Genel

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

İnsanların en büyük dostları ve sürekli göz önünde olmalarından dolayı köpekler hakkında ve cinsleri hakkında doğal olarak birçok şeyi merak ediyoruz. En büyük ve kalıplı köpek cinsleri de elbette buna dahil. Bazı besleyiciler köpeklerinin küçük olmasını değil de devasa boyutlara erişebilmesini ister. Bunun nedeni büyük bir köpeğin tehditlere daha şiddetli yanıt verebilmesi ve bekçi köpeği olması açısından daha yüksek caydırıcılıktır. Aşağıdaki köpek cinsleri tüm dünyada en büyük ve kalıplı yapılarıyla ün yapmış olan cinslerdir. Eğer siz de yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip büyük bir köpek beslemek istiyorsanız bu köpek cinslerine yönelmeniz gerekecektir.

Diğer yandan unutulmamalıdır ki büyük köpeklerin bakımları hem fiziki hem de maddi anlamda küçük köpeklere oranla çok daha büyük ihtiyaçlar gerektirir.

En Büyük Köpek Türleri

Anadolu Çoban Köpeği: Bizim hiçte yabancısı olmadığımız hatta çoğu zaman korktuğumuz bu çoban köpekleri en iri yapıya sahip olan köpekler olarak bilinmektedir. Yabani hayvanların bir çoğu ve hatta kurtlara dahi kafa tutan Anadolu’nun çoban köpeklerinin omuz yüksekliği yaklaşık olarak 73 cm civarındadır. Anadolu çoban köpeklerinin ağırlıklarıysa 55-75 kg arasında değişiklik göstermektedir.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Anadolu çoban köpeği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Kars Çoban Köpeği (Kafkas Çoban Köpeği): Ülkemizin Kars ilinde görülen bu sürü ve bekçi köpekleri yine dünyanın en kalıplı köpekleri arasında yer alır. Erkek Kars çoban köpeklerinin omuz yükseklikleri 70 ile 100 cm arasındadır. Ağırlıklarıysa 70 ile 110 KG arasında farklılık gösterebilmektedir.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Kars çoban köpeği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Great Dane: Daha çok yurt dışında rastlanan bu ırkın asıl kullanım alanı domuz avı ve bekçiliktir. Dişi Great Dane’ler 70 cm erkeklerse 75 cm uzunluğuna kadar büyüyebilmektedir. Ağırlıklarıysa ortalama 50 KG civarındadır. Birçok köpek cinsine göre hacimlerinin büyüklüğüne karşın düşük sayılabilecek kiloları bu cinse büyük bir avantaj katmaktadır.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Great Dane hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Saint Bernard: Alp dağlarında kaybolan insanları kurtarma senaryosuyla kafamıza kazınan köpek cinslerinden biridir. Soğuk iklimde başarıyla hayatta kalmayı başarabilen Saint Bernard cinsinin omuz yüksekliği 65 CM ile 70 CM arasında değişiklik gösterir. Hacim olarak 60 KG ile 90 KG arasında değerlere sahip oldukları gözlenmektedir.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Saint Bernard hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Mastiff: Mastiff’in oldukça çeşitli bir gen yelpazesi ve çeşidi mevcut. Büyük olanlarınınsa omuz yüksekliği ortalama 70 CM aralığındadır. Atik yaradılışlarıyla dikkat çeken bu cinsin ağırlığı 50 KG ile 100 KG arasında değişiklik gösterir.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Mastiff hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Newfoundland: Bir diğer soğuk iklim köpeği olan Newfoundland’ların omuz yüksekliği 70 CM ve daha uzun boyutlara ulaşabiliyor. Ortalama ağırlıklarıysa 65 KG ile 75 KG arasında değişiklik göstermektedir.

En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Newfoundland hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayın.

Black Russian Terrier: Bir başka soğuk iklim köpeği olan Black Russian Terrier cinsi 70 CM ile 75 CM üzerinde uzunluğa 50 KG ile 65 KG ağırlığına sahip olabilmektedir.En Büyük ve Kalıplı Köpek Cinsleri Nelerdir?

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. benim evim de bir tane Terieer var ve şu an boyu yaklaşık bir metre oldu, henüz genç (5) yaşında filan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu