Genel

Köpeklerde Böbrek Taşı Sorunu İçin 8 Altın Çözüm

Köpeklerde böbrek taşları, genellikle idrardaki anormal mineral tuz oranı nedeniyle böbreklerde kristaller veya taşlar oluşmasıyla meydana gelir. Bunun sonucunda böbrek hastalıkları ortaya çıkabilir.

Bu makalemizde köpeğinizin böbrek hastalıklarına yakalanmaması için veya yakalandıysa yaşam kalitesini arttırmak ve bu soruna çözüm bulmak için bir takım tavsiyelerde bulunacağız.

Böbrek Taşı Sorunu Yaşayan Köpekler İçin Tavsiyeler

Köpeklerde Böbrek Taşı Sorunu İçin 8 Altın Çözüm

Köpeklerde görülen idrar yolu hastalıkları ve taş oluşumu büyük sorunlar yaratmaktadır.  Dünya üzerinde on binlerce köpeğin bu durumdan muzdarip olduğunu düşünürsek bu sorunu erkenden teşhis etmek ve köpeğinize daha iyi bir yaşam standardı sunmak gerekir. Bunun için köpeğiniz için diyet, sıvı tedavisi veya cerrahi müdahale gibi işlemler uygulanmalıdır.

#1 Taş Oluşumuna Dikkat Edin

Taşların oluşma sebebi için kesin olarak bir bilgi olunmasa da genellikle köpeğin beslenme şekliyle doğru orantılıdır. Bunun yanı sıra genetik faktörler, hormonal durumlar, çevresel faktörler taş oluşumuna yol açabilir. Özellikle beslenme ve sıvı tüketimine önem verilmelidir. Bununla beraber düzenli egzersiz sunmak köpeğinizde taş oluşum ihtimalini azaltacaktır.

Yüksek mineral içeriği ve kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineral oranının dengesizliği, idrar taşı oluşumunun en yaygın nedenleri arasında olduğu düşünülmektedir, ancak bu tam olarak doğru değildir. Aksine köpeğin yeterli miktarda mineral ve kalsiyum alması gerekir.

#2 Taş Çeşitlerinden Emin Olun

Temel olarak iki farklı taş çeşidi bulunmaktadır.

  • Üçlü fosfat: Esas olarak alkalin olan idrarın içerisinde yer alır. Asidik idrar içerisinde çözünür.
  • Kalsiyum oksalat: Asidik idrarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bu taş çeşidinin çözülmesi zordur ve genelde cerrahi müdahale gerektirir. Köpeklerde ağrı oluşumuna neden olabilir.

Bu taş çeşitlerinin yanı sıra sistein, amontum ürat ve silika taş çeşitleri görülebilir.

 #3 Yanlış Teşhise Dikkat Edin

Köpeklerde Böbrek Taşı Sorunu İçin 8 Altın Çözüm

Köpeklerde böbrek taşı teşhisi yapmak genellikle kolaydır, ancak bazı durumlarda yanlış teşhis görülebilir. Köpeğinizden idrar teşhisi aldıktan bir süre sonra tortu oluşması yanlış sonuca yol açabilir. Bu yüzden örnek alındıktan hemen sonra veterinere danışılmalıdır. Örnek almadan önce köpeğinize biraz su içirmek daha doğru sonuca ulaştırabilir.

#4 Beslenmesine Dikkat Edin

Köpeklerde böbrek taşı oluşumu görüldükten sonra veterineriniz tarafından bir takım öneriler olacaktır. Genellikle köpeğin beslenmesinin düzeltilmesi, normalden daha fazla su tüketmesi ve idrarın pH oranının ayarlanması için ilaç verilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunların arasında özellikle köpeğin beslenmesi için dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda köpekteki böbrek taşı sorunu geçtikten sonra tekrar yaşanabilir. Bu durumun yaşanma sebebi genellikle beslenme kaynaklıdır. Bunun için taze mama kullanmak ve mamanın içeriğinde bazı maddelerin yer almamasını sağlamak gerekir. Özellikle aşağıda listelediğimiz besinlerden kaçınılmalıdır.

  • Bira Pirinç
  • Tavuk Yan Ürünü
  • Domuz Yağı (karışık tokoferoller ve sitrik asit ile korunur)
  • Mısır glutenli öğün
  • Kurutulmuş Yumurta Ürünleri
  • Kalsiyum sülfat
  • Laktik asit
  • Tavuk Karaciğer araması

#5 Mama Seçimi

4. maddede belirttiğimiz üzere yukarıdaki besin kaynaklarını içeren mamalar tercih edilmemelidir. Bunun haricinde köpeğin gereli mineral ve amino asitleri alması gerekir. Ayrıca yüksek kaliteli yağlar, Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitleri bulunabilir.

Köpeklere özel en kaliteli mamalara ulaşmak için buraya tıklayın!

#6 Mamanın İçerisindeki Et Seçimi

Köpeklerin sağlıklı beslenmesi için her et kullanılamaz. Genellikle köpekler için hazırlanan mamalar içerisinde bu etler tercih edilmemektedir. Örneğin; bizon, manda gibi hayvanların etleri köpekler için ana besin kaynağı olmamalıdır. Bu etler böbrek hastalıklarına ve taş oluşumuna yol açabilir. Bunun yanı sıra böbrek sorunu yaşayan köpekler için sığır eti de önerilmemektedir.

#7 Egzersizler 

Köpeklerde Böbrek Taşı Sorunu İçin 8 Altın Çözüm

Böbrek taşı sorunları için köpeğin düzenli olarak egzersiz yapması önemlidir. Köpeğinizle yapacağınız günlük yürüyüşler ve beraber oynayacağınız oyunlar köpeğin yeteri kadar egzersiz yapmasına yardımcı olacaktır. Bununla beraber köpeğinize masaj yapmanız onu iyi hissettirebilir.

#8 Su Tüketimi

Köpekler su tüketimi de oldukça önemlidir. Özellikle böbrek sorunları yaşanmasının en büyük sebebi yeteri kadar su tüketilmemesidir. Bu yüzden köpeğiniz için her zaman taze su sunmanız gerekir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu