Genel

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Köpekler doğası gereği bazı durumlarda havlayabilirler. Hiç havlamayan bir köpek yoktur, ancak bazı köpeklerde havlama durumu aşırı olabilir. Bunun sonucunda rahatsız olunması da muhtemeldir. Bu yüzden bu konuyla ilgili eğitimler verilmektedir. Bu makalemizde havlama sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Köpekten köpeğe değişecek şekilde bazı köpekler çok havlamayı severken bazı köpekler ise çok nadir havlarlar. Biz ise normal çok havlamaya meyilli olmasa da aşırı havlayan köpeklerin neden havladığını ve soruna nasıl çözüm bulabileceğimizi maddeler halinde belirteceğiz. Köpeklerde Aşırı Havlama sorunu çözümü için önce köpekler neden çok havlar? bunun cevabını bilmemiz gerekiyor.

Köpekler Neden Çok Havlar?

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

 • Sebepsiz havlama çok sık rastlanan durumdur ve daha çok süs köpekleri cinslerinde bu problem yaşanır.
 • Köpekler ihtiyaçlarını belirtmek için havlayabilir.
 • Bulunduğu yerden başka bir bölgeye bırakılması sonucunda havlar.
 •  Sahibini yada sevdiklerini tehlikede hissederse havlayarak tepki gösterir.
 • Oyun sırasında heyecan nedeniyle havlayabilir.
 • Diğer hayvanları gördüğü zaman bu şekilde tepki verebilir.
 • Onları küçük bir yere hareketsiz bir alana sadece tek başına bıraktığınızda havlama durumu oluşur.
 • Eğer onu yanınızda olmaya sürekli alıştırdıysanız sizden ayrıldığı zaman havlayabilir.
 • Baskın bir hal olduğunu göstermek için kendini belli etme durumları için havlayabilmektedir.
 • Sosyalleştirilme konusunda başarılı olunmamış, küçük yaşlardan itibaren bunu yapmayan köpekler havlama durumu yaşanır.
 • Eğitim sırasında eğer ödül verilirken dikkatli olunmazsa köpek havlamayı ödül sanabilir bu yüzden havlamayı tercih edebilir.

Yukarıdaki nedenler bir köpeğin en çok havlama nedenleri arasında gösterilmektedir. Köpeklerde aşırı havlama sorunu çözümü aslında basit gibi dursa da incelenmesi gerekir. Köpeğim neden çok havlıyor?

Köpeğim çok havlıyor ne yapmalıyım?

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Eğer köpek siz evde yok iken havlıyorsa bunu değiştirmek gerçekten de çok zordur. Bunun için evden çıkmadan önce köpeğinizin tüm her şeyinin yerli yerinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mesela suyu yerinde mi? yeterli alanı var mı mutlu mu? oyuncaklarını koydunuz mu? tüm bunları eksiksiz şekilde yapmalısınız ki onun mutlu olduğunu hissetmelisiniz.

İtaat konusunda iyi eğitim verilmiş köpek havlama konusunda da çok başarılıdır. Çünkü ona göre havlamanın yanlış bir şey olduğunu ona öğretmelisiniz bu sayede aşırı havlamadan uzaklaşabilir. Sadece sizler açısından değil komşularla olan ilişkilerinizde problem yaratabilecek bir durumdur.

İlgi Bekliyor Olabilir

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Köpeğiniz siz evin içindeyken de çok havlıyorsa büyük ihtimal sizden ilgi bekliyor yada yanlış yaptığınız şeylerden ötürü havlıyordur. Bu yanlış şeyler nedir diyorsanız en çok yapılan yanlışlardan biri köpeğin egzersiz ihtiyaçlarını gidermemek, köpek havladığı zaman hemen dışarı çıkıp onu sevmek en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü bunu ödül olarak algılar ve havladığı zaman sevildiğini düşünür.

Onu arada bir içeriye sokuyorsanız ve bu sefer içeri girmesine izin vermediyseniz bunun için bunu yapabilir. Ayrıca köpeklerin günlük olarak yürüyüşe çıkartılması gerekir. Bu yürüyüşlerde tasma kullanılmalıdır. Köpeklerde tasma eğitimi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.  Nasıl eğitirseniz o şekilde devam edecektir. Bu yüzden yavru bir köpeğe sahipseniz bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Havladığı Zaman Ödül Vermeyin

Köpeklerde Aşırı Havlama Sorunu Çözümü

Köpek havladığında ona sevdiği mamayı yada ödülü vermeniz tamamen yanlıştır. Bu şekilde her seferinde havlayacak ve ödül alana kadar bırakmayacaktır. Ona bunun yanlış olduğunu belirtmeniz gerekir. Buda iyi bir eğitimden geçmektedir.

Bütün bunlara rağmen aşırı havlama sorununa çözüm bulamadıysanız en yakın zamanda bir Veterinere gitmeniz gerekebilir. Bir sağlık problemi yaşıyor olabilir. Köpeklerde sık görülen hastalıklara ve hastalıkların belirtilerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir konumuzun daha sonuna geldik. Köpeklerde aşırı havlama sorunu çözümü, köpeğim neden çok havlıyor gibi soruların cevaplarını verdik.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu