Genel

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir – Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Her ne kadar köpekler genelde yere yatmayı tercih etseler de geceleri uyumak ve dinlenmek için köpek yatağına ihtiyaçları vardır. Köpek yatakları çeşidi olarak pek çok farklı ürün bulunmaktadır. Alacağınız yatağı çok uzun süreler boyunca kullanacağınızı düşünecek olursak, seçim yapmak için size en uygun olan ürünü bulmanız gerekir.

Köpek yatakları satın alırken, köpeğinizin yaşını ve kişiliğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bununla beraber yatağın büyüklüğü, dekorunuza uyması, fiyatı da seçiminizi etkileyecek unsurlar arasında yer almaktadır.

Köpek Yatağı Seçmek

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpek yatağı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri kabaca sıraladıktan sonra bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekir. Köpekler için yatak seçerken üç ana başlıkta inceleme yapabilir. Bu başlıklar, köpeğin ihtiyaçları, yatakların özellikleri ve sizin için uygun olmasıdır.

 Köpek Yatağı Seçerken İhtiyaçların Karşılanması

Köpek yatağı seçerken köpeğinizin ihtiyaçlarınızı düşünmeniz gerekir.

#1 – Köpeğin Uykusu

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpeğinizin uyku stilini gözlemlemeniz doğru yatağı seçmek için önemlidir. Uyuyan köpeklerin genel olarak büyük bir yatağa ihtiyacı olur, ancak köpeğinizin uyku içerisinde yaptığı hareketler onun için doğru yatak seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin; köpeğiniz uyurken kendi kendine sarılmaktan hoşlanıyorsa, kenarları olan küçük bir yatağa ihtiyacı olur.

Köpeklerin uyuma şekilleri havanın sıcaklığına göre de farklılık gösterebilir. Bu yüzden, mevsimlere göre farklı yataklara ihtiyacınız olabilir. Örneğin bazı yataklarda soğutma veya ısıtma pedleri bulunmaktadır.

Eğer köpeğiniz için soğutmalı veya ısıtmalı bir yatak almak istiyorsanız, köpeğinizin çiğneme alışkanlığını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer böyle bir durum söz konusuysa daha basit ve ucuz bir ürün tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca böyle bir yatak seçiminde her ne kadar düşük bir risk içerse de köpeğiniz yatağını ısırdığında elektrik çarpılma ihtimali bulunabilir.

#2 – Köpeğinizin Boyutları

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpeğinizin konforlu bir uyku geçirebilmesi için boyutlarına uygun bir yatak seçmeniz gerekir. Bunun için köpeğiniz uyurken uzunluğunu ölçün. Ölçüm yaparken, başından kuyruğunun sonuna kadar olan uzunluğu ölçün. Daha sonra ölçüm sonucunda yatak seçerken köpeğinizin uzunluğunun 20 – 30 cm kadar daha geniş olmasına özen gösterin.

Köpeğiniz için uygun boyutta yatak seçerken, köpeğinizin tam olarak büyümüş olduğuna emin olun. Eğer yavru bir köpek için yatak almak istiyorsanız ve büyüdüğünde de aynı yatağı kullanmak istiyorsanız kendi bünyesinden büyük bir yatak seçin. Yavru köpeğin daha güvende hissetmesi için bu yatağın içerisine battaniye gibi bir dolgu malzemesi koyabilirsiniz.

#3 – Köpeğinizin Özel Durumları

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpeğinizin yaşı ve sağlık sorunları yatak seçerken büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda ortopedik yataklar, soğutma pedli gibi farklı ürünler seçmek gerekebilir.

Genel olarak konforlu bir yatak için hafızalı köpükten yapılmış olan ortopedik yataklar tercih edilebilir. Aynı zamanda bu yataklar su geçirmez, yıkanabilir bir örtü ile kaplanması gerekir.

#4 – Malzeme Kalitesi

Köpek yatakları imal edilirken su geçirmez, koku ve alerji gibi sorunlara karşı üretilmektedir. Eğer köpeğiniz yaşlıysa ve idrarını tutamıyorsa, su geçirmez bir yatak tercih etmenizi tavsiye ederiz. Eğer su geçiren bir yatağınız varsa üzerini su geçirmez bir malzemeyle kaplayabilirsiniz.

Bazı köpek yataklarıysa sedir dolguludur. Bu yatakların amacıysa oluşan kötü kokuyu absorbe etmektir. Bu yatak türleri aynı zamanda köpeğinize hoş bir koku yayacaktır.

Köpek Yatağı Çeşitleri

Köpek yatağı seçerken ihtiyaçların yanı sıra, yatak türlerinin de önemi büyüktür.

#1 – Paspas Tipi Yataklar

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpekler için en basit çözümlerden bir tanesi de paspasdır. Eğer köpeğiniz her ortamda uyuyabiliyorsa böyle bir seçime yönelmek iyi bir seçimdir. Yerde uyuyan köpekler için de bir miktar sıcaklık sağlayacaktır.

Eğer köpeğiniz sepet gibi bir şeyin içerisinde uyuyorsa bunun içerisinde paspas veya battaniye gibi bir ürün serebilirsiniz.

Paspas tipi köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#2 –  Yastık

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpekler için en rahat seçeneklerden bir tanesi de yastıklardır. Büyük bir köpeğiniz varsa yumuşak dolgulu yastıklar kullanarak konforlu bir uyku çekmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin çiğneme sorunu varsa yastık yatak seçimi sorun oluşturabilir. Çünkü, yastıklar genel olarak dayanıksız malzemelerden üretilmektedir.

Yastık tipi köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#3 – Yuvarlak Yatak Tipi

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Bu yataklar yuvarlak bir yapıya sahip olması köpeğinizin güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu yataklar, kıvrılarak yatan köpekler için oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca yavru köpekler için de uygundur ve genel olarak sıcak tutan bir yapıya sahiptir.

Yuvarlak köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#4 – Oval Yatak Tipi

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpekler için üretilmiş olan yataklardan bir tanesi de oval yataklardır. Bu yataklar tıpkı yuvarlak yataklar gibi kenarları yüksek yapıdadır. Yuvarlak yataklardan tek farkı ise boyutları ve şeklidir. Daha çok büyük boyutlu köpekler için uygundur.

Oval köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#5 – Yastıklı Yatak Tipi

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Bu yataklar paspas yataklara oranla daha kalın yapıdadır. Bu yapısı sayesinde daha sıcak tutar. Aynı zamanda bu yatakların kendinden yastıkları bulunur. Bu sayede, kafalarını yaslayarak dinlenebilirler. Bazı köpekler bu yatış tarzından keyif almaktadır.

Yastıklı köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#6 – Çadır Yatak Tipi

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Eğer köpeğiniz, kapalı alanlara girmekten hoşlanıyorsa çadır şeklindeki yatakları tercih edebilirsiniz. Bu yataklar sıcak tutmasının yanı sıra kapalı ortamları seven köpekler için iyi bir seçenektir. Özellikle yaşlı köpeklerin sıcak kalmasını sağlayabilir. Bu tip yataklar köpekler için güvenli alan olarak görülmektedir.

Çadır tipi köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

#7 – Yüksek Yatak Tipi

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Köpekler için tasarlanmış yatak tiplerinden bir tanesi de hamak benzeri yataklardır. Bu yataklar yerden yüksek olmakla beraber sağlam malzemeden yapılır. Genelde içerisinde dolgu malzemeleri bulunmaz. Bu yüzden konforlu olduğunu söylemek doğru değildir. Ayrıca köpeğiniz uyurken tedirgin olabilir. Bu köpek yatakları her ne kadar tavsiye edilmese de temizliği oldukça kolaydır.

Hamak tipi köpek yatağı satın almak için buraya tıklayın!

Sizin İhtiyaçlarınızı Karşılaması

Köpeğinizin konforu için uygun bir yatak seçmenin yanı sıra seçeceğiniz yatağın sizin açınızdan da uygun olması gerekir.

#1 – Kolay Temizlenebilir

Köpek yataklarının hijyeni oldukça önemlidir. Bu yüzden seçilen yatağın kokuları, pireleri ve kiri tutmaması ve kolay temizlenebilir olması avantaj olacaktır. Bu yüzden yıkanabilir bir ürün tercih etmek daha doğru olacaktır.

#2 – Evinize Uygun Olması

Köpek Yatağı Nasıl Seçilir - Köpek Yatağı Seçme Rehberi

Seçeceğiniz yatağın odanıza uygun olması gerekir. Örneğin, odanın tamamını kaplayan bir yatak seçimi yaşam alanınızı kısıtlayacaktır. Genel olarak köpek yatakları odanın sakin bölümünde yer almalıdır. Bunun yanı sıra evinizin dekoruna uygun bir yatak seçebilirsiniz.

#3 – Doğal Malzemelerden Üretilmesi

Çevre dostu ürün tercih etmek, doğanın korunumu için büyük önem taşımaktadır. Geri dönüşüm malzemelerinden üretilmiş yatakların yanı sıra tamamen organik malzemelerden üretilmiş yataklar da seçebilirsiniz. Aynı zamanda bu yataklar diğerlerine göre çok daha dayanıklıdır.

#4 – Bütçe

Tabi ki en önemli konulardan bir tanesi de bütçenizdir. Hemen hemen her fiyata köpek yatağı bulunsa da bütçeniz için en uygun ürünü seçmeniz gerekir. Bu yüzden uzun ömürlü ve kısmen daha uygun fiyatlı ürünleri tavsiye ederiz. Özellikle ucuz ürünler satın alınması daha kısa ömürlü bir yatak sunacaktır. Dolayısıyla uzun vade içerisinde zararlı bir alışveriş olacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu