Genel

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev içinde yaşayan köpeklerin, bir şekilde tek başlarına evde kalmaya alışması gerekir. Bunun için izlemeniz gereken bazı maddeler var, isterseniz gelin hep birlikte bu maddelerin üzerinden bir bir geçelim;

Köpeği Evde Yalnız Bırakmak

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı ipuçlarıyla birlikte sanıyorum ki bu durumun üstesinden geleceğiz. Köpekler uzun yıllardır insanlarla birlikte hayatlarını devam ettiren, sahiplerine oldukça bağlı ve kendilerini insanlara adamış canlılardır. Köpek her zaman sahibinin ilgisini görmek, sevgisini hissetmek ister. Bu nedenle evde yalnız kaldığında kendini kötü hissedecektir.

Şimdi gelelim asıl meseleye, köpeğiniz evde ilk defa tek başına kalacak ve endişelisiniz. Şunu belirtmeliyim ki; köpeğinizin evde tek kalmasından çok, köpeğinizin evde neler yapabileceğini düşünmelisiniz. Çünkü ilk defa evde yalnız kalan köpek, ev içinde belli başlı sorunlar yaratabilir.

Köpek Evde Yalnızken Nasıl Sorunlar Yaratır?

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önceleri sürekli dışarıda bakılan ve sonradan ev hayatına alınan bir köpek yahut evde hiç tek başına bırakılmamış bir köpek ilk olarak yalnız olmasını fazla yadırgayacaktır. İlk yalnız kalmanın verdiği duygusal çöküntü köpeğinizi belli başlı kötü davranışlara itecektir. Bu davranışlar şu başlıklar altında toplanabilir;

  • Sizi evde bulamadığı için, sürekli havlama eğilimi gösterebilir.
  • Sizi evde göremeyince öfkelenip evden kaçmaya çalışabilir, bu yüzden özellikle pencereleri açık bırakmayalım.
  • Şayet evden kaçmayı denedi ve bunu yapamadıysa, bu sefer daha çok sinirlenecek ve gözüne ilk kestirdiği eşyaya zarar vermeye başlayacak, öfkesi dinene kadar evinizdeki eşyaları dağıtmaya devam edecek.
  • Eve tuvaletini yapabilir.
  • Üzüntü ve buna bağlı olarak gelişen stresten dolayı, evde bulunan diğer evcillere zarar verebilir.
  • Sahibini bulabileceği ümidiyle evin her tarafını gezip, dağıtabilir.

Böyle Durumlarda Ne Yapılmalı?

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak okuduklarınızdan sonra hemen karalar bağlamanıza gerek yok. Dünya üzerinde bulunan bütün köpek sahipleri en az bir defa bu sorunla karşılaştılar ve yukarıda bahsi geçen maddeleri tarihe gömdüler. Yani köpekleri evde yalnız kaldığında sorun yaratmadan sahiplerinin eve gelmesini bekleyebiliyorlar.

Köpeğinizi bu duruma hazırlamak adına takip edilmesi gereken basit yöntemler var. Eğer bu yöntemleri uygulayabilirseniz, köpeğiniz de ne yapması gerektiğini kısa süre içerisinde öğrenecek ve size sorun yaratmayacaktır.

Köpeği Yalnız Bırakmadan Önce Yapılması Gerekenler

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizi evde yalnız kalmaya alıştırmak için sabahları normal uyandığınız saatin bir saat öncesinden kalkmanız gerekiyor, bu nedenle ilk başlarda siz de zorlanabilirsiniz fakat ev düzeniniz ve köpeğinizin psikolojisi için bunu yapmanız gerekiyor.

Sabahları erken kalkıp köpeğinizle birlikte koşu ve gezinti gibi egzersizler yapmalısınız. Bu egzersizler sizin ve köpeğinizin sağlığı için de oldukça faydalı olacaktır. Köpeğinizle yaptığınız sabah sporunun ardından eve geldiğinizde köpeğiniz hemen suyunu içip köşesine çekilmeyi tercih edecektir. Bu durum sizin evden çıkmanızı kolaylaştıracak ve köpeğiniz evden çıktığınızı yorgunluk haliyle anlamayacaktır. Ev içinde sizin yokluğunuzu hissettiği zaman ise evden yeni çıkmadığınızı fark edecek ve sorun yaratmayacaktır.

Köpeği Evde Yalnız Bırakırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden çıkmadan önce köpeğinizin mamasını vermeyi kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Ev köpeklerinin neredeyse tamamı günde en az iki kere mama yerler. İlk öğününü yeme vakti geldiğinde gidip mamasını yiyecek ve sabah yorgunluğundan kaynaklı bir kaç saat dinlenmek isteyecektir. Bu durum da sizin işinize yarayacaktır.

Bu yöntemleri düzenli şekilde her gün uygularsanız, köpeğiniz evde yalnız kalmaktan şikayet etmeyecek ve o da yeni düzene kendini bırakacaktır. Aynı zamanda köpeğiniz evde tek başınayken vakit geçirebileceği oyuncaklar bulundurmak durumu daha da kolaylaştıracaktır. Yine de mümkün olduğunca gideceğiniz yerlere köpeğinizi de götürmenizi tavsiye ederiz. Bunun için Araba ile Köpek Taşımak isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. bizim komşunun köpeği sabahtan akşama kadar uluyor, Benim tam üstümdeki daire’de, sesi aşırı derecede rahatsız ediyor. Uyarı yapılmıştır ama buna rağmen bir önlem almamakta. Hukuk’i yollar’la çözme yolu varmıdır ?

  2. Meraba benim de alman kurdu köpegim var daha iki aylık hic bir şekilde yanlız kalmak istemiyor ben yanındayken uyuyor çıktığımda havlamaya başlıyor ne kendi uyuyor nede beni uyutuyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

  3. Bnimde kopegim var golden dediginz gbi yapuyorum once gezdiriyorum snra dsraya cikariyom normaldede zaten yaramaz deyil hicde zarar vermiyi bi eve

  4. Sokakta yavru köpek buldum. Apartmanda oturuyorum. B6 nedenle bakamıyorum.Sahiplenecek birini arıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
popup