Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Köpekler doğası gereği bazı durumlarda havlayabilirler.Hiç havlamayan köpek diye bir şey olmaz sonuçta bir köpek her yada geç havlayabilirler.Sizlere bu konumuzda Köpeklerde Aşırı Havlama sorunu Çözümü bundan bahsedeceğiz.

Köpeklerden köpeğe değişecek şekilde bazı köpekler çok havlamayı severken bazı köpekler ise çok nadir havlarlar.Biz ise normal çok havlamaya meyilli olmasada aşırı havlayan köpeklerin neden havladığını ve soruna nasıl çözüm bulabileceğimizi maddeler halinde söyleyeceğiz.Köpeklerde Aşırı Havlama sorunu çözümü için önce köpekler neden çok havlar? bunun cevabını bilmemiz gerekiyor.

Köpekler Neden Çok Havlar?

– Sebebsiz havlama çok sık rastlanan durumdur en çok süs köpekleri cinslerinde bu problem yaşanır.

– Onun herhangi bir ihtiyacı olduğunda havlama sağlar.

– Bulunduğu yerden başka bir bölgeye onu koyarsanız havlayabilir.

– Sahibini yada sevdiklerini tehlikede hissederse o zamanda tepki olarak bunu gösterir.

– Oyun sırasında heyecan nedeniyle köpek havlayabilir.

– Diğer hayvanları gördüğü zaman bu şekilde tepki verebilir.

– Onları küçük bir yere hareketsiz bir alana sadece tek başına bıraktığınızda havlama durumu oluşur.

– Eğer onu yanınızda olmaya sürekli alıştırdıysanız sizden ayrıldığı zaman havlayabilir.

– Baskın bir hal olduğunu göstermek için kendini belli etme durumları için havlayabilmektedir.

– Sosyalleştirilme konusunda başarılı olunmamış, küçük yaşlardan itibaren bunu yapmayan köpekler havlama durumu yaşanır.

– Eğitim sırasında eğer ödül verilirken dikkatli olunmazsa köpek havlamayı ödül sanabilir bu yüzden havlama iiiçinde olabilir.

Yukarıdaki nedenler bir köpeğin en çok havlama nedenleri arasında gösterilmektedir.Köpeklerde aşırı havlama sorunu çözümü aslında basit gibi dursada incelenmesi gerekir.Köpeğim neden çok havlıyor?

Köpeğin Çok Havlamasına Çözüm

Köpeğim çok havlıyor ne yapmalıyım?

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Köpeğim Çok Havlıyor Ne Yapmalıyım?

Eğer köpek siz evde yok iken havlıyorsa bunu değiştirmek gerçektende çok zordur.Bunun için evden çıkmadan önce köpeğinizin tüm herşeyinin yerli yerinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.Mesela suyu yerinde mi? yeterli alanı varmı mutlu mu? oyuncaklarını koydunuz mu? tüm bunları eksiksiz şekilde yapmalısınız ki onun mutlu olduğunu hissetmelisiniz.

İtaat konusunda iyi eğitim verilmiş köpek havlama konusundada çok başarılıdır.Çünkü ona göre havlamanın yanlış bir şey olduğunu ona öğretmelisiniz bu sayede aşırı havlamadan uzaklaşabilir.Sadece sizler açısından değil komşularla olan ilişkilerinizde problem yaratabilecek bir durumdur.

Köpeğiniz siz evin içindeykende çok havlıyorsa büyük ihtimal sizden ilgi bekliyor yada yanlış yaptığınız şeylerden ötürü havlıyordur.Bu yanlış şeyler nedir diyorsanız en çok yapılan yanlışlardan biri köpeğin egzersiz ihtiyaçlarını gidermemek, köpek havladığı zaman hemen dışarı çıkıp onu sevmek en büyük yanlışlardan biridir.Çünkü bu şekilde köpek her zaman havlar sahibinin onu seveceğini havladığı takdirde düşünür ve sürekli havlar.

Onu arada bir içeriye sokuyorsanız ve bu sefer içeri girmesine izin vermediyseniz bunun için bunu yapabilir.Nasıl eğitirseniz o şekilde gidiyor o nedenle yavru iken almışsanız köpeği bu durumlara dikkat etmelisiniz.

Köpek havladığında ona sevdiği mamayı yada ödülü vermeniz tamamen yanlıştır.Bu şekilde her seferinde havlayacak ve ödül alana kadar bırakmayacaktır.Ona bunun yanlış olduğunu belirtmeniz gerekir.Buda iyi bir eğitimden geçmektedir.

Bütün bunlara rağmen aşırı havlama sorununa çözüm bulamadıysanız en yakın zamanda bir Veterinere gitmeniz gerekebilir.Bir sağlık problemi yaşıyor olabilir.Vakit kaybetmeyin.

Bir konumuzun daha sonuna geldik.Köpeklerde aşırı havlama sorunu çözümü, köpeğim neden çok havlıyor gibi soruların cevaplarını verdik.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın