Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni

Lagotto Romaglono Kökeni ve Özellikleri

En eski ırklardan biri olan Lagotto Romaglono’nun kökeni İtalya’ya dayanır. 16. yüzyıldan beri süre gelen bir bilgiye göre Ravenna bataklıklarında ve Comacchio ovalarında yaşadığı ve oralarda bulunduğu bilinmektedir. Bu ırkın çok zeki olduğu bilinir, öyle ki bataklıklar üzerinde insanlarla birlikte çok uzun çalışmış ve bataklıkların tarım arazisi halini almasına yardımcı olmuşlardır.

Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni

19. yüzyıldan itibaren ise mükemmel odaklanabilme özellikleriyle Romagna bölgesinde ve düzlüklerde mantar bulmak için kullanılmışlardır. Ayrıca bu bölgede yer alan birçok su köpeğinin bu ırktan geldiği düşünülmektedir. Irkın resmi olarak kabul görme ve saf kanlılığının korunması için 1970 yıllarında çalışmalar başlamıştır. Sonraları ise pek çok uluslar arası köpek kulüpleri tarafından resmi olarak kabul edilmiştir.

Oldukça küçük ve minyon bir tipe sahip olan Lagotto Romaglono, ilgi gören ve her aile tarafından sevilebilecek kapasitede bir köpektir. Küçük yapısı bu köpeği oldukça şirin kılar ve zekâsı sahipleri tarafından hep anlatılır. Vücut yapısı olarak ele almak gerekirse, vücudu kare şeklini andırır.

Kas yapısı oldukça gelişmiştir ve sürekli dik duran bir iskelet yapısına sahiptir. Kafası vücuduna oranla daha büyük olan bu ırkın bacakları oldukça kuvvetlidir. Kulakları öne doğru sarkık konumda ve üçgen şeklindedir. Kulaklarıyla orta hizada yer alan gözleri yuvarlak ve büyüktür.

Göz rengi kahverengi ve koyu sarı arasında değişkenlik göstermektedir. Burnu koyu kahve, hafif ciğer rengi ve açık kahve tonlarında olabilir. Dişleri makas ısırışıyla kapanır ve güçlü çene yapısı vardır. Kürkü beyaz, kahverengi, krem ya da yer yer beyaz ve krem üzerine pas şeklinde desenlerin olduğu şekilde çeşitlilik gösterir. Kıvırcık bir tüy yapısına sahiptir. Tüyleri oldukça sık ve yoğundur. Çalı ve dikenlerin arasında mantar ararken derisinin zarar görmemesinin nedeni kürk yapısıdır.

Lagotto Romaglono Karakteri

Birçok insan için mükemmel köpek olarak anılan Lagotto Romaglono, oldukça çevik, atik, hareketli, zeki ve çalışkan bir köpektir. Bu köpeği sürekli yatarken ya da uyuklarken görme ihtimaliniz neredeyse yoktur. Zekâsının oldukça gelişmiş olmasından kaynaklı ona sürekli zekâ egzersizleri yaptırmanız, zihnini daha da açmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek için oyun oynamanız yeterlidir. Arama, bulma, insan izi sürdürme, kokuları tanıtma gibi küçük çaplı eğlenceler hem köpeğinizi mutlu edecek hem de onun için yeni bir zihin egzersizi olacaktır.

Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni

Bu ırkın koku alma özelliği oldukça gelişmiştir. Aldığı bir kokuyu asla unutmaz ve nerede duysa tanır. Koku alma özelliğinden kaynaklı olarak yer mantarı bulma konusunda yetiştirilmiştir ve işini en iyi şekilde yapar. Sahibine karşı aşırı sadık ve itaatkârdır. Sıkıntı yaşatmayı ve yaşamayı sevmez. Her zaman sevecen ve nazik yapısını korur. Çocuklarla iyi anlaşır ve kolay eğitilebilir bir köpektir. Eğer sosyalliğe açık bir ortamda büyürse diğer hayvan ve köpeklerle de çok iyi anlaşabilir. Bu ırk tam bir tehlike uyarıcısıdır. Lagotto Romaglono İsveç’te oldukça popüler bir köpektir.

Lagotto Romaglono Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Tüylerinin sık, yoğun ve kıvırcık olmasından kaynaklı bu ırkın bakımı hakkında çok fazla kişiden çok değişik bakım hikâyeleri duyma ihtimaliniz vardır. Kimisi yılda birkaç kere tıraş edilmesini söylerken, bazıları düzenli fırçalama yapılması gerektiğini ve tıraşa gerek olmadığını söyleyebilir. Bazı sahiplerde bu ırkın tüy bakımının oldukça yorucu olduğunu söylerken bir kısmı yaşayarak ve gözlemleyerek bakım yapmanın daha doğru olduğunu savunabilir.

Kısaca bakım konusunda tavsiye vermek gerekirse; Lagotto Romaglono’nun sık tüyleri neredeyse hiç dökülmez, düzenli olarak her gün bir defa fırçalamanız yeterli olacaktır. Aksatmamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim çünkü bu ırkın tüyleri kıvırcık ve sık olduğu için çok çabuk keçeleniyor. Fırçaladıktan sonra fırçada kalan tüylerin sayısını gördüğünüzde ne kadar az tüy döktüğünü anlayacaksınızdır.

Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni

Lagotto Romaglono çok fazla egzersize ihtiyaç duyan bir köpek cinsidir. Bu ırk için düzeli bir egzersiz programı şarttır. Kendi içgüdülerinden meydana gelen doğal arayıp bulma ve alma durumu bu köpekler için en güzel egzersizlerden biridir. Sahipleriyle birlikte yürümeyi ve bir şeyler aramayı seven bu köpekleri bu egzersizle daha da mutlu edebilirsiniz. Bunun dışında su köpeği olarak tanımlandıkları için suyu ve yüzmeyi çok severler. Düzenli aralıklarda onu yüzmeye de götürebilirsiniz. Bunun dışında çamuru ve çamurda oyun oynamaya bayılırlar.

Günlük aktivite ve egzersizlerini karşılayabildiğiniz takdirde ev yaşamı ya da apartman içi hayatı için uyumlu bir köpektir fakat bilmenizde fayda var diye düşünüyorum, bu ırk günde en az 3- 4 defa yürüyüşe çıkmak ister. Bu nedenle etrafı çitlerle çevrili küçük bir bahçe onun için oldukça idealdir.

Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni
Köpek Mamaları
Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni
Köpek Konserve
Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni
Köpek Tasması
Lagotto Romagnolo Cinsi Köpek, Özellikleri ve Kökeni
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın