Genel

Köpekler Ne Kadar Uyur? Köpeklerde Uyku Süresi

Köpeklerin de diğer bütün canlılar gibi uykuya ihtiyaçları vardır. Hatta köpekler insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. İnsanların uykusunu alabilmesi için ortalama 8 saatlik uykuya ihtiyaçları varken köpeklerde bu durum 14 saate kadar çıkıyor, hatta yavru köpekler günde ortalama olarak bakıldığında günün 18 saatini uyuyarak geçiriyorlar.

Köpekler günlük uykularını aynı besinlerde olduğu gibi öğünlere bölerler. Uyuma sürelerinin büyük kısmında hafif uyku halinde uyurlar. Hafif uyku esnasında etrafta olan biten her şeyden haberdar olurlar, sesleri duyarlar, olası bir durumda atağa geçebilirler. Hafif uykunun dışında kalan uyuma saatlerindeyse derin uyku denen evreye geçerler. Bu da tıpkı bizdeki REM uykusu gibidir. Derin uyku esnasında köpekler dış dünyadan tamamen koparlar. Dışarıdaki sesleri, hareketleri sezinleyemezler ve tamamen korunmasızdırlar.

Köpekler Rüya Görür Mü?

Köpekler Ne Kadar Uyur? Köpeklerde Uyku Süresi

Köpekler uyudukları gibi rüya görme yetisine de sahiptirler. Rüya gördüklerini anlamak için birçok araştırma yapılmıştır ve bilim dünyasını bu araştırmaya iten sebep köpeklerin uyurken hareket etmeleri, bazen havlamaları, inlemeleri, kulak ve kuyruklarını hareket ettirmeleri olmuştur. Köpekler hafif uyku esnasında da hareket edebilirler fakat bu etrafa karşı duyarlılıktan dolayıdır. Asıl rüyayı derin uyku esnasında görmeye başlarlar.

Eğer köpeğinizin uyku problemi olduğunu gözlemlediyseniz ilk önce egzersiz programını kontrol edin. Düzenli egzersiz uyku için çok önemlidir. Eğer bütün çabalarınıza rağmen köpeğiniz uyumuyorsa veterinerinize danışınız.

Köpeklerde Uyku Düzeni İçin Egzersizlerin Önemi

Köpekler Ne Kadar Uyur? Köpeklerde Uyku Süresi

Köpekler günlük olarak egzersizlerini yapmaz ve hareketsiz kalırsa uyuması gereken süreden daha az uyurlar. Çünkü; hareketsizlik köpeklerin yaşam kalitesini düşürür ve uykusunun dengesiz olmasına yol açar.

Tüm bunlardan yola çıkarak evcil hayvanlara günlük olarak en azından yarım saat kadar egzersiz yaptırılmalıdır. Bu egzersiz, yürüyüşler veya oyunları içerebilir. Eğer köpeğiniz enerjik bir yapıya sahipse bu sürenin daha da uzaması gerekmektedir.

Köpeklerinizle beraber yapacağınız yürüyüşler onları hem fiziksel hemde zihinsel olarak mutlu edecektir. Eğer köpeğiniz gün boyunca evin içerisinde yalnız başına kalacaksa yanına muhakkak ilgisini çekecek oyuncaklar bırakılmalıdır.

Uykuyu etkileyen en önemli durumlardan bir tanesi de köpeğin görevidir. Örneğin; polis köpekleri, rehber köpekler ve bekçi köpekler uyku sırasında bile tetikte olurlar. Bu yüzden uyku düzenlerini bu durumlara göre ayarlarlar, ancak böyle bir görevi olmayan köpekler boş zamanlarını uyuyarak da geçirebilir.

Köpekler Ne Kadar Uyumalıdır?

Köpekler Ne Kadar Uyur? Köpeklerde Uyku Süresi

Bu durumu etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunların en başında köpeğin yaşı gelmektedir. Yavru, yetişkin ve yaşlı köpeklerin uyku süreleri birbirinden farklıdır.

  • Yavru köpeklerin uyku süresi: Yavru köpekler günün neredeyse tamamını uyuyarak ve yemek yiyerek geçirmeyi tercih ederler. Çünkü harcayacak çok fazla enerjileri bulunmaz. Yavru bir köpek günde 12 ile 18 saat arasında uyuyabilir. Bu süreyi parça parça da gerçekleştirebilir.
  • Yetişkin köpeklerin uyku süresi: Yetişkin köpekler daha enerjik bir yapıya sahip oldukları için daha kısa bir uyku süresine ihtiyaç duyarlar. Tabi ki bu süre insanlara oranla yüksektir. Yetişkin köpekler gün içerisinde 12 ile 14 saat arasında uyuyabilir.
  • Yaşlı köpeklerin uyku süresi: Yaşlı köpeklerin bakımı diğerlerine göre daha zor olmasının yanında uyku süreleri de daha uzundur. Çünkü, enerjileri daha az ve kemikleri yorgundur. Yaşlı bir köpek günde 18 saatten daha fazla uyuyabilir.

 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2 aylık yavru cockerimiz var. Malum çok enerjik ve 1 aydır bizde. İlk günler ciddi bir ishal problemimiz vardı onu atlattık çok şükür. Şuan eşimde bende uykusuzluk çekiyoruz. Yavrumuzun uyku düzensizliği var.
    Kesintisiz uyku diye bişey yok. Lütfen yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu