Genel

Yavru Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru köpeklerin belirli bir süre cinsiyetlerini anlamanın güç olacağı bilinir fakat aslına bakarsanız bu durum gerçeği ve işin aslı pek de sanıldığı gibi değildir. Köpeklerin de tıpkı biz insanlar gibi bir anatomisi vardır. Köpek yavrularında cinsiyetin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ve anatomik nokta vardır. Bu yerlerin keşfini yaptığınızda yavru köpeğin erkek mi yahut dişi mi olduğunu anlamak çok daha kolay hale gelir.

Cinsiyeti belirlemek için çok erken davranmanıza gerek yok. Cinsiyet belirleme işlemi için yavru dünyaya geldikten sonra 2- 3 hafta kadarlık bir süreye ihtiyaç duyar. Bu süreç içerisinde genital organ şekli oturmuş olup, daha anlaşılır hale gelir. İşe ilk önce takvim tutmaktan başlayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Yavru Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinize çok nazik davranmanız gerekmektedir. Yeni doğan ve yavru köpekler çok hassastır. Köpeğinizi avucunuzun içine yatar pozisyonda alın ve öne doğru hafifçe avucunuzun eğimli olmasına dikkat edin. Köpeğin baş kısmı parmak uçlarınızın olduğu tarafa gelmelidir ki köpeğinizin popo kısmına bakabilin. Bu hareket onu biraz korkutup, kızdırabilir. O yüzden yavaş hareket etmeye çalışın.

Köpeğinizin cinsiyetini öğrenmek için aynı pozisyonu ters şekilde de uygulayabilirsiniz. Yani köpeğinizi avucunuzun içine sırt üstü yatar pozisyonda alarak da bakabilirsiniz. Bu da cinsiyet ayrımı için alternatiflerden biri olarak kabul edilir ve daha sık işe yaradığı bilinmektedir. Nedeniyse köpeğinizin karın ve popo kısmının daha açıkta olmasıdır.

Belirtilere dikkatli bakın

Yavru Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizi avuç içinize aldığınızda ilk önce karın çizgisini bulun. Bu çizginin bittiği yerdeki ilk yuvarlak belirginlik göbek bağıdır. Göbekten sonra karın çizgisi biraz daha devam eder. Çizgiden hemen sonra da genital kısım baslar. Genital bölgenin ayrımını yapmak kolaydır. Köpeğinizin karnına bakın penis varsa erkek demektir fakat genelde penis ve göbek bağı karıştırılabilir. Bu henüz anlaşılmıyorsa birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz.

Yavrunun dişi olduğunu anlamak içinde karnına bakın şayet karın kısmında penis yer almıyorsa köpeğiniz dişi demektir. Dişi köpeklerin vulva kısmı bacak aralarında boylamasına bir çizgi şeklinde kendini gösterir. Kısaca bacak arasında uzun ve dar bir kesik saptanan yavru kesinlikle dişidir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu