İş Köpekleri

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı – Akita İnu Hakkında Her Şey

İş Köpekleri sınıfındaki köpekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu konumuz içerisinde Akita inu Özellikleri bakımı nasıl bir köpektir bu bilgileri paylaşacağız.

Akita İnu Kökeni

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

Bu köpek Japonya kökenli bir köpek türüdür. Japonya’nın Honshu adası Akita bölgesinden ismini alır. Yüzyıllardır yapısı değiştirilmeden korunabilmesi büyük başarıdır. Japonya’nın sevilen köpeklerindendir.

Aslında bu köpek en başlarda Japon İmparatorluğunu korumak için faydalanılmış daha sonralarına ise geyik avı, dövüş, kızak köpeği olarak kullanılan bir köpek haline gelmiştir. Av konusunda da oldukça iyidir. Çok Yoğun kar olsa da başarıyla av yapabilir. Su kuşlarını çıkartma konusunda çok iyidir.

Akita İnu ÖzellikleriAkita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

Akita bir Japon köpeğidir. Oldukça iri boyutta vücudu fazla olan güçlüce köpeklerdendir. Bakışları bile farklıdır. Kasları son derece güçlü ve kafası vücuduna oranla büyüktür. Göğsü derindir .Baş kısmı üçgen bir görüntü içindedir.

Duruşuyla beraber kendini rahatlıkla fark ettirir. Küçük ama dik kulakları vardır. Gözleri koyu kahverengi rengini almıştır. Dudaklarının rengi siyah renktedir dilinin rengi ise pembe renktir. Genelde Kuyruğunu kıvırarak taşımaktadır. Çok iyi bir yüzücü olma özelliği taşır. İki tip tüyü vardır hem kalın hem ince tüyleri bulunur. Bu sayede hem sıcaktan hem de soğuktan korunabilmektedir.

Ağırlık: Erkeklerde 34 – 54 kg / Dişilerde 34 – 50 kg
Boy: Erkeklerde 66 – 71 cm / Dişilerde 61 – 66 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Akita İnu Karakteri

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

Akita özellikleri karakteri açısından son derece sakin bir formdadır. Bu köpeklerin genel olarak mizacı şu şekildedir:

 • Başına buyruk takılma huyları vardır.
 • Ailesine karşı dikkat içerisindedir.
 • Yavru aldığınız bu köpeği eğitmekte zorlanabilirsiniz o nedenle inatçı bir şekilde hareket etmeniz gerekir.
 • Çok iyi bir koruma köpeği olma özelliği taşımaktadır.
 • Akita inu özellikleri arasında en çok dikkat çeken özelliği koruyucu olmasıdır.
 • Yemek problemi yaşayabilir.
 • Eğitim verilerek bu problem çözülebilir.
 • İtaat konusunda çok kolay sıkılabilen bir ırk olduğu için ısrarcı olmakta fayda vardır.
 • Akita inu ırkının değişik bir ses tonu vardır ama çok nadir havlarlar.
 • Japon halkı, ailelerini bu köpeklere emanet bırakır.

Akita İnu Bakımı

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

 

Bu köpek imkanları sağlanması durumunda ev hayatına adapte olabilir. Fakat geniş bir alan onu çok daha rahat ettirir. Köpeğinizin daha mutlu bir yaşam sürmesi için geniş bir bahçede beslemeniz daha doğru olacaktır.

Hem kalın hemde kısa tüyleri olması sebebiyle bakımı zordur. Tel bir fırça yardımıyla sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Yıkanma konusunda ise çok gerekli olan durumlarda yıkanması gerekir. Yıkamak bu köpeğe zarar verebilir. Yılın 2 zamanı aşırı tüy değiştirebilirler. 

Akita İnu Sağlığı 

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

Bu köpekler ortalama olarak bir köpek yaşantısı kadar hayatlarını sürdürürler. Genel olarak sağlıklı bir ırktır ancak çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; kalça çıkığı, koroner kalp hastalığı ( CHD ), progresif retinal atrofi (PRA) olarak sıralanabilir.

Akita İnu Çocuklarla İlişkisi

Akita İnu Özellikleri ve Bakımı - Akita İnu Hakkında Her Şey

Bu köpeklerin sosyal ilişkisinin iyi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Genel olarak diğer köpeklerle anlaşamamaktadır. Aynı şekilde diğer hayvanlarla da arası iyi değildir. Diğer hayvanların olduğu yerde kesinlikle serbest bırakılmaması gerekir.

Ailesi içerisindeki çocuklarla arası iyi olsa da aile dışındaki çocuklara karşı tolerans sağlamaz. Eğer böyle bir durum oluşursa ısırmayı tercih edebilir. Dolayısıyla bu duruma dikkat edilmelidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.1

Özet

Akita İnu, tam bir görev köpeğidir. Kendisine verilen işi büyük bir hevesle yerine getiren bu köpekler aynı zamanda sevimli bir görünüme sahiptir. Akita İnu ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Öncelikle merhabalar.
  7-8 ay önce arkadaşımın vermek zorunda olduğu bir akitayi sahiplendim.oncelikle daha önce chow chow ve Alman kurdum vardı.ama bu köpeğin yeri bende çok ayrı oldu.5 erkek çocuktan sonra doğan kız çocuk gibi öyle bir sevdiriyor kendini.oncelikle kesinlikle başına buyruk.bir şeyi ciddi bir ses tonuyla söylemediğiniz zaman kesinlikle umursamiyor.tuy dökmesi inanılmaz eğer evde tek yaşıyor ve çalışıyorsanız kesinlikle almayın her akşam ev süpürmek zorunda kalırsınız.benim ki hiç eve isemezdi ama regl döneminde halıya istemeye başladı.onune gecemedim.cok sık egzama oluyor.veteriner soğuk iklim köpeği olduğu için olduğunu söylüyor.3 ayda bir egzama aşısı vurulacak mis.benimkinde saldırma huyu yok.yemegine dokunmadiklari sürece tabi:)kedilerle bile oynamaya çalışıyor.sahiplenme duygusu çok yüksek eve başkası geldiği zaman kapıda bekliyormuş ben gelicem diye.bi de genellikle evde olmadığında ya benim yatağımda yatıyor ya da herhangi bir kıyafetinin üstünde:)

 2. BEN DE BUGÜN BİR YAVRU SAHİPLENMEK İÇİN BİR UZMANLA ANLAŞTIM. DİŞİ BİR SAFKAN JAPON AKİTA İNU YAVRUSU ALIP SAHİPLENECEĞİM. AMA BU ALFA OLAYI DOĞRUSU GÖZÜMÜ KORKUTTU. KONYADA İYİ BİR KÖPEK EĞİTMENİ VAR MIDIR ÖNEREBİLECEĞİNİZ?

 3. 2.5 aylıkken akita cinsi köpek sahiplendim petsoop dan aldım 3 gün içinde kanlı ishale yakalandi veterinere götürdüm durum kötü dedi kurtulamaz dedi petsoopu aradım hemen getir bana dedi İstanbul’dan Bursa’ya götürdüm arabamla aynı gün tedaviye başlandı 9 günlük tedavi sonrası kurtuldu çok şükür petsoopun sahibi çok ilgiliydi buradan çok teşekkür ediyorum kendisine kızımla ve bizimle 3 gün içinde çok iyi bir bağ kurmuştu 8 gün iyileşmesi zor demişti bizde hep beraber Bursa’ya tekrar gittik kucağınıza aldık oynamak istedik hali yoktu kızımın eşyasını bıraktık yanına döndük ertesi gün iyi haber geldi yemeğini yemeye başlamıştı tekrar Bursa’ya gittik teslim aldık eve getirdik şu anda bir yaşında ve çok mutlu .bize ne hırlası var ne havlaması var itati çok iyi uyguluyor mamasını aile bireyleri sırayla veriyor mamasını yerken seviyoruz mamasını yerken durdurup tekrar ye diyoruz bu nü yapmammizdaki amaç yemeği ben sana veririm bu yazıyı yazmadan amaç ilgili alakalı petsoopun olursa sorun olmaz .ve eğitiminde verirken bilinçli olmak lazım bilinçsiz eğitim her iki tarafa zarar verir sahiplenme den önce çok iyi araştırmak gerekir bilgi sahibi olduktan sonra sahiplenmek gerekir çevreden çok kişi bu ırkı alma dedi zor bir ırk dediler kendileri köpek baktıkları için söylenenin aksine çok sakin evde herkes oturunca o leydide bizimle oturup yatıyor oyun oynucamiz zaman oynuyoruz çok rahat bir irk

  1. Hangi petshop dan aldın bende almak istiyorum da bir akita inu evimizin bahçesinde beslicem yardımcı olursan sevinirim

   1. Bursadan hiç biyerden köpek almayın kandirilmayin paraniza yazık olur . Ben aldım ırkın da problem çıktı hayvan 3 ay boyunca yanımda durdu bir türlü gelişmedi harcadığım paraları saymiyorum bile . Aradım adam bana telefonda ısrarla sana ben safkan japon Akita gönderdim diyor . Ama değildi bu işi resmi yapan adamın yanına götürdüm 5 aylık olmuştu adamın 2 aylık akitalarinin yanında bizimki sıska gibi kaldı . Sonra aradım tekrar bu şekilde ikna oldu bi çalıştığı petsop arkadaşı varmış o bana 50 günlük bir yavru gönderdi köpek geldi 5 gün SONRA öldü ve ben bu duruma çok üzüldüm evdeki diğer Amerikan akıtan bile oturdu başından kalkamadi dokunamadim ona . Diyeceğim oki adamları arıyorum telefonlarıma bakmıyorlar dikkat edin üzülmeyin sonra sizde bu işi resmi yapan insanlardan alın 1000 lira fazla verin hiç problem değil eğer istiyorsanız yonlendirebilirim bu işi resmi yapıyorlar soy kütük belgesi scrsi anne baba herşey ulaşımı da sglayolar İsmet kılar arayın görüşün illa buradan alın demiyorum
    +90 537 668 8666 ben hiç pişman değilim aldığınız yavru en az 60 gün anne sütü almış olsun dikkat edin

  2. Merhaba, amerikan akita köpeğim 4 gündür veteriner klinikte kalıyor bugün durumu kötüleşti , kafasını hic kaldırmıyor desem yeridir kusmayla başladı ishalle devam ediyor . Serum tedavisi yanıt vermiyor mu yoksa hastalığın geçmesi uzun zaman mı alıyor , nasıl bir tedavi uyguladınız bilgi verirseniz sevinirim

 4. Merhaba, aylardır Akita İnu veya Shiba İnu aramaktayım. Ancak parayla can alınmasına karşı olduğumdan çok istememe rağmen bir Akita sahibi olamayacağım gibi. İstanbul/Beykoz’da bahçeli evimizde bakmak üzere Akita, Shiba veya Border Collie cinsi yavru köpek aramaktayım. Yardımcı olursanız sevinirim. Numaram: 05452900992

  1. SOHAYKO Sokak Hayvanlarini koruma dernegi su anda bir Akita yi ismi Hachi yi yuvalandirmaya calisiyor.Yaklasik 2 yasinda buyuk olsilikla sahipleri tarafindan terkedilmis bir can..Isterseniz internetten sohayko tr diye arayip temasa gecebilirsiniz.

   1. İlknur hanım Merhaba:

    Çok uzun zamandan beri sahiplenmek için bir akita uni köpek aramaktayım Çorluda 2,5 dönümlük bir bağ evimiz var ve tercihimizi illa ki akita olarak kullanmak istemekteyiz bize çok sevimli gelmekteder. Maalesef yavrularuna dahi cok ciddi rakamlar istenmektedir ve bizim de tercihimiz Hachi gibi sahipleri tarafından terkedilmiş köpelker yanından olmaktadır. Ne tür kriterler gerekmektedir sahiplanmek için.

  2. Merhaba 4 ay önce Bursa’da bir çiftlikte gayet sağlıklı hiç bir problemi yok denilerek ve güvenerek 3 aylık Akita inu aldık tabi parayla çünkü bu cıns barınaklarda yok 1 hafta sonra kelleşmezler oldu tüğlerinde veterinere götürdük köpek uyuzmuş aylarca aşılarla ilaçlı banyolarla iyileştirdik ki kulağında da iltihap oluşmuş Onur’a iyileştirdik harcadığımız paraları saymıyorum bile o yüzden parayla alıcaksanızda almadan önce veterinere gösterin tabi şimdi iyileştirdiğimiz için mükemmel bi akitamız var ve çok sadık duygusal korumacı bir köpek

   1. usta bende sahiplenebilirim. bir erkek bir dişimiz vardı erkek olan vefat etti. erkek ihtiyacımız var düşünürsen ulaşabilirsin. istediğinde gelip görebilirsin yavrucağı.

 5. Merhaba benim akita köpeğim erkek,ancak sorun yaşamaktayım.2 aylıktan beri benimle fakat mamasını yerken yere düşmüş bir mamayı vermek istediğimizde bile saldırıya geçip ısırmaya kalkıyor.Eşim sevmek istediğinde bile saldırmaya havlamaya başladı. Eğitimcimiz çok iyi haftada 2 kere eve geliyor kendisine sorduğumuzda alfa olma mücadelesi veriyor diyor.Bu konu hakkında ne yapabilirim. şimdiden yorum yapacak arkadaşlara teşekkür ederim

  1. Evet bizim akitamız şu an 6 aylık bizde zamanında aynı sıkıntıları yaşadık. Yeri çilek çöpü bile düştüğünde o almaya geilrken sen alırsın direk kapıyordu elini ancak eğitimciler ne der bilmem ama ben kendi araştırmamla çözdüm öncelikle hırlama ısırmaya kalkma olayı olduğunda ortamdan kaçmayın kazanmış olur ondan yüksekte gözlerinin içine bakarak sesinizi yükseltin korkmayın hırıltılı ses tonları ile bağırın bu onun kim daha güçlü onu hatırlatır eğer ısırma olayı olursa ısırırsa yani korkmıycaksınız ensesinden yakalayın ve yukarı çekin elinizi güvenli yerlerde tutun ve ensesini o şeklilde çekerken hırlıycaktır sizin ondan daha güçlü sesler çıkarmanız gerek ensesini tutarken bağırın sus otur şeklinde yani o şu an sizin üstünüze çıkmış kim daha güçlü onu göstermeniz gerek biz ne kadar sevmesek de ne kadar tavsiye etmesem de bi ara benim elimi bırakmadı çok ciddi ısırdı yarıyordu resmen bu arada bu tarz ciddi birşey yaptıgında evde boş bir oda olabilir bizde kapı arası var oraya koyup bir 15 dk sakinlemesini beklemek namına koyup hiç ilgi göstermeyip 15 dk sonra bırakıp bır daha kızmak ona kimin patron olduğunu göstercektir bizide bi ara çok ciddiye bindi iş benim elimi ısırdı biz tararken sonra hala hırlyordu biz git kapı arasına diye o anda kim varsa yanında bağarcaksınız sesinize dikkat edin tabi gidebiliyor yaşadım daha önceden. Eğer sizin dediğiniz yere gitmediyse ve aynı sekilde hırlıyorsa zor kullancaksınız yapacak bişsey yok ben tasmasını çok hızlı bir şekilde taktım ve öyle kapı arasına götürdüm bu da sizin sözünüzü dinlemesi gerektiğini öğretir öbür türlü istemediği bir şeyde hırlayıp kurtuluyorsa kazanmıs demektir şu an kendisi çok iyi bize en ufak hırlaması yok evin içide yaşıyor bizi alfa olarak kabullendi ancak zaman zaman misafirlere o agresifliği yapabiliyor o da iç güdüsüyle alakalıymış tanımadığı insanlara karşı ve öyle bir hırlama olayında artık ben kızarken bana bakıp hırlamak yerine kafasını eğip yere bakıyor bu tabloda kimin kazandığı bellidir

 6. Sadakatin temsili sahibine ve ailesine düşkünlüğü ile meşhur olan güzel ve şirin köpek cinsidir ülkemizde bir sürü kolay para kazanmak için köpek satıcıları var onun için dikkatli olmakta fayda var dikkatli olmakta fayda var Türkiyede akita denilince ilk gelen ismet beydir kendileri resmi üreticidir kendisine güvenebilirsiniz.
  akitainu.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu