Genel

Yavru Köpek Nasıl ve Neyle Beslenir?

Yavru köpek bakımı ve beslenme programı konusunda yetiştiriciler son derece titiz ve dikkatli davranmalıdır. Yavru köpeğinizi iyi beslemeniz sonucunda gelişimini de bir o kadar sağlıklı tamamlamasına katkıda bulunmuş olacaksınızdır. O da kısa süre içerisinde bu emeğinizin karşılığını göstererek size sadık ve cana yakın bir yetişkin köpek haline gelecektir.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru Köpek Nasıl ve Neyle Beslenir?

Yavru köpekler ihtiyaçlarına uygun olan besinlerle beslenmelidirler. Köpeğiniz için en kaliteli ve uygun mamayı veteriner yardımıyla öğrenebilir ve beslenme programını ona göre düzenleyebilirsiniz. Beslenme programını oluşturabilmeniz için köpeğinizin kaç haftalık ya da aylık olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Yavru köpek mamaları köpeklerin yaşına uygun olacak şekilde belirli öğünlerde verilmelidir.

Yavru Köpekler İçin Anne Sütünün Önemi

Yavru Köpek Nasıl ve Neyle Beslenir?

Yavru köpeğinizin en önemli besini anne sütüdür. Yaklaşık bir buçuk aylık dönemi atlatana kadar eğer annesi varsa annesinden bu besini sağlayabilir, annesi yoksa veteriner doktorlar tavsiyesiyle anne sütü tedarik edebilirsiniz. İlk alınan anne sütü yavru köpeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Bu süreci atlattıktan sonraysa ilk bir buçuk aydan sonra üç aylığa kadar günde üç defa yavru köpeğinize uygun mama desteği vermeniz gerekmektedir. Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılmalı? isimli yazımızdan anne sütünün önemi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Mama Dönemi

Yavru Köpek Nasıl ve Neyle Beslenir?

İlk üç ayı bitirdikten sonra, altı aylığa kadar ise mama öğününü ikiye düşürmeniz gerekiyor. Altı aylık sürecin sonundaysa köpeğinizin mama öğününü günde bire düşürerek devam edebilirsiniz. Bu süreçte köpeğinizin günlük tüketeceği gıdayı tek seferde vermek istemiyorsanız veya köpeğinizin bir defaya mahsus olan öğününü günün hangi saatinde vermeniz gerektiği konusunda kararsızsanız yahut köpeğinizin tek öğünle aç kalması gibi endişeleriniz varsa, tüketebileceği gıda kadarını ikiye bölüp sabah ve akşam olmak üzerine iki öğün şeklinde verebilirsiniz.

Bunun dışında yavru köpeğinize herhangi bir gıda takviyesinde bulunmayın. Veterineriniz tavsiye etmediği sürece köpeğinize vitamin içeren gıdalar vermeyin. Bunların dışında gelişen herhangi bir besin tüketimi sıkıntısı yaşarsanız, yani köpeğiniz besin tüketim sorunu yaşıyorsa kendiniz çözüm bularak sağlığını riske atmak yerine veteriner hekimlere başvurmaktan çekinmeyin.

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Yavru Köpek Nasıl ve Neyle Beslenir?

Yavru köpekler için özel formüller içeren köpek mamaları bulunmaktadır. Bu mamaların en büyük özelliği daha yoğun protein oranına sahip olmasıdır. Bu sayede yavru köpeklerin gelişimini destekler. yüksek proteinin yanı sıra fosfor ve kalsiyum oranı olarak da zengindir. Aynı zamanda bu mamaların sindirilmesi daha kolaydır. Dolayısıyla yavru köpek maması seçerken içeriğindeki protein, kalsiyum ve fosfor oranına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yavru köpekleri ilk kez mamaya başlatırken mamasına az miktarda süt katarak yumuşatabilirsiniz. Kısa bir süre sonra mamasına süt katmayı bırakmalı ve gerekirse su katmalısınız. Çünkü; süt köpeklerin sindirim sistemine zarar verebilir ve ishal olmasına yol açabilir.

Köpeğiniz 4-6 aylık sürece geldiyse sütten tamamen kesebilirsiniz. Bu dönemde sadece yavru köpek maması tüketebilir. Aynı zamanda ara sıra kemik vererek kemiği kemirmesi sağlanabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu