İş Köpekleri

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Boxer köpek ırkı Türkiye’de fazlaca bulunan bir cins olma özelliği taşır. Sizlere bu konumuz içerisinde Boxer köpek özellikleri, bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Boxer Kökeni

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Boxer köpek köken olarak Almanya’ya dayanan bir ırktır. Bu köpeğin ataları olan Mastif tipi iki köpeğin çaprazlanması sonrası elde edilmiştir. Bu köpekler ilk başlarda av, boğa dövüşlerinde ve araba çekmek için kullanılan bir ırktır. Fakat daha sonra bu köpekler daha sakin bir yapıya kavuşturulmuştur. Şuan bekçi köpeği, koruma köpeği, iş köpeği olarak tercih edilmektedir. Tüm bunların yanında bambaşka yetenekleri de bulunmaktadır.

Boxer Özellikleri

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Güçlü bir vücuda sahiptir.Kürk kısmı son derece sık ve parlaktır. Lekeleri vardır bu lekeler genelde kahverengi tonları şeklinde olabilmektedir. Beyaz yavrular Boxer üreticileri tarafından sevilmeyen türdür. Hatta çoğu kulüp bu türlerini kaydetmemektedir.

Kuyrukları çoğunlukla kesik yapıdadır. Birçok ülkede kuyruk ve kulak kesimi yasaklanmış durumdadır. Başının vücuduyla doğru orantılı şekilde olması gerekir. Dişleri ve dili ağzı kapalıyken gözükmez. Burun yapısı büyük rengi ise siyahtır. Gözlerinin rengi koyu renktedir. Kuyruğunu genelde yukarı şekilde taşımaktadır.

Ağırlık: Erkeklerde 27 – 32 kg / Dişilerde 24 – 29 kg
Boy: Erkeklerde 56 – 63 cm / Dişilerde 53 – 61 cm
Yaşam Süresi: 11-14 yıl

Boxer Köpek Karakteri

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

 • Son derece mutlu cok meraklı, enerjisi kuvvetli bir cinstir.
 • İtaat konusunda son derece başarılıdır.
 • Ailesiyle yakın olmak onu sevindirir.
 • Sosyalleştirme döneminde iyi bir şekilde eğitim almışsa diğer köpeklerle ve hayvanlarla çok iyi anlaşabilir.
 • Koruma konusunda oldukça başarılıdır.Ailenizi ve sizleri çok iyi korur.
 • Tanıdıklara karşı iyidir ama tanıdık olmayanlara karşı dikkatli bakar.
 • Sürekli olarak insanlarla vakit geçirmek istemektedir.
 • Yaşlanmış olsalar da vücutları aynı şekilde kalır.
 • Polis ve Askeri görevlerde başarı ile bu ırktan faydalanılmaktadır.
 • Boxer Köpek ilk defa köpek besleyeceklere uygun bir ırk değildir.
 • Eğitim küçük yaşta başlamalı ve disiplin çok önemlidir.
 • Boxer köpek özellikleri kötü olarak ise Aşırı Salya ve Horlama görülebilir.
 • Boxerlar çok havlayan bir köpek cinsidir.

Boxer Bakımı

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Apartman dairesinde beslenebilir ancak yeterli egzersiz imkanı sağlanmalıdır. Ev içerisinde sürekli hareket halindedirler geniş bir bahçe onları çok daha mutlu edecektir. Çok soğuklara ve çok sıcaklara karşı dirençsizdirler o yüzden bahçede bakılacaksa bunlara dikkat edilmesi gerekir. Egzersiz ihtiyacı olarak günlük güzel bir egzersizden geçmesi gerekir. Egzersiz ihtiyacını karşılamak için beraber top oynanabilir.

Tüylerinin kısa olması nedeniyle bakım oldukça basittir. Haftalık olarak fırçalayabilirsiniz. Son derece temiz köpeklerdendir kendilerini temizlemesini bilirler.

Boxer Sağlığı

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler ortalama olarak bir köpek ömrü kadar hayatlarını sürdürebilmektedir. Ancak genetik olarak taşıdığı ırklardan ve fiziksel yapısında dolayı yatkın olduğu bir takım hastalıklar vardır. Bunlar; cardiomyopathy, sub-aortic stenosis, kalça displazisi, omurga sorunları, kalp hastalıkları, allerjiler, beyaz boxer’larda sağırlık riski, ileri yaşlarda kanser riski olarak sıralanabilir.

Boxer Çocuklarla İlişkisi

Boxer Köpek Özellikleri ve Bakımı

Boxer ırkının görünümü oldukça sert olarak durabilir, ancak içerisinde bir melek barındırmaktadır. Bu köpeklerin çocuklarla arası oldukça iyidir. Onlara karşı sevgi beslemektedir. Genel olarak diğer hayvanlarla ve köpeklerle de anlaşır. Ancak yabancılara karşı mesafeli davranış gösterebilmektedir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.3

Özet

Boxer ırkı çok eski zamanlardan beri hayatta olan bir ırktır. Aslen Almanya kökenli olan bu köpekler ülkemizde de fazlasıyla tercih edilmektedir. Boxer ırkı hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. Bende baxser köpek sahiplenmek istiyorum 5 ayligi gecmemis olabilir ucretlide sahiplenebilirim..kutahyadayim ama eskisehir ve bursayada almaya gelebilirim

 2. 2017 yılı Temmuz ayinda 7 yaşinda dişi boxer tigerimi kaybettim (öldü) eger evde besleyecekseniz ve kendiniz bakmayacaksaniz kesinlikle almayin.Son derece duygusal , aşırı ilgi bekleyen , harika dostlar.Eger ona beklediği ilgiyi sevgiyi veremez seniz sizden baskasi ilgilenmek zorunda kalırsa
  onu kaybedebilirsiniz.

  1. Merhaba köpeğiniz hala duruyorsa sahiplenmek isterim. Marmaris te büyük bahçeli evim var çok mutlu olacaktır
   05321662219

  1. 5aylık boxer elımde bazı nedenlerden vermek ıstıyorum asıları tamam uysal sadece ası parasını ısyıyorum

 3. mehabalar yavru boxer varsa bende sahiplenmek istiyorum
  0533 426 33 08
  uygun fiyat ile de sahiplenebilirim

 4. Eskişehir’de 1+1 bir evde yaşıyorum. Bakıma ihtiyacı olan 6 aylık boxer cinsi köpek sahiplenmeyi düşünüyorum. Fakat ben ve arkadaşım çalışıyoruz. Bir süre evde yalnız kalma durumu yaşanabilir. Sizce bir sıkıntı olur mu köpek için? İlk defa köpek besleyeceğim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

   1. Merhaba. Eğer sizin için de uygunsa sahiplenebilirim. Okul saatleri arasında evde olmayacağım onun haricinde her türlü ilgilenmeyi ve zaman harcamayı düşünüyorum.

    1. Yavru hala bende asilari yaptirdim 4 aylik su anda sadece asi paralarini istiyorum750 tl bunu kabul ederseniz mesaj atin

 5. Selamın Aleyküm öncelikle ben sadık akıllı sahibine bağlı köpek arıyorum
  Köpekler :
  1.Dogo Argentino
  2.Alman Kurdu
  3.Boxer
  Sizce bu 3 köpekten hangisini almalıyım bana
  yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim. 🙂

  1. Eğer ilk köpek alıyorsan alman kurdu diyorum eğitimi kolay ve beslenebilirlik açışından ideal bir köpektir. Eğer ilk değilse boxer besleyebilirsin Boxer’lar alman kurtlarına göre daha saldırgan yapıdadırlar koruyucu görevini laikine getirirler ama genede ideal köpektir.Sana Dogo Argentino’yu tavsiye ve almanı istemem dogolar pittbul kadar inatçı koruyucu bekçidirler.Dogo’lar pittbul’lardan daha saldırgan olurlar çünkü köpekte 3 4 tane saldırgan ve vahşi köpeğin genlerini almışlardır. bu tür köpekleri ben sen biz gibi insanlar besleyemez vahşi köpeklerle uzmanlaşmış onlara alışkın profesyonel kişiler ancak eğitir ve bakabilirler.Alanlarda korkudan bişey yapamazlar veya köpeği kasıtsız ve yanlışlıkla öldürebilirler.Çünkü ne yapacağını bilemezler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu