Genel

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerde oluşabilecek en büyük sorunlardan bir tanesi köpeklerde oluşan kötü kokudur. Pek çok kişi köpeklerin kokusundan dolayı köpek sahiplenmekten çekinmektedir. Köpeklerde kokunun ayrı sebepleri vardır. Bu kokular ağız kokusu, kürk kokusu ve sindirim problemlerinden kaynaklı olan gaz sorunlarıdır.

Köpekler her ne kadar sevimli olsalar da, kokan bir köpeğe sabretmek zordur. Bu yüzden bu koku sorunlarına çok geçmeden çözüm bulunmalıdır. Bunun için aşağıdaki tavsiyelerimize uyarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazımızın başında bahsettiğimiz üzere köpeklerde koku oluşmasına yol açan farklı durumlar vardır. Bunun için bu sorunların her birine çözüm bulmak gerekir. Bu durumlar karşısında almanız gereken önlemleri aşağıda bulabilirsiniz.

#1 – Banyo Yaptırmak

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerde kokuya yol açan sorunların en başında kürklerinde oluşan kötü kokular yer almaktadır. Bunun için temel olarak köpeklerin banyo yaptırılması gerekir. Eğer köpeğinizde kötü koku varsa ilk adım olarak bunu uygulayabilirsiniz.

Köpeklere banyo yaptırmak için köpeklere özel şampuan seçilmesi gerekir. İnsanlar için üretilmiş olan şampuanlar ve sabunlar köpeklerin cildinde sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda köpeklere banyo yaptırırken ödüllendirmeyi de unutmayın.

Köpeklere banyo yaptırmak hakkında daha detaylı bilgi almak için Köpek Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

#2 – Köpek Bakımı

Tabiki köpeklerde koku sorununa çözüm bulmak için yapılması gerekenlerin arasında, köpeklerin bakımının düzenli olarak yapılması yer alır. Koku yapabilecek bakımların en başında tüy bakımı yapmak gelmektedir.

Köpeklerde Tüy Bakımı

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerde koku sorunun yaşanmaması için tüylerinin düzenli olarak bakılması gerekir. Bunun için günlük olarak taranması önemlidir. Köpeklerin tüylerinde biriken kirler, oluşan kıtıklar kötü kokuya yol açabilir. Kokunun yanı sıra ilerleyen dönemlerde deri ve tüy sağlığı da zarar görebilir. Bu yüzden tüy bakımı ihmal edilmemelidir.

Köpeklerde tüy bakımı hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kulak Temizliği

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerde koku oluşumunun temellerinden bir tanesi de kirli kulaklardır. Bu yüzden köpeklerde kulak temizliği yapmak önemlidir. Köpeklerin kulaklarını temizlemek için, kulak temizleme mendili kullanabilirsiniz. Bu mendili kullanarak köpeğin kulağının içerisinde olan kulak kirleri toplanabilir.

Köpeğin kulağının içerisinden ağır bir koku geliyorsa enfeksiyon kaynaklı olabilir. Bu gibi durumlarda veterinere danışılarak ilaç tedavisine başlanabilir.

Kulak enfeksiyonu, köpeklerde yaygın bir sağlık durumudur. Bu hastalık yaşandığında kulakta koku, kızarıklık, şişme ve akıntı görülebilir. Bu sorun alerjik sebeplerden oluşabilir, bunun yanında kulağın içerisine su kaçması gibi durumlardan dolayı da kaynaklanabilir.

Köpeklerde enfeksiyon sorunun önüne geçmek için, kulak temizleme solüsyonu kullanılmalıdır. Bu solüsyonlar kulak içerisine damlatılır ve hafif hareketlerle kulağın içerisine doğru ovalanır. Kalan kalıntılar da pamuk yardımıyla temizlenmelidir. Bu işlem, genelde köpeklerin hoşuna gitmektedir.

Köpekler için üretilmiş olan kulak temizleme malzemeleri satın almak için buraya tıklayın!

Diş ve Ağız Temizliği

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerin dişlerinin temizliği de önemlidir. Ağızda oluşan koku köpeğin sağlığını etkileyeceği gibi kişileri rahatsız edebilir. Bunun için köpeklerin dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Diş fırçalama işleminin ideali günlük olarak fırçalanmasıdır, ancak haftada bir fırçalama da yeterli olacaktır.

Köpeklerin dişlerini fırçalamak için köpekler için üretilmiş diş fırçalarını ve diş macununu kullanmanız gerekir. Köpeklerin diş bakımı için insanlara özel üretilmiş olan macunları kullanmak köpeğin sağlığını riske atacaktır.

Köpeğin dişlerini fırçalarken, nohut büyüklüğünde diş macununu, diş fırçasına sürün daha sonra köpeğin dişlerine erişmek için ağzını açın ve ortalama olarak bir dakikalık fırçalama yeterli olacaktır. Köpeklerde diş fırçalama hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca köpekler için uygun fiyatlı diş fırçası ve diş macunu temin etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Köpeği Parfümü

Köpeğin kokmaması için köpek parfümleri de kullanılabilir. Bunun için, köpeklere özel üretilmiş parfümler kullanılmalıdır, ancak tek başına parfüm kullanmak çözüm olmayacaktır. İlk olarak köpeğin bakımları doğru şekilde yapılmalı daha sonra gerekirse parfüm kullanılmalıdır. Ayrıca oda parfümü, insanlar için üretilmiş parfümler köpeklerin cilt sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden uzak durulmalıdır.

#3 – Sindirim Sorunları

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Köpeklerin tükettikleri sağlıksız ürünlerden dolayı, koku oluşabilir. Bu yüzden köpek maması seçerken dikkat edilmelidir. Köpeklerde gaz sorunu da kokuya yol açmaktadır.

Bazı köpek mamaları, tahıl veya soya gibi şişkinliğe yol açabilecek ürünler içermektedir. Bu tarz ürünlerden kaçınılması gerekir. Bu yüzden köpekler için sağlıklı beslenme programı hazırlanmalıdır.

Kötü mama seçimi köpeklerde sindirim sorunlarına yol açmasının yanı sıra soluk kürk, gaz ve ağız kokusuna yol açabilir. Köpeğin mamasını değiştirirken yavaş yavaş değiştirmeniz gerekir. Ayrıca köpekler şişkinliği azaltmak için düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.

#4 – Anal Bölgeden Gelen Koku

Köpek kokusu anal bölgeden geliyorsa köpeğin anal bezlerinde sorun olabilir. Bu yüzden köpeğinizi veterinere götürmeniz gerekmektedir. Bununla beraber psikolojik sorunlar da yaşanabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

#5 – Köpek Eşyalarının Temizlenmesi

Köpeğinizin Güzel Kokması İçin 5 Tavsiye

Kokunun kaynağı köpek olabileceği gibi köpeğin eşyalarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden eşyaların temizliğine de önem verilmesi gerekmektedir. Bunun için köpek yatağını yıkama işleminden başlayabilirsiniz.

Köpek yatağı çamaşır makinesinde yıkanmaya uygunsa, yatağı tamamen makinenin içerisine atabilirsiniz. Yıkama talimatlarına uyarak yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz, ayrıca yüksek sıcaklıkta yıkamak daha hijyenik olmasını sağlayacaktır. Yatağı yıkarken kokusuz deterjan kullanmaya özen gösterin. Köpeklerin burunları insanlara göre çok daha iyi koku aldığı için size hoş gelen bir koku onlara keskin gelebilir.

Deterjan yerine karbonat veya sirke kullanılabilir. Ayrıca köpeklerin cildine zarar verme ihtimali olduğu için yumuşatıcı kullanımından kaçının.

Köpek yatağının yanı sıra köpeğin sürekli temas ettiği alanlarda temizlenmelidir. Yıkanması mümkün olmayan yerler için, hafif nemli bir bezle veya bir fırça yardımıyla temizleme işlemi yapılabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu