Genel

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Köpeğiniz özellikle enerjik yapıya sahip ırklardan biriyse düzenli olarak yürüyüşe çıkartılması gerekecektir. Peki, köpeğinizi güvenle gezdirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda ideal bir köpek gezintisinin güvenle gerçekleştirilebilmesi için önemli tavsiyelere değineceğiz;

Köpek Gezdirme Tasması Alın

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Hangi çevrede olursanız olun köpeğinizi veya sizi bekleyen riskler her zaman söz konusudur. Üstelik köpeğiniz dışarıdaki birçok kişi için tehdit unsuru olarak kabul edilebilir. Çok hareketli köpekler dışarıdaki diğer insanlar tarafından görüldüğünde köpek her ne kadar zararsız olursa olsun korku duymalarına neden olur. Köpeğinizin insanlara korku salmasını istemiyorsanız sanırım tasma konusunda anlaştık demektir.

Köpeğinize internet veya pet shop aracılığıyla köpek tasması satın alabilirsiniz. Eğer köpeğiniz büyükse daha kuvvetli tasmalara yönelmeyi tercih edin. Unutmayın ki gezi sırasında bizim köpeği kontrol etmemiz gerekiyor.

En uygun köpek tasmaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpeğinizin Bulaşıcı Hastalığı Olmadığından Emin Olun

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Köpeğinizi gezdirirken diğer sahipli ve sahipsiz köpeklerin de hasta olmasını sanırım istemezsiniz? O halde yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Eğer köpeğinizin bildiğiniz bir hastalığı varsa gezinti için olabildiğince diğer evcil hayvanlardan uzak alanları tercih edin.

Köpeğinize Doğru Yürüyüş Şeklini Öğretin

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Doğru bir yürüyüş köpekleri güvenle gezdirebilmek için son derece önemlidir. Köpeğinizi gezdirirken daima ayak hizanızda yer almasına özen gösterin. Sizden en fazla bir boy kadar uzağa gitmesine izin verin. Köpeğinizin yanına diğer evcil hayvanlar yaklaştığında köpeğinizi nazikçe diğer tarafa çekin (Örneğin sağdaysa solunuza geçirin)

Köpeğinize yürüyüş sırasında komutlar vererek sahibi olduğunu hissettirin. Sadece yanında durup yürümeniz köpeğinizle aranızda kopuk bir iletişimin meydana gelmesine neden olacaktır.

Eğer köpeğiniz tasma kullanmamak için diretiyorsa Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım? isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Dinlenmesi için Zaman Tanıyın

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Köpeğinizle gezinizin sürekli olmamasına dikkat edin. Özellikle sürekli kapalı bir alan içerisinde duran köpek dışarı çıktığında çok hızlı hareket edecek ve kendini kısa süre içerisinde yormayı başaracaktır. Zaman zaman ona durup dinlenmesi için zaman tanımayı es geçmeyin. Böylece ona dinlemesi için zaman tanıyarak daha keyifli bir gezintinin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Gezilerinizi Maksimum 1 Saat ile Sınırlandırın

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Gezilerinizin süresinin maksimum 1 saat olmasına özen gösterin. Evinize geri geldiğinde kaybetmiş olduğu enerjiyi tekrardan toplayabilmesi için köpeğinize uzun bir dinlenme molası vermeyi unutmayın.

Köpeklerde Tasma Seçimi

Köpekler Nasıl Gezdirilir? Köpek Gezdirme Tavsiyeleri

Köpeklerle yürüyüş yaparken tasma kullanmanın gerektiğinden bahsettik. Burada önemli noktalardan bir tanesi de tasma seçimidir. Tasma seçimi yaparken pek çok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Köpeğinizin büyüklüğü tasma için oldukça önemlidir. Küçük bir tasma tercih ederseniz köpeğiniz rahatsız olacaktır. Bunun için tasmanın boyutu önemlidir. Köpeğiniz büyüdükçe tasmasını da değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanında tasmanın ergonomisine de önem verilmelidir. Dolayısıyla yumuşak malzemelerden yapılmış güvenli tasmaları tercih etmek daha doğru olacaktır.

Köpek için Tasma ve Kayış Seçimi Nasıl Yapılır? isimli yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu