Genel

Köpeğinize Nesne Getirmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

Can dostunuzla eğlenceli şekilde vakit geçirmek için al getir komutunu öğretmeyi istiyorsunuz ama bunu nasıl yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok mu? Hiç endişelenmeyin, çünkü bu sandığınızdan çok daha kolay bir numara. Ancak bazı köpek cinsleri oyuncağın hızına başlangıçta uyum sağlayamayabilir ve bu oyunu oynamayı reddedebilirler. Sizden başarılı olmanız için tek istediğimiz sabırlı olmanız ve köpeğinize nesneleri alıp size getirmesi eğitimini verene kadar doğru olan eğitim şeklinin dışarısına çıkmamanızdır.

Özellikle çoban köpekleri, Retriever ve Terrier cinsi köpekler hem bu oyuna en düşkün olan hem de sahibiyle oyun oynamayı en çok seven ırklardır. Dolayısıyla bu tür köpeklerde başarıyı sandığınızdan çok daha kısa süre içerisinde elde edebilirsiniz. O halde, her şey hazırsa ve köpeğinizin size getireceği bir nesne varsa başlayalım!

Köpeklere Fırlatılan Nesneyi Geri Getirmesi Nasıl Öğretilir?

Köpeğinize Nesne Getirmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

İlk önce köpeğinizden geri getirmesini istediğiniz oyuncağı fırlatın ve köpeğiniz gidip onu alması için sesli komutlarınızla teşvik edin. Genel olarak köpekler içgüdülerinden dolayı fırlatılan nesnelerin peşine koşmaktadır. Köpeğiniz oyuncağı ağzına aldığı anda ona en sevdiği yiyeceği gösterin. Bu ciğer olabileceği gibi köpek bisküvisi de olabilir. Bu gizli silahı keşfetme kısmını size bırakıyoruz. Şimdi köpeğinizi nesne ağzındayken çağırın ve topu size kadar getirdiğinde ona ödülünü verin.

Gösterdiğiniz bu leziz bisküvi veya gizli nesneniz onu hem heyecanlandıracak hem de size geri gelmesine yardımcı olacaktır. Köpeğiniz attığınız oyuncağı geri getirip size bıraktığı zaman ise lezzetli bir ödülü hak etti demektir.

Bu eğitimi köpeğiniz ondan ne beklediğinizi anlayana kadar yineleyin ve oyuncağı attıktan sonra sürekli aynı komutu tekrarlayın. Bir müddet geçtikten sonra attığınız oyuncağı size geri getirdiğinde ona ödül mamaları yerine iltifatlar edin, kafasını okşayın ve yaptığı şeyin hoşunuza gittiğini belli edecek sözler söyleyin. Artık bundan sonrası için yapılacak tek iş oyununuzun tadını çıkarmak.

Köpeklerle Yakala-Getir Oyunu Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinize Nesne Getirmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

  • Elinizdeki nesneyi fırlattığınız zaman köpeğinize nesneyi getirmesi için teşvik etmelisiniz. Bunun için de sesli komut olarak “yakala, koş, getir” gibi kelimeler kullanmanız gerekir.
  • Nesneyi fırlatmadan önce köpeğinizin elinizdeki nesneye odaklanmış olmasına dikkat edin. Eğer nesneye odaklanmamışsa onu umursamayacaktır.
  • Köpeğiniz fırlattığınız nesneyi getirdikten sonra onu övün, ödül maması verin ve sevginizi gösterin.
  • En önemli nokta sabırlı olmanızdır. Günlük 20-25 dakika kadar bu egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Köpeğiniz bu komutu öğrendikten sonra onunla beraber bu oyunu oynayabilirsiniz. Böylece hem egzersiz yapmış olacak hem de sizinle olan bağı artacaktır.
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu