Genel

Köpeklerle Nasıl Seyahat Edilir? Araba ile Köpek Taşımak

Köpeğinizle araba gezintisi yapmak istediniz veya köpeğinizi arabayla taşımak zorunda kaldınız. Özellikle bunu ilk defa yapıyorsanız dikkatli davranmanız gereken ve bilmeniz gereken birkaç önemli detay var. Öncelikle köpeğinizi henüz yeni sahiplendiyseniz, araba gezisinden önce köpeğinizle vakit geçirmeye ve hareketlilik düzeyini tespit etmeye çalışmalısınız. Böylece arabanın içinde sabit mi kalacak, yoksa sürekli hareket halinde mi olacak gibi sorunları çözmüş olacaksınız.

Köpeklerle Nasıl Seyahat Edilir? Araba ile Köpek Taşımak

Taşıma esnasında aracı bir de sizin kullanacağınızı düşünürsek köpeğin bu huyunu bilmeniz oldukça önemli. Eğer fazlasıyla aktif bir mizaca sahipse buna göre önlemleri almamız gerekiyor. Yoksa bir taraftan trafikle uğraşırken diğer taraftan köpeğimiz sürekli olarak dikkat dağıtıcı unsur olarak yer alacak ve hatta belkide kaza bile yapmamıza neden olacaktır.

Arabayla Nasıl Köpek Taşınır?

Köpeklerle Nasıl Seyahat Edilir? Araba ile Köpek Taşımak

Köpeğiniz yavruluk dönemi içerisindeyse veya mini köpek cinslerinden biriyse küçük köpek kafeslerinden kullanmanızda fayda var. Küçük köpekler hareket ettiklerinde araba içinde hemen bir panik hali yaratabilir ve trafikte kolayca dikkat dağınıklığına yol açabilirler. Bunu önlemenin en iyi yolu da bu tür taşıma kafeslerinden faydalanmaktır. Köpeğiniz kafese giremeyecek kadar büyük ise yine çok dikkatli davranmanız gerekiyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerle Nasıl Seyahat Edilir? Araba ile Köpek Taşımak

  • İlk önce köpek denince hemen aklımıza onların çok iyi koku alma duyularının olduğu geliyor. Özellikle yaz aylarında köpeğinizle arabada giderken camları açık bırakmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü açık olan camlardan dışarıdaki koku köpeklerin ilgisini çekiyor ve köpekler camdan dışarı sarkma eğilimi gösteriyorlar. İlla ki camları açmanız gerekiyorsa da köpeğinizin sarkamayacağı kadar açmanız hem sizin hem de köpeğiniz için en iyi güvenlik önlemi olacaktır.
  • Unutmayalım ki köpeklerin de bizim gibi yeme içme ihtiyaçları bulunuyor. Yol uzunsa en azından saatte bir durup su, mama ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için onlara yardımcı olun. Köpeğinizin ihtiyacını karşılamak için durduğunuz yerde trafik yoğunluğu varsa köpeğinizin tasmasını ve kayışını mutlaka takın, olası bir kazayı önlemenin en iyi yolu budur.
  • Yolculuk esnasında köpeğinizi mümkün olduğunca arka bagaja kapatmamaya dikkat edin. Köpekler kapalı ve dar alanlarda kalmaktan ve aynı zamanda sallanmaktan hoşlanmazlar. Sürekli sallantı hali ve kapalı alan köpeklerin midesini bulandırabilir ve köpeğinizin kusmasına uzun süreli mide bulantısı yaşamasına neden olur.
  • Mümkün olduğu müddetçe köpeğinizi arabada yalnız bırakmamaya dikkat edin. Sıcaktan ve araba içinde sıkışıp kalan bayat havadan köpekler kolayca etkilenebilir. Bu da yine çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

Tüm bunlar tamamsa artık hem siz hem de köpeğiniz yolculuk için hazır demektir. İyi yolculuklar 🙂

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu