İş KöpekleriSüs Köpekleri

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Lagotto Romaglono Kökeni

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

En eski ırklardan biri olan Lagotto Romaglono’nun kökeni İtalya’ya dayanır. 16. yüzyıldan beri süre gelen bir bilgiye göre Ravenna bataklıklarında ve Comacchio ovalarında yaşadığı ve oralarda bulunduğu bilinmektedir. Bu ırkın çok zeki olduğu bilinir, öyle ki bataklıklar üzerinde insanlarla birlikte çok uzun çalışmış ve bataklıkların tarım arazisi halini almasına yardımcı olmuşlardır.

19. yüzyıldan itibaren ise mükemmel odaklanabilme özellikleriyle Romagna bölgesinde ve düzlüklerde mantar bulmak için kullanılmışlardır. Ayrıca bu bölgede yer alan birçok su köpeğinin bu ırktan geldiği düşünülmektedir. Irkın resmi olarak kabul görme ve saf kanlılığının korunması için 1970 yıllarında çalışmalar başlamıştır. Sonraları ise pek çok uluslar arası köpek kulüpleri tarafından resmi olarak kabul edilmiştir.

Lagotto Romaglono Özellikleri

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Oldukça küçük ve minyon bir tipe sahip olan Lagotto Romaglono, ilgi gören ve her aile tarafından sevilebilecek kapasitede bir köpektir. Küçük yapısı bu köpeği oldukça şirin kılar ve zekâsı sahipleri tarafından hep anlatılır. Vücut yapısı olarak ele almak gerekirse, vücudu kare şeklini andırır.

Kas yapısı oldukça gelişmiştir ve sürekli dik duran bir iskelet yapısına sahiptir. Kafası vücuduna oranla daha büyük olan bu ırkın bacakları oldukça kuvvetlidir. Kulakları öne doğru sarkık konumda ve üçgen şeklindedir. Kulaklarıyla orta hizada yer alan gözleri yuvarlak ve büyüktür.

Göz rengi kahverengi ve koyu sarı arasında değişkenlik göstermektedir. Burnu koyu kahve, hafif ciğer rengi ve açık kahve tonlarında olabilir. Dişleri makas ısırışıyla kapanır ve güçlü çene yapısı vardır. Kürkü beyaz, kahverengi, krem ya da yer yer beyaz ve krem üzerine pas şeklinde desenlerin olduğu şekilde çeşitlilik gösterir. Kıvırcık bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri oldukça sık ve yoğundur. Çalı ve dikenlerin arasında mantar ararken derisinin zarar görmemesinin nedeni kürk yapısıdır.

Ağırlık: Erkeklerde 13 – 16 kg / Dişilerde 11 – 14 kg
Boy: Erkeklerde 43 – 49 cm / Dişilerde 36 – 41 cm
Yaşam Süresi: 16  yıl

Lagotto Romaglono Karakteri

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

 • Birçok insan için mükemmel köpek olarak anılan Lagotto Romaglono, oldukça çevik, atik, hareketli, zeki ve çalışkan bir köpektir.
 • Bu köpeği sürekli yatarken ya da uyuklarken görme ihtimaliniz neredeyse yoktur.
 • Zekâsının oldukça gelişmiş olmasından kaynaklı ona sürekli zekâ egzersizleri yaptırmanız, zihnini daha da açmanız gerekmektedir.
 • Bunu yapabilmek için oyun oynamanız yeterlidir.
 • Arama, bulma, insan izi sürdürme, kokuları tanıtma gibi küçük çaplı eğlenceler hem köpeğinizi mutlu edecek hem de onun için yeni bir zihin egzersizi olacaktır.
 • Bu ırkın koku alma özelliği oldukça gelişmiştir.
 • Aldığı bir kokuyu asla unutmaz ve nerede duysa tanır.
 • Koku alma özelliğinden kaynaklı olarak yer mantarı bulma konusunda yetiştirilmiştir ve işini en iyi şekilde yapar.
 • Sahibine karşı aşırı sadık ve itaatkârdır.
 • Sıkıntı yaşatmayı ve yaşamayı sevmez.
 • Her zaman sevecen ve nazik yapısını korur.
 • Çocuklarla iyi anlaşır ve kolay eğitilebilir bir köpektir.
 • Eğer sosyalliğe açık bir ortamda büyürse diğer hayvan ve köpeklerle de çok iyi anlaşabilir.
 • Bu ırk tam bir tehlike uyarıcısıdır.
 • Lagotto Romaglono İsveç’te oldukça popüler bir köpektir.

Lagotto Romaglono Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Tüylerinin sık, yoğun ve kıvırcık olmasından kaynaklı bu ırkın bakımı hakkında çok fazla kişiden çok değişik bakım hikâyeleri duyma ihtimaliniz vardır. Kimisi yılda birkaç kere tıraş edilmesini söylerken, bazıları düzenli fırçalama yapılması gerektiğini ve tıraşa gerek olmadığını söyleyebilir. Bazı sahiplerde bu ırkın tüy bakımının oldukça yorucu olduğunu söylerken bir kısmı yaşayarak ve gözlemleyerek bakım yapmanın daha doğru olduğunu savunabilir.

Kısaca bakım konusunda tavsiye vermek gerekirse; Lagotto Romaglono’nun sık tüyleri neredeyse hiç dökülmez, düzenli olarak her gün bir defa fırçalamanız yeterli olacaktır. Aksatmamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim çünkü bu ırkın tüyleri kıvırcık ve sık olduğu için çok çabuk keçeleniyor. Fırçaladıktan sonra fırçada kalan tüylerin sayısını gördüğünüzde ne kadar az tüy döktüğünü anlayacaksınızdır.

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Lagotto Romaglono çok fazla egzersize ihtiyaç duyan bir köpek cinsidir. Bu ırk için düzeli bir egzersiz programı şarttır. Kendi içgüdülerinden meydana gelen doğal arayıp bulma ve alma durumu bu köpekler için en güzel egzersizlerden biridir. Sahipleriyle birlikte yürümeyi ve bir şeyler aramayı seven bu köpekleri bu egzersizle daha da mutlu edebilirsiniz. Bunun dışında su köpeği olarak tanımlandıkları için suyu ve yüzmeyi çok severler. Düzenli aralıklarda onu yüzmeye de götürebilirsiniz. Bunun dışında çamuru ve çamurda oyun oynamaya bayılırlar.

Günlük aktivite ve egzersizlerini karşılayabildiğiniz takdirde ev yaşamı ya da apartman içi hayatı için uyumlu bir köpektir fakat bilmenizde fayda var diye düşünüyorum, bu ırk günde en az 3- 4 defa yürüyüşe çıkmak ister. Bu nedenle etrafı çitlerle çevrili küçük bir bahçe onun için oldukça idealdir.

Lagotto Romaglono Sağlığı

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler diğer köpek ırklarına oranla çok daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Aynı zamanda oldukça da sağlıklı bir ırktır. Bilinen iki problemi vardır. Birincisi çoğu köpekte görülen kalça çıkığıdır. Diğeri ise kalıtsal göz hastalıkları olarak bilinmektedir. Bunların haricinde herhangi bir sorunu yoktur. Beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edildiği taktirde oldukça sağlıklı bir köpek olacaktır.

Lagotto Romaglono Çocuklarla İlişkisi

Lagotto Romagnolo Özellikleri ve Bakımı

Aynı zamanda bu köpekler oldukça sosyal bir yapıya sahiptir. Bu köpekler genel anlamda çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Aynı zamanda onlarla oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten de keyif almaktadır. Bunun yanı sıra yabancılarla da oldukça iyi anlaşmaktadır.

Lagotto romaglono köpekleri diğer hayvanlara ve diğer köpek ırklarına karşı da oldukça iyi huyludur. Genel olarak saldırganlık ve agresif tavırlar sergilemez.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
4

Summary

Lagotto’lar, genel olarak çalışkan olmalarıyla bilinmektedir. Oldukça sevimli bir görünüme sahip olan bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu