzden veterinere başvurmak daha doğru olacaktır.
 • Yavaş Hareket Etme: Eğer köpeğiniz uyuşuk davranıyorsa, yavaş hareket ediyorsa, vücudu katı duruyorsa üşüme ihtimali bulunmaktadır.
 • Uyuma Şekli: Köpekler genellikle üşüdükleri zaman yuvarlak şeklinde uyur. Bu şekilde yatarken aynı zamanda titriyorsa çok yüksek ihtimalle üşüyor demektir.
 • Kuru Cilt: Köpeklerin cildi ve özellikle burun kısmı kuruysa üşüyor demektir. Ancak bu bir hastalık belirtisi de olabilir.
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. 50 günlük dogo arjantin sahiplendik izmir de yaşıyoruz balkonda korunaklı kulübe içinde kalabilir mi yoksa onun için soğuk olur mu lütfeen acil cevaplayın Teşekkürler

 2. merhaba benım 3 aylık malta treyler yavrum var kızım aksama kadar bahcede olsa yapmıyo ama odama gelince çişini yapıyo ne yapabilirim balkonum kapalı klubeside orda ama vıcdanen rahatsızım balkona koymaktan

 3. Benim kõgim belçika kurdu 8 aylık hva -1derece olunca kapalı yere aldım yerini sevmedi hırçınlaştı 1ay oldu hala hergün daha cok hırcılaşıyor mecburen kulübesine geri aldım üşürmü

 4. antarktikadaki köpekler -90 derece kadar dayanabilir… bizdekiler ise – 40 kadar olabilir…

 5. Merhabalar, biz ailem ile apartmanda oturuyoruz. Terasımız var ve büyük bir oturma odamız var ama 32 kişi apartmanda oturuyor hayvanlara ayrı oda yok
  ve havyamayan ama küçük bir köpek istiyorum can dostu olsun

  hangi ırk önerirsiniz ??

 6. Önceki yorumda okudum köpekleri 6 ayını doldurmadan yıkyamassınız diye bir şey söz konusu değildir köpekler sıklık olarak en fazla 2 ayda bir oda gerçekten kirli ve kokarsa iyi kuruladıktan sonra kurutma makinasıyla onu yakmadan düşük dercede kurlayın bir şey olmaz küçük ırklar alanların yorumlarındada kokuyo balkona koydum paspasmı aldın kendine sen benim YORKİM var odamda ona göze batmayacak şekilde tuvalet yeri 2 metre uzağada mama koydum hasta petlerinden kullanıyordum fakat üstünde kaldığı için koku yaptı temiz pete yere geçmemesi açısından pet koydum üstüne gaste serin koku çiddi anlamda azalıyor kış zamanlarında ise kışa girmeden bir kere yıkayın daha sonraki zamanlarda ise kuru şampuan yapabilirsiniz birde köpek için demiyim de evcil hayvan bakabilecekseniz o iradeye ve sabra sahipseniz alın bakın o da canlı onunda iyi bir yuva hakkı sizle bir ömür olacak 14-17 sene ortalama ev köpeklerini balkona koymayınız bn koku için birsürü yöntem denedm ama köpeğimi dışarıda koymadım KENDİMDEN ÇOK ONA BAKTIM HASTA OLMASIN ÜŞÜMESİN DİŞLERİNİ BİLE HER GÜN FIRÇALAMAK GERKİYOR TÜĞLERİNİ HER GÜN TARAMAK ÖZELLİKLE YORKİLERİN tek diyeceğim BAKABİLECEKSENİZ EVCİL HAYVAN ALIN okuduğunuz için teşekkür ederim . 😀

 7. Merhaba ben evde 3.5 aylık pekinez yavrusu besliyorum odamı ona bırakmıştım fakat çok kokuttuğu için balkona koydum oda gibi sıcak değil üşür mü ? Bilen birisi yazsın lütfen 😞😞

  1. korktuğu için balkona koydun ? Balkon kapalı diye düşünüyorum ki öyle bile olsa oda gibi sıcak değil derken ? Şey yapsaydın direk kapının önüne koysaydın hayvanı olmadı !! Ya arkadaşım yazıktır günahtır bebek o daha bakamicaksanız almayın yada bu tarz konuşmaları ulu orta yerlere yazıp biz hayvan severleri çileden çıkarmayın

   1. bizde sevdiğimiz için onu beslemeyi göze aldık ve cam kafeslere mahküm etmekten veya sokağa atılmaktan kurtardık değil mi? benimde cookerim var 4 aylık inanılmaz yaramaz ve hareketli evin sağına soluna çişini yapıyor kakasını gazeteye yapıyor belirli süre sonra o gazeteyi parçalayıp sağı solu pisletiyor. 2 aydır katlanıyorum şimdi napayım sokağa mı bırakıyım balkona mı? senin gibilere kalsa almasaydın o zaman dışarda ezilsin ölsün böyle birşey mi var? Biliosanız adama çözüm sunun bilmiyorsanız gereksiz yorum yapmayın oda üzülüp düşündüğü için araştırıyoruz sizde vicdanen adamı zor durumda bırakmayın sonunda ya birine verir yada sokağa salar buda yanınıza kar kalır.

  2. kokuttuğu için balkona koydum ne demek ya. kardeşim köpek bu naapsın parfümmü kokucak. 3,5 aylık bebek bide yazık cidden keyif için hayvan alıyorsunuz resmen.

  3. Koruma altına aldığınız canlar evlat gibilerdir Kendizin çocuklarınızın yaşayamayacağı ortamda yaşayamazlar
   Bebeklerde altlarına yapıyor bazen dayanılmaz koku oluyor NE yani büyüyene kadar balkonda mı bakalım

 8. Sa beyler kopegim kangal yavrusu 2 3 aylik kulibesi var lakin geceleri agliyor yasadigim sehirde eksileri pek gormuyirus 8 derece oluyor cok nadir eksilere dusuyo kopegim daha yavru napmaliyim lutfen tavsiye verin

  1. Bendede 4 aylık cane corso var tüyleri ince olmasına rahmen soğuktan fazla erkilenmiyo 1 derecede felan. Ve bağırmasının nedeni kulube küçükse olabilir yada yeni aldıysan alışıyor olabilir o yüzden fala sorun yapma dostum

  2. Kangal yavruları İlk bir ay otuz derece oda sıcaklığında tutulmalı, geçen her ayda bu sıcaklık üçer derece düşecek şekilde olmalı ve bu durum kangal yavrusu altı aylık olana kadar devam etmeli, iki üç aylık bir yavru asla yirmi dediğiniz derecelerde bulunmamalı , hasta olur ölüme kadar gidebilir bu hastalık, ve yaşasada gelişimi düşer güçlü iri bir kangal olma özelliğini kaybeder..

 9. Ben evde pug yavrusu beslemek istiyorum. Ama havalar suan soğuduğu ve kısa girdiğimiz için endişeliyim. Besleyen varsa yardımcı olabilir mi? Soğuğa ne kadar dayaniklilar??

  1. Bende 6 aylik pug var cok besledim.Disarda kara cok dayanamazlar ayakkabi ve mont gydirmen sart.Ev ortaminda besliceksin kesinlikle balkon vs olmaz ev kopegidir cnki.Usumesi insana en yakin irktir

 10. Benim köpeğim rottweiler kulubesini strafor ile kapladim uzerine kaucuk zemin attim. altina halifleks serdim halifleksden bide kapi yapip kulübe zemine temas etmesin diye tahta palet koydum. buna ragmen yinede usurmu ? yaşadığım sehirde kisin bazen hava -18 leri buluyor.

  1. Rod ve pitbullar baskin karekterli kopekler soguga dayaniklidir ama devamli degil surekli soguk altinda kalmasi hasta olmasina sebeb olabilir.Ne kadar uzerinde tuyleride olsa hasta olurlar uzun sure birakma sana tavsiyem.

 11. 2-3 aylık ingiliz cocker ı yeni aldık. Çok kokuyor onu yikayabilirmiyiz.İlkdefa evde köpek bakicaz. Şu an tuvalet eğitimi veriyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. 2 aylık köpeğimizi biz sahiplenmeden önce yıkamışlar ve veteriner ölme riskinin %50 arttığını söylemişti. En doğru bilgiyi veterineriniz verir ancak ben daha aşıları bitmeden yıkanmasının yanlış olduğunu biliyorum

  2. Şöyle ki yavru köpekler 6 ayını doldurmadan ve ilk asilarının hepsi bitmeden yıkamamalısınız. Nemli bir bezle silebilirsiniz. Onun kokusuna zaten sizde alışırsınız. Yaşını doldurduktan sonra da yıkama aralığını en az 1 ay tutmalisiniz. Kopeklerin kendi deri bariyerlerini kurdugunu biliyorum. Ve ne kadar fazla yikarsaniz o kadar kokar çünkü tekrar bir deri bariyeri olusturacaktir kendisine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu