Genel

Yaşlı Köpekler İçin Açık Havada Yapılacak En İyi 5 Egzersiz

Yaşlı köpeklerimiz eskiden olduğu gibi hareket etmeyebilir, ancak ihtiyaç duydukları egzersizi almaları hala çok önemlidir. Düzenli olarak yapılacak orta zorluktaki egzersizler egzersiz, kaslara akan kanın korunmasına, eklem sıvısının hareket etmesine ve diyabet veya artrit gibi durumları engellemesine veya azalmasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber kilo almasını azaltacaktır. 

Yaşlı köpekler hava koşullarına daha duyarlı olabilir ve yılın belirli zamanlarında, iç mekanlarda egzersiz yapmaları daha uygun olabilir. Ancak, ilkbahar ve yaz aylarına girdiğimizde rutininize biraz açık hava egzersizi de dahil etmeye başlamak iyi olacaktır.

Önemli olan nokta yaşlı köpeğinize aşırı derecede egzersizler yaptırmayın. Bu egzersizler onları zorlayabilir ve yorulmalarına yol açabilir. Dolayısıyla, daha hafif egzersizler tercih edilmelidir. Unutmayın, bu egzersizlerin amacı sadece yaşlıların bedenlerini ve zihinlerini hareket ettirmek, zor bir mücadele sağlamak değildir. bu durumu göz önünde bulundurarak sizler için 5 adet egzersiz önereceğiz.

1. Kısa Yürüyüşler

Yaşlı Köpekler İçin Açık Havada Yapılacak En İyi 5 Egzersiz

Yürüyüşler muhtemelen köpeğinizin tüm yaşamları için tercih ettiği egzersiz olmuştur. Bu durum yaşlı köpekler için de geçerlidir. Yürüyüşe çıkmak, köpeğiniz için zihinsel olarak uyarıcıdır, çünkü yeni kokular bulma ve yeni şeyler görme şansı bulacaklardır. Beyninin yanı sıra vücutlarını da hareket ettirir.

Yürüyüşü makul ölçüde kısa tuttuğunuzdan ve daha yavaş bir hızda hareket ettiğinizden emin olun. Büyük köpeğinizde herhangi bir ağrı veya rahatsızlık belirtisi varsa muhakkak mola verin. Bununla beraber kolay zeminler içeren rota belirtleyin. Örneğin zorlu arazi yürüyüşlerinden, çim veya kum zeminlerden kaçının. 

Sıcak zamanlarda gölgelik zamanları bekleyin ve buralarda yürüyüş yapın. Bununla beraber köpeğinizle yürüyüş yaparken yanınızda içmesi için su bulundurun. Köpek yürüyüşlerini kolaylaştırmak için Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkarken Muhakkak Yanınızda Bulundurmanız Gereken 5 Şey isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

2. Yüzme

Yaşlı Köpekler İçin Açık Havada Yapılacak En İyi 5 Egzersiz

Yüzme, birçok köpek için eğlenceli bir aktivitedir ve özellikle yaşlılar için faydalıdır, çünkü kemiklerine ve eklemlerine yük bindirmeden hareket etmelerini sağlar. Eğer köpeğinizle beraber yüzmek istiyorsanız onu güvende tutmanız gerekir. Bunun için muhakkak köpeğinize bir can yeleği almalısınız. Bu sayede köpeğinizin boğulma ihtimali ortadan kalkacaktır. Yine de her koşula karşı yanında bulunmayı unutmayın. 

Pek çok köpek suyu sevdiği için uzun süreler suda kalmak isteyebilir. Ayrıca yüzmek eklemlerini harekete geçirmek için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Yüzmeyi oldukça kısa tutun ve köpeğinizin daha sonra kurutabileceğiniz serin bir yere ulaşmasını sağlayın. Islak kürk, sıcak bir günde buharlaşmaya yol açabilir ve aşırı ısınmaya neden olabilir, bu nedenle köpeğinizi kuru ve serin bir alan içerisinde hızlı bir şekilde kurutun. 

3. Hafif Oyunlar 

Köpeğiniz, eskiden beri oyun oynamaktan vazgeçmek zorunda değil. Onların en sevdiği oyun olan yakala-getir oynayabilirsiniz. Yine de atışlarınızı kısaltmanız gerekebilir. Muhtemelen yaşlılarınızın gençken olduğu gibi tam hıza ulaşmalarını istemezsiniz, çünkü koşmak vücuda çok fazla stres bindirir. Sadece kısa atışlar yapın ve köpeğiniz oyuncaklarını takip etmesini sağlayın. Eğer takip etmezse ona eşlik ederek oyuncağı beraber alın. Oyuncağı getirirken eskisi kadar iyi değillerse sorun olmaz. Unutmayın, bu sadece onları hareket ettirmek içindir.

Bununla beraber bu oyunu oynarken daha yumuşak yapılı oyuncaklar tercih etmelisiniz. Köpeklerin dişleri yaşlandıkça güçsüzleştiği için köpeğiniz için peluş, sünger gibi yumuşak oyuncaklar vermelisiniz. Eğer buna uygun bir oyuncağınız bulunmuyorsa buraya tıklayarak tüm köpek oyuncaklarına ulaşabilirsiniz.

4. Kolay Engeller

Yaşlı Köpekler İçin Açık Havada Yapılacak En İyi 5 Egzersiz

Köpeğiniz yaşlandığı için onlarla oyunlar oynamayı ihmal etmeyin. Örneğin, bahçenize koyacağınız hafif engeller ve koni gibi cisimler sayesinde onlara kolay parkurlar oluşturabilirsiniz. Eğer elinizde hiçbir cisim yoksa, sadece bir ağacın etrafından dönmesini bile sağlayabilirsiniz. Bu sayede fiziksel hareketlerin yanı sıra zihinsel egzersizler de yapacaktır.

Bunun yanı sıra köpeğiniz için zeka geliştirici oyuncaklar ve fiziksel aktivitelerini arttırmaya yardımcı olacak eğitim ürünleri satın alabilirsiniz. Bahçenize veya park yürüyüşlerine köpeğinizin eğlenmesi ve hareket etmesi için kolay parkurlar hazırlayabilirsiniz. Unutmayın burada önemli olan sadece köpeğinizin hareket etmesi ve birazcık düşünmesini sağlamaktır.

Köpek eğitim ürünleri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

5. Uygulama Komutları

Köpekler yaşlandıkları zaman beyinlerini ve bedenlerini çok daha az kullanırlar. Bu yüzden hem fiziksel hem de zihinsel egzersizlere yönelinmelidir. Bunun için köpeğinizi fiziksel olarak zorlayamayacak olan uygulama komutlarını öğretmeyi düşünebilirsiniz.

Örneğin, kal – gel komutuyla başlayabilirsiniz. Güneşli bir günde köpeğinizle bahçenize çıkın ve beraber yürümeye başlayın. Ona “kal” komutunu verin ve uygulamasını bekleyin. Daha sonra 3-4 adım atın ve köpeğinize “gel” komutunu verin ve yanınıza gelmesini bekleyin.

Bu sadece uygulayabileceğiniz basit bir örnek bununla beraber köpeğinizi zorlamayacak farklı komutları uygulayabilirsiniz. Köpeğinize eğitim verirken ödül maması kullanmayı da ihmal etmeyin. Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır? Ödül Maması Tavsiyeleri isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu