Genel

Köpekler Sahibinden Ne İster? – Köpekleri Mutlu Etmek

Köpeğinizin sizden neler isteyebileceğini hiç düşündünüz mü? Köpeklerin de insanlar gibi konuşma yetenekleri olsaydı; onlarla iletişim kurmak, her zaman ne istediklerini bilmek, sizden neler beklediğini anlamak daha kolay olurdu. Fakat ne yazık ki böyle bir yetiye sahip değiller ve onları anlamak bazen çok güç oluyor.

Köpek Sahibinden Ne İster?

Köpekler Sahibinden Ne İster? - Köpekleri Mutlu Etmek

Köpeğinizin sizden ne istediğini anlamak için önce köpeğinizi tanımanız gerekiyor. Köpeğinizin karakterini çözmek size bu konuda yardımcı olacaktır. Genel olarak bakıldığında köpeklerin beklentileri neredeyse aynıdır. İsterseniz ufak bir beyin fırtınası yapalım.

  •  Köpeğinizle beraber olun: Köpeklerin yaşamı ortalama 10 ila 20 yıl arasında değişmektedir. Yani hayatınızın sonuna kadar size eşlik edemezler. Sizinle birlikte yaşamaya başladıkları andan itibaren zaman içerisinde size fazla bağlanırlar bu nedenle onu terketmemeli ve sokağa bırakmamalısınız. Bu durum onlara ağır gelir.
  • Köpeğinize güvenin: Köpeğinizle anlaşabilmek yada ondan ne istediğini anlamasını kolaylaştırmak için aceleci davranmamalısınız, ona biraz zaman verin ki sizi daha rahat tanıyabilsin. Bu süreçte ona güven duygusunu vermeniz çok önemli. Köpeğiniz sadece ona verdiğiniz güvenle bile yaşama sıkı sıkı tutunabilir.
  • Köpeğinizi cezalandırmayın: Köpeğiniz yanlış bir şey yaptığında ona kesinlikle uzun süreli küsmeyin ve onu cezalandırmak için bir yere hapsetmeyin. Bu durum onu üzmekten başka hiç bir işe yaramaz ve hatasını bu şekilde ona anlatamazsınız.
  • Beraber vakit geçirin: Fırsat buldukça köpeğinizle birlikte vakit geçirmeye, onunla oyunlar oynamaya özen gösterin. Mesela onunla yakala-getir oyunu oynayabilirsiniz.  Unutmayın ki sizin hayatınızda iş, eğlence ve sosyal ortamlar var fakat onun için sadece siz varsınız. Bu nedenle köpeğinizi kesinlikle yalnız bırakmayın.

Köpekler Sahibinden Ne İster? - Köpekleri Mutlu Etmek

  • Köpeğinizle konuşun: Köpeğinizle zaman zaman konuşmaya özen gösterin. Sizi anlamayacak diye düşünüp onunla sesli iletişimi kesmeyin. Sizin söylediklerinizi anlamasa bile ona yönelttiğiniz ses tonundan ne demek istediğinizi anlamak için kendini zorlar ve zamanla bunu başarır.
  • Köpeğinize iyi davranın: Köpeğinize karşı olan davranışlarınıza dikkat edin. Ona nasıl davranmanız gerektiğini her zaman bilin çünkü köpeklerin hafızası bu konuda sınır tanımaz ve ona nasıl davrandığınızı asla unutmaz.
  • Köpeğinize şiddet uygulamayın: Köpeğinize asla şiddet uygulama eğilimi göstermeyin. Hatta şiddete eğilmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Unutmayın ki köpeğiniz isterse size saldırabilir ve dişleriyle sizi unufak edebilir fakat asla size böyle bir davranışta bulunmayacaktır.
  • Köpeğinize karşı asla ön yargılı olmayın: Onu anlatırken isteksiz, inatçı yada tembel gibi cümleler kullanmayın. Peşin hüküm vermek yerine alternatifleri göz önünde bulundurun. Yediği bir şey dokunmuş olabilir, fazla güneş altında kaldıysa sıcaktan etkilenmiş olabilir yahut güneş çarpmış olabilir. Onunla ilgilenin ve gerekiyorsa veterinere götürüp rutin kontrollerini yaptırın.
  • Yaşlılığında daha fazla ilgi gösterin: Yaşlı köpeklerin bakımı normalden daha zordur. Bu yüzden köpeğiniz yaşlandığında onunla normalden daha fazla ilgilenmeye özen gösterin. Her ne olursa olsun, ölecek dahi olsa asla onu yalnız bırakmayın. Bir kenara çekilip ölmesini beklemeyin yahut görmeye katlanamam deyip onu ölüme bir başına terketmeyin. Siz köpeğinizin yanında olun çünkü sizinle birlikte her şeyin üstesinden daha kolay gelebilir.

Köpekler Sahibinden Ne İster? - Köpekleri Mutlu Etmek

Bu gibi durumlarda köpeğinizle aranızda oluşan bağı göz ardı etmeyin lütfen. Her köpek sahibine bağlı ve onunla birlikte yaşayabildiği için sahibine minnettardır. Size verdiği değeri göz önünde bulundurun. Onu tersleyip, umursamazlık yapmayın. Vakit buldukça birlikte vakit geçirin, köpeğinizi sosyalleştirin ve bilinçli sahip olun. Eğer bunları yapamayacaksanız lütfen köpek sahiplenmeyin.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu