Genel

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Köpek maması seçerken akıllara gelen sorulardan bir tanesi mamanın tahıl içerip içermemesi hakkında karar vermektir. Bu sorunun cevabı köpeğin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterecektir, ancak yapılan çalışmalar sonucunda köpekler için tahıllı mamaların zararlı olabileceği ortaya koyulmuştur. Bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tahılsız Köpek Mamasının Geçmişi

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Köpek mamaları üretilmeden önce köpeklerin beslenmesinde ve doğal yaşamlarında protein bakımından yüksek et ürünleri kullanılıyordur. Doğal yaşamda bulunan köpekler avlarını buna göre seçerek avlanıyorlardı. Dolayısıyla köpeklerin beslenme programlarının içerisinde tahıl gibi ürünler yer almıyordu.

Buradan yola çıkarak köpek mamaları hazırlandı ve bu mamaların içerisinde tahıl gibi ürünler yer almıyordu. 2. Dünya Savaşının çıkmasıyla beraber köpeklerin beslenme programına düzenleme getirilmesi gerekti. Köpek mamalarının maliyetini düşürmek için içerisine mısır, buğday, arpa gibi ucuz dolgu malzemeleri eklendi. Her ne kadar köpeklerin beslenme sistemlerinde tahıllara yer olmasa da o zamandan beri hala köpek mamalarının içerisinde mısır, buğday gibi ürünler yer almaktadır.

Köpekler vahşi hayattan evrimleşmesine rağmen, hala sindirim sistemleri ilkeldir. Bu yüzden karmaşık karbonhidratları ve tahılları sindirmesi zor olacaktır. Buna bağlı olarak köpeklerde bağırsak iltihabı, gıda alerjisi, obezite gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Köpeklerde Gıda Alerjisi

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Köpeklerin mama tüketmemesi ve iştahsızlık oluşmasına yol açan en temel sebeplerden bir tanesi tükettiği mamanın içerisinde yer alan bazı ürünlere karşı alerjisi bulunmasıdır. Eğer aşağıdaki belirtilerden bazılarını görüyorsanız veteriner hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

 • Aşırı şişkinlik
 • Gevşek dışkı / ishal
 • Deride döküntü ve cilt tahrişleri
 • Kaşıntıyı gidermek için kronik yalama veya ısırma
 • Kusma
 • Sık kulak enfeksiyonları

Gıda Alerjisine Karşı Risk Grubunda Yer Alan Irklar 

Yapılan bir takım araştırmalar sonucunda, bazı köpek ırklarının gıda alerjisine yatkın olduğu ortaya çıkmıştır. Bu köpek ırkları ise şunlardır:

Tahılsız Köpek Mamalarının Yararları

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Günümüzdeki veterinerlerin büyük bir kısmı köpekler için uygun mamaların içeriğinde sadece küçük bir bölümünde tahıl yer almasını uygun görüyor. İdeal bir köpek mamasının en az %60’ının et, en az %15’inin sebze ve meyve, en fazla %10’unun tahıllı gıdalardan oluşmalıdır. Tahılsız köpek mamaları daha yüksek protein ve hayvan yağı içerirken daha düşük karbonhidrat içermektedir. Bu yüzden kolay sindirilebilmektedir.

Tahılsız köpek mamalarının diğer faydaları ise şunlardır:

 • Köpeklerin daha uzun süre tok kalmasına yardımcı olur ve daha az sıklıkta yemek yemesini sağlar.
 • Köpek maması alerjilerini azaltabilir.
 • Daha fazla enerji sağlar.
 • Daha az ve daha küçük dışkı,
 • Daha sağlıklı cilt,
 • Daha parlak ceket,
 • Daha az tüy dökülmesi,
 • Daha iyi ağız kokusu,
 • Azaltılmış şişkinlik olarak sıralanabilir.

Ayrıca, Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Tahıllı Köpek Maması Kullanıyorum, Tahılsız Köpek Mamasına Geçmeli Miyim?

Eğer köpeğinizin sağlığı yerindeyse, mamasını seviyorsa, sorunsuz bir şekilde mamasını tüketiyorsa herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. Yine de kullandığınız köpek mamasının paketinin üzerindeki besin tablosunu inceleyerek bir karar verebilirsiniz. Eğer ilk sırada yer alan ürünler mısır, buğday, soya gibi besinlerse mamayı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Köpeğinizin mamasını değiştirme sürecini 7-10 güne yayarak yapmalısınız. Aniden mama değişimi yapmak köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir.

Düşük Karbonhidratlı Mamalar En İyisi Mi?

Genellikle köpek sahipleri tarafından böyle bir düşünce öne sürülmektedir, ancak bu tamamen doğru değildir. Köpek mamasının içeriğinde yer alan karbonhidrat kaynağı tahıllı gıdalardan geliyorsa, sorun oluşturabilir. Ancak sebze kaynaklı karbonhidrat yer alıyorsa sorun oluşturmayacaktır. Köpek mamasının içerisinde yer alan patates, yeşil bezelye, nişasta gibi ürünler sorun yaratmayacaktır. Hatta bu sebzeler köpeğin beslenmesi için yararlıdır.

Tahılsız Köpek Maması Tavsiyeleri

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Sizler için seçmiş olduğumuz tahılsız köpek mamalarını incelemenizi ve denemenizi tavsiye ederiz. Köpeğinizin sağlıklı ve tam beslenmesini sağlamak için en ideal 5 mamayı sizlerle paylaşıyoruz.

Brit Care Sensitive Tahılsız Geyik Etli Hipoalerjenik Köpek Maması 

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Brit Care tarafından hazırlanmış olan bu mama içerisinde tahıl barındırmamaktadır. Geyik etinden üretilmesiyle beraber köpeklerin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteini karşılamaktadır. İçerisinde yer alan hayvansal gıdaların yanı sıra patates, elma gibi meyve ve sebzelerle güçlendirilmiş bir yapıya sahiptir.

Bu mamanın içeriğinde %25 protein, %14 yağ ve %10 nem bulunmaktadır. Aynı zamanda A, B grubu, C, D ve E vitamini içeren yapısıyla köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarının gelişmesini ve tüylerinin güçlenmesini sağlar.

Brit Care köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

En kaliteli köpek maması markalarından bir tanesi olan Hills tarafından üretilmiş olan bu mama orta boyutlu, yetişkin köpekler için oldukça idealdir. İçerisinde tahıl yer almamasının yanı sıra besleyici yapısı sayesinde köpeklerin sağlıklı yaşamını destekler. Balık seven köpekler için en iyi tercihlerden bir tanesidir. Ton balığının yanı sıra köpekler için sağlıklı olan patates, pancar, keten tohumu gibi bitkisel gıdalar da içermektedir.

Bu mamanın içeriğinde %22.2 protein, %15.7 yağ yer almaktadır. Bunun yanı sıra köpeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallere sahiptir. Ayrıca ton balıklı mama olduğu için Omega-3 ve Omega-6 bakımından oldukça zengindir. Tahılsız olmasının yanı sıra katkı malzemesi içermeyen doğal bir mamadır.

Hills köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Balkabaklı Kuzu Etli Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Ülkemizde yer alan en iyi mama markalarından bir tanesi olan N&D tarafından hazırlanmış bu mamada tahıl içeriği bulunmamaktadır. Köpeklerin en sevdiği hayvansal gıdalardan bir tanesi olan kuzu etinden yapılmış olan bu mama aynı zamanda balkabağı ile zenginleştirilmiştir. Çoğu köpek ırkı için balkabağı sevilen bir besin olarak görülmektedir. Dolayısıyla seçici damak tadına sahip olan köpekler için de uygun bir mamadır. Bununla beraber besleyici bir içeriğe sahiptir.

Mamanın içeriğinde %28 oranında protein, %18 oranında yağ, %9 oranında nem bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan çeşitli meyve ve sebzeler sayesinde vitamin ve mineral bakımından besleyici bir yapıya sahiptir. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini de içerisinde barındırmaktadır.

N&D köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Orijen Puppy Tahılsız Tavuklu Yavru Köpek Maması

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Orijen markası tarafından üretilmiş olan bu mama küçük ırklar için oldukça idealdir. Yine en kaliteli mama markaları arasında zirveye oynayan üreticilerden bir tanesi olan Orijen’in üretmiş olduğu bu mamanın içeriğinde tahıl yer almamaktadır. Özellikle hayvansal gıdalardan üretilmiş bu mamanın içeriğinde %85 oranında et bulunmaktadır. Kümes hayvanları ve balıklarla desteklenmiş olan bu mama köpeklerin doğal beslenmelerine uygun olarak üretilmiştir.

Bu mama yavru köpekler için özel olarak üretildiğinden dolayı diğer mamalara oranla daha yüksek protein oranına sahiptir. Mamanın içeriğinde %38 protein, %20 yağ ve %5 nem bulunmaktadır. Bu değerleriyle beraber yavru köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Orijen köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Acana Senior Tahılsız Tavuk ve Balıklı Yaşlı Köpek Maması

Köpek Mamalarında Tahıl Olmalı Mı? Tahılsız Köpek Mamaları Hakkında Her Şey

Yavru ve yetişkin köpekler için mama önerisi yaptıktan sonra yaşlı köpekler için de tahılsız mama tavsiyesinde bulunmak gerekir. 7 yaş üzerinde olan köpekler için hazırlanmış olan bu mama dengeli protein, yağ ve enerji oranı sunmaktadır. Aynı zamanda yaşlı köpeklerde sık görülen kemik ve eklem ağrılarına karşı etkili bir yapıya  sahiptir.

Acana tarafından hazırlanmış bu mamanın içeriğinde %33 protein, %14 yağ bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli meyve ve sebzelerle desteklenmiş olduğu için köpeklerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri dengeli şekilde karşılamaktadır. Paketin üzerinde yer alan beslenme tablosuna göre uygun porsiyonları köpeğinize sunabilirsiniz.

Acana köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu